عوارض نوسازی بافت های فرسوده تا 3 سال اخذ نمی شود

حمید لطف‌ اللهیان در دیدار با اصناف و بازاریان اردبیل اظهار کرد: توسعه زیرساخت‌های خدمات عمومی و تأمین بخش قابل توجهی از بودجه‌های شهری می‌تواند در این حوزه نقش‌آفرینی کند.

شهردار اردبیل گفت: بازاریان و اصناف اردبیل در حوزه‌هایی همچون سرمایه‌گذاری، زیباسازی، احیای هویت تاریخی و فرهنگی شهر اردبیل باید ورود پیدا کنند.

شهردار اردبیل افزود: باید از نظرات و پیشنهادهای بازاریان در زمینه‌های مختلف استفاده شود و تا جایی که امکان دارد به خواسته‌های آنها جامه عمل پوشیده شود.

وی گفت: ما آمادگی داریم تا از این ظرفیت سرمایه‌گذاری بیشتر و بهتر استفاده کرده و امکان توسعه شهر را فراهم کنیم.

حمید لطف اللهیان اظهار کرد: روند نوسازی بافت‌های فرسوده در اردبیل با تعریف بسته تسهیلات تشویقی، شتاب بیشتری به خود می‌گیرد.

 

 

وی گفت: تدوین بسته تسهیلات تشویقی کاربردی مختلف برای مناطق برخوردار و غیر برخوردار به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران و جلب مشارکت ساکنان در نوسازی امری ضروری است که برای نخستین بار توسط شهرداری اردبیل اجرا می‌شود و شهرداری اردبیل تمام تلاش خود را برای تسهیل و تسریع در روند نوسازی بافت‌های فرسوده انجام می‌دهد.

* ضرورت دسترسی به همفکری یکپارچه در همه مناطق در خصوص نگاه اجتماعی

لطف‌ اللهیان با تأکید بر اهمیت تسریع در روند نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: از سال‌های گذشته مداخلاتی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در مناطق دارای این بافت صورت گرفته است و همه باید دست به دست هم دهیم تا بافت‌های فرسوده هر چه سریع‌تر نوسازی شوند.

وی با اشاره به معضلات و مشکلات ساکنان بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: بافت‌های فرسوده تلفیقی از مسائل و مشکلات کالبدی و اجتماعی است؛ از این رو ضرورت دارد نگاه ما به نوسازی، نگاهی اجتماعی باشد.

شهردار اردبیل با بیان اینکه ضرورت شکل‌گیری سازمان‌ها و شرکت‌ها تسهیل و تسریع در روند امور نهادهای مرجع است، گفت: وظیفه شهرداری سرویس‌دهی مضاعف در فرآیند نوسازی و تسهیل در اجرای این مهم است.

لطف‌اللهیان با تأکید بر ضرورت دسترسی به همفکری یکپارچه در همه مناطق در خصوص نگاه اجتماعی، چگونگی ورود، امکانات و پتانسیل‌ها در نوسازی بافت‌های فرسوده، افزود: تدوین بسته تسهیلات تشویقی کاربردی مختلف برای مناطق برخوردار و غیر برخوردار به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران و جلب مشارکت ساکنان در نوسازی امری ضروری است و شهرداری اردبیل تمام تلاش خود را برای تسهیل و تسریع در روند نوسازی بافت‌های فرسوده انجام می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به بخشی از تسهیلات در نظر گرفته شده برای املاک واقع در بافت کهن و فرسوده عنوان کرد: اعتبار پروانه‌های ساختمان‌های مسکونی در بافت کهن از 3 سال به 4 سال افزایش یافته است و در کنار آن از کلیه املاک واقع در بافت کهن عوارض نوسازی و خدمات شهری تا سه سال اخذ نمی‌شود.

شهردار اردبیل در مورد راسته‌ها و کاروانسراهای واقع در بافت تاریخی گفت: این راسته‌ها و کاروانسراها در صورت تخریب و بازسازی عوارض تأمین پارکینگ اخذ نخواهد شد.

* ارائه تسهیلات گسترده اخذ پروانه ساختمانی

لطف‌ اللهیان در ادامه تشریح بسته‌های تشویقی از اعمال تخفیف تا سقف 5 میلیون ریال به ازای احداث هر واحد مسکونی در بافت کهن و فرسوده شهری و عدم اخذ عوارض پروانه برای احداث پارکینگ و یک طبقه مسکونی در بافت کهن در صورت واقع شدن تا 20 درصد از عرصه ملک در تعریض معابر زیر 12 متری توسط شهرداری خبر داد.

وی افزود: عدم اخذ عوارض پروانه برای احداث پارکینگ و حداکثر دو طبقه مسکونی در بافت کهن در صورت واقع شدن بیش از 20 تا 50 درصد ملک در طرح تعریض معابر زیر 12 متری نیز در بسته تشویقی در نظر گرفته شده است.

شهردار اردبیل در پایان با تأکید بر نورپردازی سطح شهر و ساختمان‌ها به عنوان یک حرکت زیر بنایی و تبدیل شهر به یک شهر پویا در شب گفت: طراحی نمای ساختمان و نورپردازی برای متقاضیان کلیه ساختمان های واقع در بافت کهن رایگان خواهد بود

شهردار اردبیل گفت: شهرداری اردبیل برای ترغیب شهروندان به اخذ پروانه‌های ساختمانی و تسویه عوارض و جرائم، اقدام به ارائه تسهیلات ویژه کرده است.

لطف‌اللهیان افزود: از سوی مدیریت درآمدهای عمومی شهرداری اردبیل، شهرداری اردبیل تا پایان سال جاری تسهیلات ویژه‌ای را برای شهروندان اردبیلی در نظر گرفته است.

* اعمال تخفیف 15 درصدی برای کلیه عوارضات

وی بیان کرد: در بسته تسهیلاتی عمومی شهرداری اردبیل برای رونق ساخت و ساز و ایجاد شرایط مناسب برای اخذ پروانه‌های ساختمانی برای مبلغ عوارض پروانه‌های ساختمانی دارای عرصه بیش از 2000 متر مربع تا 4000 متر مربع در زمان تسویه حساب 20 درصد تخفیف و برای املاک دارای مساحت عرصه بیش از 4000 متر مربع تخفیف 30 درصدی در نظر گرفته شده است.

شهردار اردبیل تصریح کرد: در این بسته اعمال 20 درصد تخفیف به املاک مشرف به پل های رو گذر و 10 درصد به املاک مشرف به پل‌های عابر پیاده در نظر گرفته شده است که در صورت وجود فضای سبز ما بین ملک و معبر این تخفیف به 20 درصد افزایش می یابد.

لطف‌ اللهیان عنوان کرد: بهای خدمات بهره‌برداری از معبر برای املاک واقع در تعریض معابر زیر 12 متری اخذ نخواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: اعمال تخفیف 15 درصدی برای کلیه عوارضات به غیر از جریمه ماده صد خسارت حفاری و اجاره بها مستغلات در کل طول سال برای شهروندانی که این عوارض را به صورت نقدی پرداخت کنند، وجود دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *