انتشار کتاب کیش در آینه شعر

به گزارش خبرآنلاین ازسازمان منطقه آزاد کیش، رضا اردلان، مدیر فرهنگی و آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: این مجموعه اشعار به کوشش مدیریت فرهنگی و آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش به چاپ رسید.

مدیر فرهنگی و آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه چاپ کتاب در دهم اردی‌بهشت محقق شد گفت: دبیری جشنواره شعر و سرود کیش با خانم نغمه مستشارنظامی بوده است و در شمارگان ۷۰۰ نسخه و در ۲۴۲ صفحه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی گفت: پیام غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آغازگر این کتاب است. ایشان در بخشی از یادداشت نوشته‌اند: «کیش در کنار ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری به سمتی می‌رود که مرکز حضور شاعران نویسندگان و اهالی قلم باشد و این انتظار می‌رود که با رویدادهای خلاقانه بیش از پیش در جغرافیای ادب ایران نقش‌آفرینی کند.»

اردلان ادامه داد:  سعید پورعلی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در پیام جشنواره شعر و سرود کیش این رویداد را رویداد صلح و مهربانی عنوان کرده است. ایشان در بخشی از پیام نوشته: «کیش به این میزبانی مفتخر شده و تلاش دارد تا باتوجه به فرهنگ غنی جنوب و میراث شعر و ترانه این دیار بتواند فریاد صلح و دوستی و مهربانی ایرانی را در فاخرترین قالب‌های هنری به گوش جهانیان و فرهنگ‌آوران و فرهنگ‌دوستان برساند.»

وی همچنین به پیام خانم مستشار نظامی شاعر و دبیر سومین و چهارمین جشنواره شعر و سرود کیش اشاره کرد و افزود: در پیام ایشان نیز می‌خوانیم که «کیش زیبا شعری است برآمده از آب‌های نیلگون خلیج فارس که در طول تاریخ ادبیات فارسی این تعداد اثر ارزشمند و مانا در وصف این جزیره و خلیج فارس سروده نشده است و این کتاب نخستین مجموعه شعری است که برترین شاعران فارسی زبان جهان با این موضوع در آن حضور دارند.»

مدیر فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: در این کتاب شاعران فارسی زبانی از ایران، هند، هلند، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان حضور دارند.

اردلان بیان کرد: قالب‌های شعری چاپ شده در این کتاب از شعر کلاسیک، شعر نو، ترانه، شعر طنز، شعر شاعران جهان برای کیش و عکس و مکث هستند.

وی خاطرنشان کرد: داورانی که در این کتاب رزومه ایشان نیز قید شده آقایان علیرضا قزوه، محمد علی بهمنی، سعید بیابانکی، عبدالجبار کاکایی، علی داوودی، موسی بیدج، ناصر فیض و افشین اعلا هستند.

مدیر فرهنگی و آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: کتاب یادشده با شعر دکتر علیرضا قزوه درخصوص کیش آغاز می‌شود و شعرهایی از عبدالجبار کاکایی و دیگر شاعران بنام کشور و همچنین شاعران کیشوند در آن به چشم می‌خورند.

وی در پایان عنوان کرد: تصمیم بر این بود که در روز دهم اردیبهشت و مصادف با روز ملی خلیج فارس شاهد رونمایی از این کتاب باشیم که باتوجه به اپیدمی ویروس کرونا مراسم رونمایی از این کتاب با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان، شاعران، اهالی ادب و هنرمندان در زمان مقتضی دیگری برگزار می‌شود .

گفتنی است پنجمین جشنواره شعر کیش به نام «جایزه ادبی شعر کیش» توسط مدیریت فرهنگی و آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در سال ۱۳۹۹ برگزار می شود.

۴۸

اهداء تجهیزات پزشکی توسط آستان قدس به علوم پزشکی مشهد

به گزارش خبرآنلاین از خراسان رضوی، دکتر سیدمحمدحسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آستان قدس رضوی تجهیزاتی به ارزش ۱۶میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی مشهد اهدا کرد که این تجهیزات پزشکی شامل ۸۴ عدد پمپ سرنگ و پمپ سرم است.

او با قدردانی از تلاش و حمایت‌های آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی در ایام شیوع ویروس کرونا افزود: اقدام آستان قدس رضوی در اهدای تجهیزات پزشکی نشان از اهمیت دادن این نهاد به حوزه سلامت و ارتقای شاخص‌های سلامت است.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: همکاری بسیار موثر آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی در حوزه درمان نشان داد که درمان بیماران محدود به بیمارستان‌های دانشگاهی نیست و تمامی مراکز درمانی به صورت یکپارچه برای ارتقای سلامت جامعه تلاش می‌کنند.

بیمارستان فوق تخصصی رضوی متعلق به آستان قدس رضوی یکی از مجهزترین بیمارستان‌های شمال شرق کشور است که از سال۱۳۸۴ فعالیت خود را در مشهد آغاز کرده است. 

۴۸

آغاز نظارت تعزیرات بر فروشگاه‌های اینترنتی مشهد

به گزارش خبرآنلاین از خراسان رضوی ،امید جلیلی رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی خراسان رضوی گفت: این طرح با ابلاغ از سوی استانداری خراسان رضوی از امروز آغاز شده است. چنانچه شهروندان از فروشگاه‌های اینترنتی شکایتی داشته باشند می‌توانند از طریق ارتباط با سامانه ۱۳۵ شکایت خود را مطرح کنند تا موضوع رسیدگی شود.

او ادامه داد: هم‌اکنون نیز دو مورد شکایت از این فروشگاه‌ها در مشهد در دست بررسی است.

چهار هزار و ۸۰۰ کسب و کار اینترنتی دارای “نماد اعتماد الکترونیک” در خراسان رضوی فعالیت می‌کنند.

46

قیمت خرده فروشی لیمو ترش در مازندران؛ ۱۸ هزار تومان

به گزارش خبرآنلاین از ساری ،حسین اصغر زاده معاون نظارت و بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: متاسفانه بدلیل افزایش تقاضا متاثر از شیوع بیماری کرونا شاهد گرانفروشی برخی از کالاها بودیم.

او افزود: قیمت عمده لیمو ترش ۱۵ هزار تومان و قیمت خرده فروشی آن ۱۸ هزار تومان بوده و فروش این محصول بیش از قیمت اشاره شده تخلف بوده و با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

اصغر زاده با اشاره به اینکه بازرسان این سازمان از ابتدای امسال تاکنون ۴۸ هزار و ۳۹۶ مورد بازرسی در سطح استان داشتند از تشکیل ۱۶۲۳ مورد پرونده تخلف و پلمپ ۲۳۱۸ واحدهای صنفی در طی این مدت خبر داد.

معاون نظارت و بازرسی بیشترین تخلفات کشف شده را گرانفروشی، احتکار، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور اعلام کرد و از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به تلفن ۱۲۴ اعلام نمایند.

۴۸

مأموریت لاریجانی به رؤسای کمیسیون‌های مجلس

اسدالله عباسی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیمات جدید این هیئت درباره روند برگزاری جلسات کمیسیون‌های تخصصی پارلمان، گفت: طبق تصمیم جدید هیئت‌رئیسه مجلس، جلسات کمیسیون‌های تخصصی قوه‌مقننه در هفته‌ آینده در روزهای یکشنبه و دوشنبه عصر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه رؤسای کمیسیون‌های تخصصی موظف شده‌اند که جلسات کمیسیون‌ها را با رعایت ضوابط و پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار کنند، اظهار داشت: جلسات علنی مجلس نیز در هفته آینده در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه(۱۴، ۱۵ و ۱۶ اردیبهشت) با همین ضوابط و شرایط برگزار می‌شود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس همچنین از مأموریت علی لاریجانی رئیس مجلس به رؤسای کمیسیون‌های تخصصی برای ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دوره دهم پارلمان خبر داد و گفت: رؤسای کمیسیون‌ها موظف شده‌اند که اقدامات و برنامه‌های ۴ ساله دوره دهم را احصا کرده و گزارش آن را به هیئت‌رئیسه تقدیم کنند.

عباسی ادامه داد: از طرف دیگر مقرر شده که کمیسیون‌های تخصصی ابعاد تأثیرگذاری بیماری کرونا را در حوزه تحصصی‌شان بررسی کرده و گزارش آن را طبق تصمیم هیئت‌رئیسه در یکی از جلسات پارلمان قرائت کنند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: از نمایندگان مجلس خواسته شده که با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط فاصله‌گذاری اجتماعی در جلسات علنی مجلس در هفته آینده حضور یابند و به دلیل اینکه در ۱۰ روز اخیر در حوزه‌های انتخابیه‌شان حضور داشته‌اند، با مراقبت‌های بیشتری در جلسات حضور یابند.

2727

میلیچ استقلال را تهدید به فسخ قرارداد و شکایت به فیفا کرد + سند

بدقولی‌های باشگاه استقلال در پرداخت دستمزدهای معوقه بازیکنان خارجی این تیم، مدیر برنامه‌های این بازیکنان را دست به کار کرده و حالا پس از مدیر برنامه‌های شیخ دیاباته، این بار مدیر برنامه‌های هروویه میلیچ، مدافع کروات آبی‌پوشان با ارسال نامه‌ای به باشگاه استقلال تهدید کرده در صورتی که این باشگاه به تعهدات خود در قبال این بازیکن عمل نکند، شکایت به فیفا را در پیش خواهد گرفت.

در این نامه آمده است:

«عطف به ایمیلی که باشگاه در تاریخ 14 مارس 2020 (24 اسفند 98) ارسال کرده‌ بود که در آن باشگاه اعلام کرده موفق به پرداخت دستمزد میلیچ نشده است و او را با ادعاهای دروغین برای بازگشت به تهران و شرکت در تمرینات فراخوانده، این در حالی است که باشگاه به تمامی بازیکنان و اعضای کادرفنی اطلاع داده بود که تمامی جلسات تمرین به دلیل شیوه ویروس کرونا لغو شده است. در این ارتباط میلیچ باید شفاف‌سازی کند که باشگاه در این اوقات دشوار که نیمی از جهان درگیر مبارزه با همه‌گیری ویروس کروناست، بدیهی است در تلاش است تا پرونده‌ای را علیه او ایجاد کند تا دلیل عدم پرداخت دستمزد به این بازیکن را توجیه کند که این رفتار باشگاه غیرقابل قبول است. با توجه به موارد ذکر شده، میلیچ مجدداً اعلام می‌کند که باشگاه به درستی در مورد جزئیات حساب بانکی او از طریق ایمیلی که در تاریخ 19 آگوست 2019 (28 مرداد 98) برای آنها ارسال کرده، مطلع شده است، حسابی که باشگا قبلاً مبلغ مندرج در ماده 3.2 قرارداد کاری مربوطه را به آن واریز کرده بود.

| بیشتر بخوانید:میلیچ: خبر فسخ قرارداد من دروغ است

از آنجایی که میلیچ اذعان می‌کند که این باشگاه دائماً و به طور مداوم با بی‌اعتمادی عمل می‌کند تا در حد امکان در پرداخت حقوق‌های معوقه  تأخیر بیندازد، این بازیکن با احترام دوباره از باشگاه می‌خواهد؛ تا مجموع پاداش‌هایی را که قبلاً در این فصل به این بازیکن پرداخت کرده بود را جمع‌بندی و مدارک قبلی را به وی ارائه دهد؛ همچنین مبلغ 4500 یورو که وی بابت هزینه‌هایی که برای ترک ایران متحمل شده، پرداخت کند؛ در کنار این دستمزد ماه ژوئن 2020 میلیچ که 12 هزار دلار است، پرداخت کند؛ همچنین دستمزد ماه فوریه او نیز که 12 هزار یورو است، پرداخت شود. همه این موارد در نامه پیش‌فرض به تاریخ 11 مارس 2019 (20 اسفند 97) و در ضرب‌الاجلی که از طریق نامه مدنظر برای باشگاه تعیین شده، درخواست شده بود.

در صورتی که باشگاه نتواند در ضرب‌الاجل تعیین شده درخواست‌های فوق‌ را عملی کند، سپس میلیچ این حق را دارد که قراردادش را به صورت یکجانبه با باشگاه فسخ کند و از باشگاه استقلال به شورای حل اختلاف فیفا شکایت کند و بازیکن طبق قوانین فیفا درخواست مزایای قراردادی و جبران خسارت و همچنین درخواست اجرای تحریم ورزشی در نتیجه نقض مکرر مفاد قرارداد از سوی باشگاه کند».

تیم فوتبال استقلال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) , 251 251

تولید ۱۲ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین و تجاری در سال جهش تولید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرشاد مقیمی در نشست مربوط به بهره برداری از پروژه های توسعه ای ایران خودرو دیزل در شهر تبریز با حضور وزیر صمت و مقامات استانی ضمن گرامیداشت روز کارگر، تاکید کرد: تولید و عرضه محصولات اکثر محصولات ایران خودرو دیزل با اعلام نیازمندی ها از سوی بهره برداران آن که در نهادهای حاکمیتی قرار دارند محقق می شود.

وی تصریح کرد: با عقد تفاهم نامه و قرارداد با بهره برداران و پرداخت وجه اولیه قرارداد برای تزریق به شبکه تامین، برنامه تولید خودروهای تجاری و سنگین با نظم و یکنواختی بیشتری صورت خواهد گرفت. ایران خودرو دیزل آمادگی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را دارد.
مقیمی تولید موتور ۳۵۵ دیزل با استانداردهای یورو۵ برای دستیابی به محیط زیست سبز را یکی از نیازمندی های مهم صنعت حمل و نقل کشور خواند و گفت: این موتور با همت و توان مهندسی داخلی رونمایی شده و به زودی به تولید انبوه خواهد رسید. خودروهای مجهز به این موتور نیز در ایران خوردو دیزل در حال آماده سازی برای فروش است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بازار خودروهای تجاری و سنگین را از موضوعات مهم صنعت خودروی کشور دانست و گفت: همت ایران خودرو بر این اصل استوار است تا در شرایط تحریم نیاز بازار را براساس راهبردها و سیاست های وزارت صمت به نتیجه برساند.
وی با اشاره به راه اندازی مجدد خط تولید موتور ۴۵۷ بعد از ۸ سال توقف گفت: تفاوت خط تولید فعلی با سابق در داخلی سازی پوسته این موتور است که این دستاورد مهمی در بخش خودروهای تجاری به شمار می آید.  
مقیمی از عرضه کشنده ۲۶۳۰ ظرف کمتر از دوماه آینده خبر داد و گفت: نمونه اولیه این کشنده با موتور ۳۵۵ تولید شده که در آینده با موتور ۴۵۷ توسعه خواهیم داد.
وی با بیان این که همانطور که شعار رونق تولید را در سال گذشته به همت کارکنان مجموعه ایران خودرو محقق کردیم در سال جدید نیز شعار جهش تولید را به عمل خواهیم رساند، سه برابر شدن فعالیت های شرکت ایدم را یکی از مصادیق اصلی جهش در تولید دانست و گفت: این موضوع محصول نگاهی است که در ایران خودرو دیزل شکل گرفته و براساس توان مهندسی و پتانسیل داخلی انجام شده است.
مقیمی تجمیع تولید قطعات مورد نیاز سمند سایت ایران خودرو تبریز را از اهداف ایران خودرو دانست و گفت: در این مسیر چرخشگر تولید گیربکس سمند را برعهده خواهد داشت. نخستین دستاورد این اقدام کاهش هزینه لجستیک و در نتیجه تاثیر آن در قیمت تمام شده محصول خواهد بود.
وی در ادامه به پروژه تولید گیربکس ۱۲ سرعته چرخشگر اشاره کرد و گفت: این محصول نیز در مرحله تست قرار دارد که به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو جهش در نوآوری و شکوفایی و همچنین داخلی سازی و کاهش وابستگی تولید را طبق راهبردهای وزارت صمت از اهداف سال جاری این خودروساز دانست و گفت: جهش در حوزه کیفیت و ادامه اجرای پروژه های ارتقای کیفیت نیز از اهداف گروه صنعتی ایران خودرو در سال جاری است.
مقیمی واگذاری اموال مازاد و غیرمولد تا دوهزار میلیارد تومان در سال ۹۹ برای استفاده در سرمایه در گردش تولید را از دیگر برنامه های ایران خودرو در سال جاری عنوان کرد و گفت: تکالیف تعیین شده از سوی دولت و وزارت صمت را اجرا خواهیم کرد.
وی از مذاکره با سایر سنگین سازان کشور برای بهره برداری از ظرفیت های موجود در گروه ایران خودرو دیزل خبر داد و گفت: سرمایه گذاری، توانمندی و ظرفیت های منحصربه فردی از تولید مانند گیربکس، محور، قطعات خاور و… در ایران خودرو دیزل وجود دارد که امکان بهره برداری توسط سایر خودروسازان نیز وجود دارد.
مقیمی تاکید کرد: ایران خودرو مجموعه پیشران در صنعت خودروی کشور است که می تواند جهش تولید را به مفهوم واقعی معنا بخشد و با به حرکت درآوردن زنجیره تامین منویات مقام معظم رهبری را محقق سازد.
وی در پایان خواستار حمایت دولتمردان و وزارت صمت در تسهیل شرایط تولید با اختصاص تسهیلات مصوب و همچنین تسهیلات برای خریداران خودروهای کار و تجاری ایران خودرو دیزل شد.

۲۲۳۲۲۹

جعل وتحریف نام خلیج فارس در پرتو حقوق بین‌الملل

مورخان و تاریخ نگاران و حقوقدانان کشورمان به واکاوی اسناد ومدارک موجود به تبین  عبارت با مسمای منقوش بر پهنه نیلگون جغرافیای ایران و حقانیت آن برای ایران می پردازند که چند سالی بد خواهان و جاعلان و کج اندیشان در کشورهای دیگر  در صدد هستند با صرف هزینه های زیاد و تحریف تاریخ و تغییر نقشه های چند صد ساله نام مبارک‌ آن را به زعم خود جعل کرده یا با تلفظ و تقریر ناقص «خلیج فارس» آن را به نفع خویش مصادره کنند.

غافل از اینکه  نام خلیج فارس  به عنوان جز غیرقابل تغییر این آب و خاک در اسناد متعددی بالغ  بر ۱۸ سند در  سازمان ملل،  و در بیش از ۱۰۰ سند غیر ایرانی، قریب ۶هزار  نقشه تاریخی و حتی ۱۳۰ نقشه و سند تاریخی عربی ذکر شده است. قرنهاست از این عنوان بامسما در اسناد و مکاتبات داخلی و بین المللی استفاده شده است. عجیب اینکه در دهه های اخیرا دشمنان درصددند آن را به نام خود ثبت و با جعل عنوان خلیج فارس آن را به نفع خود مصادره و با قلب حقیقت و به نفع خویش بهره‌برداری کنند.

در تاریخ، موضوع عناوین جغرافیایی زمانی مورد مناقشه قرار می گرفت که کشوری برای اولین بار منطقه ای بلاصاحب را تصرف می کرد و نامی برای آن انتخاب می کرد. پس از مدتی با حضور نیروی کشوری دیگر در آن منطقه نام دیگری اعلام می شد‏. در این زمان بود که موضوع عناوین جغرافیایی با موضوع حاکمیت پیوند خورد. مناقشه در اسامی جغرافیایی بیشتر در آبهای آزاد یعنی در جایی که دور از حاکمیت دولتها است مطرح بوده است.

پس از انعقاد کنوانسیون حقوق دریاها این استدلال قابل طرح بود که طبق ماده ۲۴۶ این کنوانسیون هر کشور ساحلی حق نام‌گذاری آبهای دریای سرزمینی و منطقه انحصاری اقتصادی خود را دارد. چرا که این ماده از حق دولت ساحلی در اعمال صلاحیت اعم از حق قانونگذاری و مدیریت و اقدام در زمینه تحقیقات علمی در منطقه انحصاری اقتصادی و فلات قاره صحبت می کند. در تفسیری موسع این حق شامل حق نام گذاری نیز می شود.

همچنین انحصاری کردن «نام» در حقوق تجارت بین الملل از موضوعاتی است که پذیرفته شده است. اتحادیه اروپا سوء استفاده از نام های جغرافیایی در تولید کالا را موجب مسئولیت دانسته است. هر چند عمده موارد تخلف استفاده دروغین از نام یک محل است یا استفاده جعلی از نامی است که شرکتی قبلاً از نام استفاده کرده است. تعمیم این مقررات به حقوق بین الملل دریاها و به طور کلی حقوق بین‌الملل عمومی موضوعی است که نیاز به تأمل بیشتری دارد. به عبارت دیگر به سختی می توان از عبارت «حق مالکیت فکری یک کشور در نام یک سرزمین» یاد کرد.

کارگروه سازمان ملل در خصوص اسامی جغرافیایی پس از سیر مراحل اداری و انجام تشریفات قانونی عنوان خلیج فارس به نام ایران به ثبت رسانده است و نهایتا  نام خلیج فارس در کار گروه سازمان ملل برای اسامی جفرافیایی به تصویب می رسد. در بیست و سومین جلسه کارگروه اسامی جفرافیایی در ۴ آوریل ۲۰۰۶، شصت و یکمین گزارش خود را به اعتبار تاریخی، جغرافیایی و حقوقی نام خلیج فارس اختصاص داد. این گروه در بخشی از گزارش خود بیان می کند که حتی اگر جغرافی دانان گذشته نام خلیج فارس را برای این خلیج انتخاب نکرده بودند، بهترین نام برای این خلیج همان نام ایران (پرشیا) بر این خلیج بوده چرا که ایران بیشترین مرز را با این خلیج دارد و یا جمعیتی حدود ۷۰ میلیون کشوری است که در میان کشورهای ساحلی خلیج بیشترین جمعیت را داراست.

این گزارش اعلام می دارد: «در طول قرون، حداقل ۲۵۰۰ سال که بخش عمده ای از آن در زمان امپراطوری فارس بوده است، هیچگاه میان تاریخ دانان و نویسندگان در خصوص یک نام در خاورمیانه چنین اتفاق نظری وجود نداشته است».

این گروه با اشاره به تاریخ نگاران و نقشه هایی از گذشته به ذکر نام خلیج فارس در اسناد معتبر اقرار می کند. این گزارش با تفکیک میان سه دوره باستان، اسلامی و هژمونی پرتغال در خلیج فارس بیان می کند که در زمان حضور پرتغال در این خلیج ۵۰ نقشه و نامه تبادل شد که این منطقه با این نامه ها ذکر شده بود:

Persio- Persiski Zaliv, Persischer Golf, Pars Sea, Bahre Fars, Perza obol, Persiste Habbuge.

در سالهای ۱۵۰۷ تا ۱۹۵۰ میلادی، ۱۰ موافقتنامه میان کشورهایی چون کویت، عربستان، عثمانی، عمان و امارات به زبانهای عربی و انگلیسی منعقد شد که در آنها از نام خلیج فارس استفاده شده است. سازمانهای بین المللی نیز در استفاده صحیح از نام خلیج فارس نقش داشته اند. به طور مثال ۱۴ یادداشت دبیرکل سازمان ملل متحد در پاسخ و درخواست ایران برای استفاده درست از این نام در انتشارات و اسناد سازمان ملل و نهادهای وابسته وجود دارد. این گزارش از شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد می خواهد تا در استفاده از نام خلیج فارس تأکید کند. این نام در انتشارات و اسناد سازمان ملل و نهادهای وابسته نیز قابل ذکر است. این گزارش در پایان از شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد می خواهد تا بر استفاده از نام خلیج فارس تأکید کند. 

صرفنظر از ذکر نام خلیج فارس در سایت رسمی سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی دادگستری نیز در قضیه سکوهای نفتی همچون لوایح جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحد آمریکا از نام «خلیج فارس» استفاده کرد. شورای امنیت نیز در برخی قطعنامه های خود در خصوص جنگ عراق علیه کویت مانند قطعنامه ۶۸۷ از نام خلیج فارس استفاده کرده است. در مقابل سازمان بین المللی شورای همکاری خلیج کماکان از ذکر نام خلیج فارس پرهیز می کند.

بنابراین ‌با توجه به اسناد و مدارک و نقشه ها و برداشتهای جغرافیایی  مثبوت و موجود سازمان ملل متحد، حق گردش آزاد اطلاعات در  ماده ۱۹ میثاق حقوق سیاسی و مدنی نیز ذکر شده که شامل آزادی ارسال و آزادی دریافت اطلاعات می شود. آزادی ارسال اطلاعات به طور منطقی مشروط به صحیح بودن اطلاعات است. کنوانسیون حق تصحیح (convention on general right to correction) مورخ ۱۹۶۲ نیز بر ارسال اطلاعات صحیح از طریق وسایل  ارتباط جمعی تأکید کرده است.

به این ترتیب می توان استدلال کرد کشورهای عربی در انتشار نام مجعول از خلیج فارس در رسانه های ملی و بین المللی تعهدات خود مبتنی بر ارسال اطلاعات صحیح را نقض کرده اند. این کنوانسیون کشوری که اطلاعات کذبی را غلبه کشوری دیگر منتشر کند مؤظف به تصحیح آن از طریق همان کنوانسیون می کند. اما باید توجه داشت ایران و بسیاری از کشورهای عربی عضو این کنوانسیون نیستند.

*حقوقدان، وکیل پایه یک دادگستری

۴۷۲۳۱

 

دستگیری ۲ سوداگر مرگ در محمودآباد

به گزارش خبرآنلاین ازمازندران ،سرهنگ محمود حسین زاده فرمانده انتظامی شهرستان محمودآباد، گفت:در اجرای طرح مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر این فرماندهی با هدایت اطلاعاتی ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان از فعالیت ۲ قاچاقچی مواد مخدر در این شهرستان با خبر شدند.

او افزود: پس از هماهنگی با مرجع قضائی، تیم عملیات ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر این فرماندهی و ماموران عملیات ویژه پلیس مبارزه با موادمخدر استان، در یک عملیات ضربتی متهمان را که با اجاره منزلی در این شهرستان اقدام به توزیع مواد مخدر در این شهرستان می‌کردند شناسایی و دستگیر کردند.

کشف بیش از ۱۲ کیلوگرم مواد در سوداگران مرگ

سرهنگ حسین زاده فرمانده انتظامی شهرستان محمودآباد از کشف ۱۲ کیلو و ۲۵۰ گرم تریاک در بازرسی از منزل و خودروی متعلق به متهمان که یکی از آنان اهل یکی از استان‌های همجوار بوده است، خبر داد و گفت: این دو قاچاقچی مواد مخدر پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.

اودر ادامه با اشاره به معظلات ناشی از مواد مخدر در جامعه، افزود: مواد مخدر ریشه اخلاق را در جامعه می‌سوزاند و ره آورد آن تزلزل خانواده‌ها و نگرانی و ناامنی شهروندان و در نتیجه تنزل امنیت انسانی آنان می‌شود.

فرمانده انتظامی شهرستان محمودآباد در خاتمه از شهروندان، خواست: برای رسیدن به جامعه‌ای آرمانی و جلوگیری از هرگونه ناهنجاری‌های اجتماعی با پلیس همکاری کرده و هرگونه اطلاعات و اخباری در این زمینه را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام دارند.

۴۸