اخطاریه هواشناسی درباره متلاطم شدن دریای خزر


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

هشدار؛ زباله‌های عفونی حاوی ویروس کرونا باید از از سایر زباله‌ها جدا شوند

محمدرضا محبوب فر، کارشناس محیط زیست با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش زباله‌های عفونی در سطح کشور اظهار کرد: همزمان با وجود ویروس کرونا در کشور و ابتلای تعدادی از هموطنان کشورمان به این ویروس؛ سبب افزایش استفاده از ماسک، دستکش و اقلام یکبار مصرف شده است.

او در ادامه بیان کرد: استفاده از این اقلام بهداشتی و یکبار مصرف باعث افرایش زباله‌های عفونی و یکبار مصرف شده است که بسیاری از آن‌ها منجر به  آلودگی زیست محیطی می‌شود.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه پسماندهای عفونی باید جداگانه دفن شوند، تاکید کرد: شهروندانی که از ماسک و سایر اقلام یکبار مصرف استفاده می‌کنند باید این پسماندها را به صورت جداگانه از سایر زباله‌های شهری در داخل کیسه‌های پلاستیکی و غیر قابل نفوذ در سطل زباله‌های سطح شهر بیاندازند.

محبوب فر درخصوص مراکز درمانی و بیمارستان‌های قرنطینه در سطح کشور گفت: به مراکزی که شهروندان مبتلا به ویروس کرونا در آن قرنطینه شدند نیز توصیه می‌شود که تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات خود را ممکن است آلوده باشد، حتما ضدعفونی کنند.

او با اشاره به اینکه بیماری کرونا هنوز همه گیر و جهانی نشده است، بیان کرد: شهروندان باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند و تا حد امکان در اماکن عمومی حضور پیدا نکنند، بیماری کرونا اسمش وحشتناک است و با رعایت بهداشت قابل پیشگیری است.

۴۷۲۳۲

اتفاق عجیبی که روز گذشته در سیرجان رخ داد/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روز گذشته تیم گل گهر سیرجان در ورزشگاه خانگی میزبان استقلال بود و در نهایت 1-0 پیروز شد. در این باز اما اتفاق عجیبی رخ داد. همانطور که در تصویر مشاهده می کنیدبا وجود دستورالعمل وزارت بهداشت و وزارت ورزش برای برگزاری بازی های لیگ برتر بدون حضور تماشاگر، جایگاه celebrity ورزشگاه امام علی سیرجان در جریان بازی گل گهر و #استقلال مملو از تماشگر بود!

43257

انتقاد عباس عبدی از شایعات در فضای مجازی درباره کرونا /بیایید به خودمان رحم کنیم

عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی نسبت به انتشار برخی مطالب در زمینه شیوع ویروس “کرونا”  و فایل صوتی جعلی منسوب به آقای حریرچی معاون وزیر بهداشت، واکنش نشان داده و گفته است که «تردیدی نیست که باید نگران بود ولی در عین حال مسلط بر رفتار خودمان باشیم.»

وی افزود: طی این روزها بارها دیدم که برخی فایل‌های صوتی به نام‌های مجهول و ناشناخته یا جعلی درباره وضعیت ارسال می‌شود، جالب این که همه ارسال‌ها از افراد محترم و فهمیده بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی ادامه داد: بعضا نظرم را می‌پرسیدند که آیا محتوای فایل درست است یا نه؟ بگذریم از این که جعلی بودن برخی واضح بود، چون از طرف کسی صحبت می‌کرد که آن طرف لهجه روشن ترکی دارد و این جاعل فارسی صحبت می‌کرد؛ پاسخ من این بود که اصلا چنین مطالبی را نمی‌خوانم که بخواهم صحت و سقم آنها را ارزیابی کنم.

عبدی تصریح کرد: درست است که اطلاع‌رسانی رسمی اشکالات اساسی دارد و اعتمادآفرین نیست، اما راه مقابله با آن پناه بردن به مطالب بدون دقت و جعلی نیست. این اندازه از توجه به این مطالب، عامل اصلی تولید و انتشار آن‌ها نیز هست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: قرار نیست از لج بی‌اعتمادی، به منابع ناشناس و جعلی پناه ببریم، مطالب دروغی که با خواندن آنها خودمان و عزیزانمان را آزار می‌دهیم. بیایید به خودمان رحم کنیم و از خودزنی بپرهیزیم و این فایل‌های بی نام و نشان را نه بخوانیم و نه نشر دهیم.

27214

سایپا1-2 صنعت نفت/ جذاب و تماشایی در روز ساکت دستگردی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در ادامه بازی های هفته بیست و یکم لیگ برتر و در جریان سه بازی که امروز برگزار می شود، تیم فوتبال سایپا امروز در ورزشگاه دستگردی میزبان صنعت نفت آبادان بود. این بازی هم مثل بازی های روز گذشته بدون حضور تماشاگران برگزار شد. در نهایت و در پایان این بازی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان به برد 2-1 رسید. در این بازی میلاد جهانی و طالب ریکانی برای صنعت نفت و محمدرضا سلیمانی برای سایپا گلزنی کردند.

43257

آیا یک جنگ تمام عیار جهانی در انتظار ادلب است؟

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این اظهاراتش خاطر نشان کرد، اتحادیه اروپا همه تدابیر لازم را برای محافظت از منافع امنیتی خود در نظر می‌گیرد.

او در پستی در توئیتر نوشت: روند ادامه‌دار تشدید تنش‌ها باید فورا متوقف شود. ریسک لغزش به سمت یک رویارویی نظامی بزرگ و تمام عیار بین المللی وجود دارد. این وضعیت در عین حال موجب به بار آمدن درد و رنج‌های انسانی غیرقابل تحمل و به خاطر افتادن جان غیرنظامیان می‌شود.

بورل در ادامه صحبت‌هایش نوشت: اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها خواستار فرونشاندن هر چه سریع‌تر تنش‌ها بوده و از بابت هرگونه تلفات جانی اظهار تاسف می‌کند. اتحادیه اروپا تمامی تدابیر لازم را برای محافظت از منافع امنیتی خود در نظر خواهد گرفت. ما با همه بازیگران مربوطه در تماس هستیم.

312 310

نیروهای مسلح آماده برپایی بیمارستان صحرایی و تولید کیت‌های تشخیص کرونا /موردی از ابتلا به کرونا در ارتش دیده شده است؟

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا امروز (جمعه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد با اعلام آمادگی این وزارتخانه در جهت برپایی بیمارستان‌های سیار، تولید ماسک و کیت‌های تشخیص ویروس، ساخت برانکارد، تخت و آمبولانس ایزوله گفت: نیروهای مسلح آماده هستند تا در حوزه نیروی انسانی نیز به بخش درمانی کشور کمک کنند.

آمادگی کامل امکانات بهداری و بیمارستانی ارتش/ هیچ موردی از ابتلا به کرونا در پادگان‌های ارتش وجود ندارد

همچنین معاون بهداشت و درمان ارتش گفت: تمامی بیمارستان‌های ارتش در حال همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

امیر دریادار دوم پزشک مصطفی مداح معاون بهداشت و درمان و امور پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات حوزه بهداشت و درمان ارتش برای مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: ویروس کرونا یک پدیده جدید است که تازه شناخته شده و با توجه به تجربیاتی که در چین و سایر کشورهای درگیر این ویروس وجود دارد و با اتکا به دانش پزشکی کشور، الگوهایی را ایجاد و در مجموعه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران استفاده کردیم.

معاون بهداشت و درمان ارتش ادامه داد: ما با استفاده از این الگوها سعی داشتیم یگان‌های زیر مجموعه آجا را امن نگه داریم که خوشبختانه تاکنون موفق هم بودیم.

او درباره همکاری‌های بین وزارت بهداشت و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کنترل این ویروس گفت: مهم‌ترین بحث، موضوع رعایت مسائل بهداشتی و کنترلی است که تمامی دستگاه‌های کشور از آن با خبر هستند و ما هم اعلام کردیم در هر حوزه‌ای که لازم باشد آماده امدادرسانی هستیم؛ بین ما رابطه بسیار نزدیکی در اداره امور وجود دارد؛ ما هم به مردم به صورت مستقیم خدمات می‌دهیم و این آمادگی را نیز داریم که علاوه بر بیمارستان‌های اختصاص داده شده برای مردم، به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هر نقطه از کشور کمک کنیم.

امیر دریادار دوم مداح در پاسخ به این سوال که ارتش چه برنامه‌ای برای امن نگه داشتن پادگان‌های خود دارد، عنوان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران بنا به وظیفه و ماموریت ذاتی خود که قرار نیست در چنین شرایطی نیز تعطیل شود، باید تمامی پادگان‌ها را از هر گونه آلودگی حفظ کند.

معاون بهداشت و درمان ارتش با بیان این که تمامی نیروهای ارتش در سلامت کامل هستند، تصریح کرد: توصیه‌های لازم ابلاغ شده و در هیچ زمینه‌ای نگرانی وجود ندارد؛ ما یک سامانه کنترل برخط داریم که از طریق آن کوچک‌ترین علائم حتی سرماخوردگی را چک می‌کنیم؛ آمادگی ما صددرصدی است و تمام بیمارستان‌ها و تیم‌های پزشکی پای کار هستند.

او در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون این ویروس در بین کارکنان ارتش دیده شده است، گفت: در بیمارستان‌های ما از بین مردمی که بستری شده‌اند نفراتی حضور دارند، بخشی از بدنه ارتش نیروهایی هستند که شب به منزل در سطح شهر می‌روند، اما از آنجایی که زندگی جمعی ما محدودتر است کنترل راحت‌تر و آمار کمتر است، اما تاکنون هیچ گزارشی از پادگان‌ها نداشتیم.

امیر سرتیپ دوم مداح با بیان این که سه بیمارستان ارتش در تهران در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند و تعدادی از بیمارستان‌ها نیز در شهرستان‌ها مشعول خدمات رسانی هستند افزود: گزارش‌های تمامی بیمارستان‌های ارتش پس از نهایی شدن تست به وزارت بهداشت ارسال می‌شود.

معاون بهداشت و درمان ارتش تصریح کرد: تمامی بیمارستان‌های ارتش در آماده‌باش کامل هستند و ضمن پذیرش در تمامی ساعات، آماده همکاری با ستادهای استانی هستند و در تهران هم با ستاد مبارزه با کرونا تهران هماهنگ هستیم.

او افزود: سه بیمارستان ما در تهران ارجاعی هستند و در کنار آن به صورت مستقیم مردم را هم پذیرش می‌کند؛ حتی یکی از بیمارستان‌های ارتش بخش‌های خود را تعطیل کرده و به عنوان یکی از بیمارستان‌های مرجع مشغول انجام وظیفه است.

امیر مداح در پایان خاطر نشان کرد: انشاء الله مثل همه مشکلات با همت مردم و گوش کردن به نکات وزارت بهداشت حلقه سرایت را خواهیم شکست و بخش درمانی هم کار خود را بخوبی انجام خواهد داد، قطعا ما پیروز خواهیم شد.

2727

پنجمین محموله کیت‌های تشخیصی وارد ایران شد

پنجمین محموله کیت های تشخیصی از کشور چین وارد ایران شد.

این محموله که شامل ۲۰ هزار قطعه کیت است توسط نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران تحویل نماینده وزارت بهداشت شد.

۴۷۲۳۲

کرونا، مجلس را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد

محمد علی وکیلی اظهار کرد: با تصمیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مقرر شد جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا تعطیل شود.

 وی درباره چگونگی بررسی لایحه بودجه سال ٩٩ گفت: احتمالاً بررسی بودجه به هفته بعد موکول خواهد شد و ما بودجه دو دوازدهم را بررسی و تصویب خواهیم کرد.

وکیلی همچنین گفت که برای تداوم کار سرپرست وزارت جهاد کشاورزی باید اذن رهبری کسب شود.

قرار بود در جلسات علنی هفته آینده مجلس صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی و همچنین کلیات گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه ۹۹ مورد بررسی قرار گیرد.

2727