خطر بزرگ برای مدافع پرسپولیس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شجاع خلیل زاده همچنان فیزیوتراپی می‌کند تا شاید درد گردن که امان او را بریده، بهبود پیدا کند. شجاع با همین درد، مقابل پدیده و در روزی که پرسپولیس مدافعی روی نیمکت نداشت به زمین رفت و یکی از بهترین بازی‌های خود را انجام داد. کم اشتباه و بی نقص. پرسپولیس هم گلی دریافت نکرد و بازی را برد تا از خود گذشتگی خلیل زاده بیشتر به چشم بیاید.

خلیل زاده بعد از این بازی در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: “شرایط پرسپولیس در این فصل خاص است و من هم هر چه در توان دارم برای موفقیت تیم می‌گذارم. وقتی دیدم برانکو به من نیاز دارد و دستش روی نیمکت خالی است با تمام وجود به زمین رفتم و امیدوارم کادرفنی و هواداران از عملکردم راضی باشند.”

این آسیب‌دیدگی دو، سه روز قبل از سفر پرسپولیس به کرواسی سراغ خلیل‌زاده آمد. تا جایی که عده‌ای می‌گفتند شجاع نمی‌تواند پرسپولیس را در این اردو همراهی کند و گروهی دیگر هم معتقد بودند خلیل‌زاده با این درد، قطعا به بازی‌های ابتدایی پرسپولیس در لیگ برتر نمی‌رسد. خلیل‌زاده در اردوی کرواسی، فقط در چند جلسه تمرین شرکت کرد و البته در آخرین بازی تدارکاتی پرسپولیس نیز حضور داشت تا همه را انگشت به دهان کند. حتی کادر پزشکی پرسپولیس را که با تشخیص آنها شجاع باید استراحت مطلق را در برنامه‌های خود قرار می‌داد. دفاع وسط 28 ساله پرسپولیس، بعد از حضور در تهران، فیزیوتراپی را از سر گرفت تا برای بازی با پدیده آماده شود.

پس از سفری پر ماجرا به مشهد، خلیل زاده را دوباره در تمرین دیدیم. البته نه همراه سایر بازیکنان بلکه در کنار کادر پزشکی و در حال انجام تمرین‌های سبک و فیزیوتراپی. شجاع دیروز هم اینگونه خود را آماده نگه داشت تا مشکلی برای بازی مقابل فولاد در هفته دوم لیگ نداشته باشد.

درباره آسیب دیدگی خلیل زاده حرف و حدیث‌های فراوانی وجود دارد. گروهی می‌گویند درد در گردان شجاع با انجام فیزیوتراپی برطرف می‌شود و عده‌ای دیگر از نزدیکان خلیل زاده معتقدند او باید جراحی کند. شاید بپرسید جراحی چرا؟ شجاع با مشکل دیسک گردن مواجه شده و فقط به این دلیل جراحی نمی‌کند که پرسپولیس بابت کمبود بازیکن با مشکل مواجه نشود.

به نظر می‌رسد در صورت ادامه این درد، مدافع محبوب برانکو مجبور است گردن خود را جراحی کند و چندین هفته دور از فوتبال باشد. اتفاقی که نه تنها در لیگ برتر بلکه در لیگ قهرمانان آسیا نیز پرسپولیس را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد. میزان دوری شجاع از فوتبال، احتمالا بعد از انجام جراحی مشخص خواهد شد. البته اگر او با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکند و با درد به زمین نرود.

 

256 41

 

ایرانی‌ها از ابتدای امسال هزار ملک در ترکیه خریدند/ قیمت خانه‌ها در ترکیه چند؟

رضا کامی در خصوص تاثیر تحریم های آمریکا بر روی روابط اقتصادی ایران و ترکیه اظهار داشت: روابط اقتصادی ما خصوصا در بخش خصوصی به همان روال سابق در جریان است فقط در ماه های اخیر تغییر سیاست های دولت و ارایه بسته های اقتصادی و محدودیت های واردات باعث شده که حجم مبادلات تجاری به خصوص از سمت کشورمان کاهش پیدا کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه تصریح کرد: مسوولین ارشد حکومتی و اقتصادی ترکیه بارها اعلام کردند که روابط خود را با ایران ادامه خواهند داد و حتی اردوغان رییس جمهور این کشور نیز رسما اعلام کرد که از تحریم های یکجانبه آمریکا حمایت نخواهد کرد و روابط سیاسی و اقتصادی خود را همانند گذشته ادامه خواهد داد. وی حتی گفت که رابطه دو کشور راهبردی و استراتژیک است و تصمیم کشورهای ثالث نمی تواند هیچ تاثیری بر روی روابط دو کشور بگذارد.

هفته آینده هیاتی از اتاق بازرگانی مشترک دو کشور به ترکیه می رود

وی گفت: فارغ از مراودات بخش دولتی، بخش خصوصی دو کشور نیز روابط خود را در چند سال اخیر گسترش داده است و رفت و آمد هیات‌های تجاری در استان‌های مختلف ادامه دارد. هفته آینده نیز هیاتی از اتاق بازرگانی مشترک دو کشور به ترکیه خواهد رفت و بسته ای به منظور افزایش همکاری ها به طرف مقابل ارایه خواهد کرد.

کامی تصریح کرد: برخلاف اقتصاد ایران، اقتصاد ترکیه در اختیار بخش خصوصی است و آنها نقش مهمی در تحولات اقتصادی دارند ضمن آنکه در آینده نزدیک اجلاسی در تهران با حضور فعالین اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی ترکیه تمایل ویژه ای برای گسترش همکاری‌ها با ایران دارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه افزود: جنس اقتصاد ایران و ترکیه رقابتی نیست و در اکثر بخش ها مکمل یکدیگر هستند برهمین اساس برنامه هایی در نظر داریم که با استفاده از پتانسیل دو کشور برای صادرات به کشورهای منطقه و فرامنطقه ای هدف گذاری مشخص داشته باشیم.

کامی تصریح کرد: در اوج تحریم های بین المللی ما بهترین روابط را با ترکیه داشتیم و حجم مبادلات به 22 میلیارد دلار رسید این درحالی است که سال گذشته 7.5 میلیارد دلار به ترکیه صادرات و 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول سال میلادی صادرات ما افزایش چشم گیری داشته است و پیش بینی ما این است که بتوانیم رکورد جدیدی در سال 2018 به ثبت برسانیم.

کامی گفت: عمده صادرات ما نفت ، انرژی و محصولات پتروشیمی و فلزات رنگین است و واردات ماشین الات ، لوازم یدکی خودرو ، موتورهای درون سوز ، کاغذ و مقوا داریم.

وی با اشاره به سرمایه گذاری دو کشور و تاسیس شرکت های مشترک گفت: فعالین ترکیه از سالها پیش در بخش های مختلف و در نقاط مختلف کشور ما سرمایه گذاری کرده اند و این سرمایه گذاری ها محدود به یک صنعت خاص نبوده به طوری که حتی در بخش خدمات نیز سرمایه گذاری کرده‌اند و در حال حاضر نزدیک به 100 شرکت به صورت رسمی در ایران فعالیت می کنند.

از ابتدای امسال هزار واحد ساختمانی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شده است

عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه گفت:‌ با توجه به تحولات اخیر در بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی برخی از هموطنانمان برای ارزش افزوده بیشتر شروع به سرمایه گذاری در بخش ساختمان کرده اند که البته نمی توان به صورت صد درصد گفت که آنها سود کرده‌اند.

وی افزود: میزان خرید واحدهای ساخته شده بیش از همه حوزه ها بوده ضمن آنکه در چند سال اخیر قیمت ملک در ترکیه افزایش نداشته است اما با این حال این بازار برای ایرانی ها جذاب بوده زیرا تسهیلات خوبی برای ساخت و ساز و خرید ملک در ترکیه وجود دارد.

کامی ادامه داد: آمارهای غیر رسمی حکایت از این دارد که از ابتدای امسال هزار واحد ساختمانی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شده که متوسط قیمت آنها 160 هزار دلار بوده و در شهرهای مختلف ترکیه قرار دارند.

مردم ترکیه شناختی از ایران ندارند

وی اظهار داشت: مردم ترکیه تمایل زیادی برای بازدید از ایران دارند اما متاسفانه در بخش گردشگری برنامه مشخصی نداریم با توجه به اینکه دو کشور همسایه هستند اما مردم ترکیه شناختی از ایران ندارند و حتی در مورد امنیت در شهرها نیز از اطمینان خاطر برخوردار نیستند.

کامی تاکید کرد: ما ضمن اینکه باید فعالیت خود را در معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی داشته باشیم در خصوص وجود امنیت در کشور نیز به توریست های ترکیه اطمینان بدهیم.

17225

 

مهتاب کرامتی ستاره زن «رقص روی شیشه» شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهتاب کرامتی با حضور در مجموعه «رقص روی شیشه» به کارگردانی مهدی گلستانه و تهیه کنندگی پیمان جعفری برای اولین بار ایفای نقش در شبکه نمایش خانگی را پذیرفت.

مهتاب کرامتی پیش از این دو بار در فیلم‌های سینمایی «آدم کش» و «عصر یخبندان» به عنوان نقش اصلی زن با بهرام رادان بازی داشته است و این بار نیز هر ۲ برای نخستین بار با «رقص روی شیشه» به شبکه نمایش خانگی خواهند آمد.

«رقص روی شیشه» مجموعه‌ای ۲۶ قسمتی است که فیلمنامه آن بر اساس طرحی از ابوالفضل کاهانی به قلم طلا معتضدی به نگارش درآمده و مهتاب کرامتی پس از بهرام رادان، امیر آقایی و میترا حجار دیگر بازیگری است که حضورش در این مجموعه قطعی شده است.

241243

 

آمریکا تاثیری در تصمیم ما درباره تنگه هرمز ندارد/ آزادی تردد دست ماست

فرمانده نیروی دریایی ارتش، با بیان اینکه باز
ماندن تنگه هرمز وابسته به منافع ایران است گفت: ما آمریکا را تاثیرگذار در تصمیم
نداجا در حوزه تنگه هرمز نمی‌دانیم و اقدام ما وابسته به نظر رهبر انقلاب است.

دریادار حسین خانزادی در نشست خبری مسابقات بین
المللی نظامی روسیه ۲۰۱۸ که به میزبانی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی این نیرو در نوشهر
برگزار می‌شود در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر بستن تنگه هرمز
گفت: بستن تنگه هرمز مقدمه‌ای دارد. کارکرد تنگه‌ها به شدت وابسته به باز بودن
آنها است و تحریم ها بر کار کردها به شدت اثر گذار است و تحریم‌هایی که علیه ایران
صورت می‌گیرد بر کارکردهای تنگه هرمز اثر گذار است. در محیط بین اللمل خروجی یک
تصمیم ما بسته به یک بازیگر نیست و تنگه هرمز بخشی از منافع جمهوری اسلامی است.
نداجا تاکنون آزادی تردد در این تنگه را تامین کرده است و با قدرت هم به این کار
ادامه خواهد داد. باز ماندن تنگه هرمز وابسته به منافع ایران است و جامعه بین
اللمل باید متعهدانه به تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی عمل کند. ما آمریکا را
تاثیرگذار در تصمیم نداجا در حوزه تنگه هرمز نمی‌دانیم و اقدام ما وابسته به نظر
رهبر انقلاب است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره مسائل پیش
آمده در خصوص صیادی در خلیج فارس گفت: علاوه بر نیروی دریایی سازمان‌های دیگری هم
در حوزه دریا مسئولیت دارند و اکر موضوعی در حوزه امنیت رخ دهد نیروی دریایی با آن
برخورد می کند و هیچ اقدام غیر قانونی در حوزه دریایی جمهوری اسلامی امکان ندارد.

 

29215

 

محدودیت دولت برای انتخاب زنان در کابینه/ سیکل تکراری باید از بین برود

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران
درخصوص برخی گمانه‌زنی هایی که در مورد جایگزینی برخی نمایندگان مجلس در هیات
دولت، مطرح می‌شود بیان کرد: در همه برهه‌های زمانی این مساله مطرح بوده و به محض
خالی شدن برخی پست‌ها همواره بحث جایگزینی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود.

وی افزود: اما این بحث‌ها هیچ‌وقت به
صورت جدی وجود نداشته و من فکر نمی‌کنم موضوع جدی باشد و نماینده‌ای در شرایط فعلی
حاضر باشد مجلس را در این شرایط رها کند و به هیات دولت برود. من به شخصه این بحث
را جدی نمی‌گیرم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس
شورای اسلامی با بیان اینکه اصولا چرخه استفاده از نیروها در کشور غلط است، ابراز
داشت: من با چرخه فعلی استفاده از نیروها در کشور مخالفم، اینکه فردی نماینده مجلس
باشد و بعد وزیر شود و بلعکس غلط است، افراد نباید از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه دیگر
بروند.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: دولت باید
به جوانان اعتماد کند و سیر باطل استفاده از نیروها را تغییر دهد. مگر در کشور کم
نیرو وجود دارد که سیکل تکراری را طی کنیم؟ از نیروهای جدید استفاده کنند و اگر نیرویی
بازنشسته است برود، چه در وزارتخانه‌ها و چه استانداری‌ها.

وی با اشاره به اینکه در 40 سالی که از
عمر انقلاب گذشته است سیر تعویض مدیران و وزرا در کشور به شکلی تکراری طی شده است،
گفت: در 40 سال گذشته هر فردی وزیر بوده نهایتا وزارتخانه‌ای که در آن کار می‌کرده
تغییر کرده و در خصوص دیگر پست‌ها هم به همین شکل پیش رفته‌ایم. درواقع یکی از
اساسی‌ترین مشکلات کشور در حال حاضر انتخاب محدود مدیریت‌ها است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان
کرد: دولت باید جسارت به خرج دهد و به نیروهای جدید اعتماد کند. دولت می‌تواند به
راحتی از بین جوانان و صنف دانشگاهی نیروهای قابل‌تری از وزرایی که چند دهه است در
سمت‌ها جابه‌جا می‌شوند و دیگر انگیزه کار ندارند پیدا کند و مجلس در زمینه انتخاب
افراد اختیاری ندارد.

وی افزود: مطرح شدن اسم نمایندگان برای
سمت وزرا مسئله‌ای طبیعی است. چرا که وقتی مسئله بازنشستگی برخی استانداران مطرح
شد ممکن است اسم نمایندگان هم بیاید حتی به نظر من امکان دارد برخی نمایندگان جایگزین
وزرا شوند اما اهمیتی ندارد. چراکه شاید دولت در خصوص انتخاب زنان محدودیت‌هایی
داشته باشد اما در مورد جوانگرایی کابینه مختار است و اگر تصمیم درستی نگیرد گناه
آن به گردن خودش است.

 

29215

 

29215

 

 

 

رئیس سابق اینترنت چین متهم به فساد شد

 

به گزارش خبرآنلاین، «Lu Wei» و دو نفر از
معاونانش، «موجیان چنگ» و «ژانگ جی هوی» در دادگاه عالی چین حاضرشده و تفهیم اتهام
شدند.{لینک}

رسانه دولتی چین اعلام کرد آقای «لو» از موقعیت
خود به‌عنوان عالی‌ترین مقام تصمیم گیر دربخش اینترنت و فضای سایبر سوءاستفاده
کرده و مقدار زیادی پول و املاک به‌عنوان رشوه دریافت کرده است.

آقای «لو» عضو ارشد حزب کمونیست از منطقه پکن و مسئول
نهاد دولتی مدیریت و راهبری فضای سایبری چین / CAC نیز بوده است و تا
سال 2016 در مقام ریاست CAC خدمت کرده و به‌طور مستقیم دستور
سانسور محتوای اینترنت و فضای مجازی را صادر می‌کرده است. وی فوریه امسال از حزب
کمونیست اخراج شد.

کمپین ضد فساد رئیس‌جمهور Xi Jinping ، پرونده وی را آشکار کرده و او را به دادگاه فراخواند.

 

5656

 

وزیر مظلوم از نظر علیرضا محجوب کیست؟

به گزارش خبرآنلاین، علیرضا محجوب نماینده مردم
تهران و رئیس خانه کارگر در نطق میان دستور خود با انتقاد از وضعیت دستمزدها و
نوسانات قیمت ارز گفت: از همه مسوولان
دولتی بپرسم با این حقوق ها چند روز می توان زندگی کرد؟ هر یک از ما به چه میزان
می توانیم با این دریافتی معیشت خود را اداره کنیم.

او در ادامه نسبت به استیضاح های مجلس نیز واکنش
نشان داد و گفت: امروز در این وضع دشوار ما به جای اندیشه به امور اقتصادی و
اندیشه در زندگی مردم به فکر تغییر افراد و مسوولان به عنوان تنها راه حل برآمده
ایم. استیضاح متعدد وزرا در عرصه اقتصادی  نمی تواند راهگشا باشد. تجربه تغییر رئیس بانک
مرکزی نشان داد هرگز نمی تواند کارساز باشد موضوع عمده و اصلی در اقتصاد، بازار
ارز و حتی بازار کار و نقشه راه است.

او با اشاره به وصیت نامه امام توجه همه را به
طبقات فرودست خواستار شد.

محجوب با درخواست اینکه مسوولان و
نمایندگان به فکر ضعفا باشند درباره کلید خوردن استیضاح  علی ربیعی وزیر کار گفت: عزیزان من استیضاح
راهشگا نخواهد بود بلکه به مشکلات دامن می زند. در این میان استیضاح وزیر مظلوم کار
و رفاه اجتماعی که تنها حلقه وصل دولت به کارگران و بازنشستگان است نه تنها مشکلی
را حل نمی کند بلکه بر دامنه ناامیدی و یاس مردم خواهد افزود.

نماینده مردم تهران به تفکیک وزارتخانه کار و رفاه اجتماعی هم
اشاره کرد و گفت: اکنون در این وضعیت تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نه
تنها کمکی به بهبود مسائل اجتماعی نخواهد کرد بلکه تفرقه را در عرصه اجتماعی سبب
خواهد شد.

او در پایان گفت: اگر به جای پرداختن به مشکلات
اصلی به مشکلات فرعی بپردازیم تنها وقت را کشته ایم.  

لازم به ذکر است دوستی علیرضا محجوب با علی
ربیعی به همکاری این دو در خانه کارگر باز می گردد و این دو از حلقه های اولیه
تشکیل این تشکل کارگری بودند. محجوب یک سال پیش نیز در روزهای رای اعتماد به
کابینه دوازدهم تمام قد از یار قدیمی خودش دفاع کرد.

 29216

 

 

سند جدید برای نزدیک بودن شماره ده تیم‌ملی به تیم سرشناس ترک!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کریم انصاری فرد یکی از کلیدی ترین بازیکنان تیم ملی در جام جهانی فوتبال بود. او جایی از زمین بازی کرد که پست تخصصی خودش نبود اما در هافبک هم برای تیم ملی خوش درخشید. این ستاره خوش آتیه فوتبال ایران در میانه های فوتبالش پس از دو سال درخشش در فوتبال یونان ، حالا در آستانه پیوستن به فوتبال ترکیه است .
به بشیکتاش که یکی از بزرگترین تیم های فوتبال ترکیه است. این بار روزنامه فتوماچ از نزدیکی بازیکن ایرانی به باشگاه سرشناس ترکیه ای نوشه است و به نظر می رسد این نقل و انتقال هم بزودی رخ خواهد داد.

256 41

 

آخرین آمار ابتلا به ایدز در کشور/ انتقال ۴۷ درصد موارد بیماری از طریق روابط جنسی

بر اساس این نظام گزارش دهی، از کل موارد شناخته شده تعداد ۱۳۲۹۳ نفر فوت ثبت شده است و ۱۵۲۷۸ نفر نیز وارد مرحله ایدز (اچ آی وی پیشرفته) شده‌اند.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، علل ابتلا به اچ آی وی در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶۱.۷ درصد)، رابطه جنسی (۲۰.۳ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱.۵ درصد) بوده و راه انتقال در ۱۶.۳ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

لازم به ذکر است که راه انتقال ۰.۲ درصد از این موارد مربوط به خون و فرآورده‌های خونی در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در صدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون می‌باشد.

این در حالی است که الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال‌های اخیر تغییر کرده است؛ به گونه‌ای که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در سال ۱۳۹۶، ۳۲درصد موارد ثبت را زنان و ۶۸ درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند و راه احتمالی انتقال در ۳۳ درصد موارد اعتیاد تزریقی، ۴۷ درصد روابط جنسی (۲۴درصد زن و ۲۳ درصد مرد)؛ ۲درصد مادر به کودک و در ۱۸ درصد راه احتمالی ابتلا بیان نشده است. ضمنا هیچ مورد ابتلا جدیدی از طریق خون و فرآورده‌های خونی ثبت نشده است.

بنابر اعلام وبدا، همچنین از کل زنان مبتلا از طریق روابط جنسی در سال ۱۳۹۶، ۴۵ درصد موارد همسر فرد مبتلا به اچ آی وی و ۲۹ درصد نیز همسر فرد دارای رفتار پرخطر بوده‌اند.

در سال ۱۳۹۶ راه احتمالی انتقال ۴۶ درصد از مردان شناسایی شده، اعتیاد تزریقی و ۳۴ درصد از این افراد ارتباط جنسی است.

۴۲۲۳۸

لهستان چگونه ناآرام شد؟

در روز پنجشنبه ۲۶ جولای، هزاران نفر در مخالفت با لایحه «اصلاح دیوان عالی» که اوایل ماه جاری به تصویب پارلمان لهستان رسید و رئیس جمهوری لهستان با امضای این مصوبه، اجازه اجرای آن را داد، در سراسر این کشور با قلم و شمع دست به تظاهرات زده‌اند. بر طبق این قانون که مورد اعتراض مخالفین و جامعه اروپایی است، دولت می‌تواند دادگاه عالی را تحت کنترل بیشتر خود درآورد. این تظاهرات چند ساعت پس از آن برگزار شد که «آندری دودا» (Andrzej Duda) رئیس جمهور لهستان به صورت رسمی مصوبه جنجالی پارلمان را امضا و تایید کرد.

حامد کاظم زاده مرکز مطالعات اروپای شرقی ـ ورشو در گفت و گو با خبرآنلاین در مورد این موضوع گفت: سناتورهای لهستان چهارشنبه شب این مصوبه مورد حمایت حزب حاکم قانون و عدالت را درباره انتخاب رئیس جدید دادگاه عالی در چارچوب مجموعه ای از اصلاحات قضایی تصویب کرده بودند. طبق لایحه «اصلاح دیوان عالی» که اوایل ماه جاری به تصویب پارلمان لهستان رسید، قضات دیوان عالی پس از رسیدن به سن ۶۵ سالگی به طور خودکار بازنشسته می‌شوند. همچنین، برخلاف گذشته، انتخاب رئیس دیوان مستلزم آن نیست که پیشتر، تمامی اعضا منصوب شده باشند بلکه مجمع عمومی دیوان با حضور دو سوم اعضا برای انتخاب رئیس دیوان رسمیت می‌یابد. این لایحه با اکثریت ۲۳۰ رای موافق در برابر ۲۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع درمجلس به تصویب رسید اما ۲۰۲ تن از نمایندگان شامل تمامی ۱۳۶ نماینده احزاب مخالف، از حضور در جلسه رای‌گیری پارلمان خودداری کردند. حزب حاکم «قانون و عدالت» (PiS) دارای ۲۳۷ کرسی در مجلس سفلی لهستان است. در اصل این قانون به پارلمان اختیارات بیشتری را در انتصاب قضات می دهد.

وی ادامه داد: علاوه بر قانون اصلاح دیوان عالی، از زمان به قدرت رسیدن حزب قانون و عدالت، اقداماتی برای تغییر و تحول در قوه قضائیه صورت گرفته که از جمله شامل بازنشستگی شماری از قضات و انتصاب قضات جدید بوده است.
این کارشناس مسائل اروپای شرقی با بیان اینکه در اصل «آندری دودا» رئیس‌جمهور لهستان لایحه‌ای را امضا کرده‌ است که بر طبق آن به وزارت دادگستری این حق را می‌دهد تا قضات عالی دادگاه‌های کشور را تا 29 جولای منصوب و یا برکنار کند، گفت: معترضان با تجمع در برابر کاخ ریاست جمهوری در ورشو فریاد «دادگاه های آزاد»، «خودکار را بشکن» و «ما از دموکراسی حمایت می کنیم» سر دادند.

کاظم زاده در رابطه با جایگاه دیوان عالی لهستان گفت: دیوان عالی لهستان بالاترین نهاد قضایی این کشور و آخرین مرحله از رسیدگی به درخواست تجدید نظر و استیناف در مورد احکام صادره از دادگاه‌های کیفری و حقوقی و همچنین دادگاه‌های نظامی مسئول رسیدگی به تخلفات نظامیان است. این نهاد هفتاد و دو عضو دارد و اعضای آن را شورای عالی قضایی، متشکل از قضات و حقوقدانان لهستان، برای انتصاب به رئیس جمهوری پیشنهاد می‌کند. این شورا وظیفه انتخاب و پیشنهاد انتصاب قضات را برعهده دارد. رئیس دیوان عالی از میان اعضای و توسط مجمع عمومی دیوان، متشکل از تمامی اعضا، انتخاب و با حکم رئیس جمهوری به این سمت منصوب می‌شود. هیچ نهاد و مقامی حق جابجایی و برکناری اعضا و رئیس دیوان را ندارد.
این کارشناس مسائل اروپا گفت: در اصل با اجرایی شدن این قانون، بیست و هفت تن از اعضای دیوان عالی که بیش از ۶۵ سال سن دارند، از جمله رئیس دیوان، اجبارا بازنشسته خواهند شد. تاکنون بیست و دو تن از قضات بالای ۶۵ سال از کار کناره گیری کرده اند اما مالگورزاتا گرزدورف، رئیس دیوان، از کناره گیری از این سمت خودداری کرده و گفته است که در نظر دارد تا پایان دوره خدمت خود یعنی سال ۲۰۲۰ همچنان در این مقام باقی بماند. خانم گروزدورف (Malgorzata Gersdorf) قانون جدید را خطری بالقوه برای استقلال قضایی در لهستان دانسته است. وی همچنین با حمایت برخی از مخالفین توانسته است در دفتر کرای خود حضور یابد.

دولت جدید

کاظم زاده در رابطه با دولت جدید لهستان گفت: نخست وزیر جدید در ۷ دسامبر ۲۰۱۷ انتخاب شد و در ۱۱ دسامبر ادای سوگند یاد کرد. حزب حاکم «قانون و عدالت» (PiS) لهستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که با توجه به تغییر چالش‌ها در داخل و خارج، لهستان نیاز به «تصحیح ترکیب دولت از جمله رهبران آن» دارد. طبق این بیانیه قرار شد «ماتئوس موراویکی»، (Mateusz Morawiecki) وزیر دارایی لهستان جانشین بئاتا شیدوُ (Beata Szydlo) در نخست وزیری شود. ماتئوش موراویه‌تسکی یک سیاست‌مدار، مدیر، بانکدار، اقتصاددان، تاریخ‌دان و وکیل است. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ مدیر بانک زاخودنی (Bank Zachodni WBK) لهستان بوده است. مراسم تحلیف موراویتسکی در «ورشو» پایتخت لهستان و با حضور «آندره دودا» رییس‌جمهوری این کشور برگزار شد.

دیدگاه مخالفین

این کارشناس با تشریح دیدگاه مخالفین در لهستان بیان کرد: مخالفان این قانون گفته‌اند که دولت در نظر دارد با استفاده از فرصت، قضات مورد نظر خود را به جای قضات بازنشسته منصوب کند. به گفته آنان، الزام به بازنشستگی اجباری و سایر موارد این قانون، به معنی آن است که اصل استقلال کامل قضات و به خصوص دیوان عالی مخدوش شده و امکان اعمال نفوذ سایر قوا در این قوه فراهم خواهد آمد. در اعتراضات روزهای گذشته لخ واوسا، رهبر حرکت انقلابی لهستان علیه حکومت کمونیستی و رئیس جمهوری پیشین این کشور نیز شرکت داشت. همچنین عده زیادی از تظاهرات‌کنندگان شمع و خودکار را به صورت نمادین حمل می کردند.

لخ واوسا، کارت مخالفین

کارشناس مسائل شرق اروپا ادامه داد: سیاستمدار کهنه‌کار و فعال حقوق بشری لهستان به اعتراضات ضد اصلاحات دادگاه عالی کشورش پیوست و به لهستانی‌ها گفت، به هر طریقی از دموکراسی خودشان محافظت کنند. رئیس‌جمهور پیشین لهستان که در این کشور به عنوان نماد آزادی شناخته می‌شود، از اقدامات معترضان در مخالفت با اصلاحات دستگاه قضایی حمایت کرد. «لخ واوسا» (Lech Wałęsa) رهبر جریان آزادی لهستان در جریان سخنرانی در جمع معترضان در شهر گدانسک از نسل جوان این کشور خواست تا در برابر اصلاحات در دستگاه قضایی و لایحه‌ای که چنین اجازه‌ای را صادر می‌کند، مقاومت کنند.

اقدامات اتحادیه اروپا

کاظم زاده در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا چه واکنشی به این روند داشته است، گفت:

اتحادیه اروپا تغییرات جدید در قوه قضائیه را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به تخطی از اصل استقلال کامل قوه قضائیه به عنوان یکی از ضوابط ضروری در نظام های دموکراتیک ابراز نگرانی کرده است. روز پنجشنبه دادگاه اتحادیه اروپا رای داد که کشور ایرلند ملزم نیست فردی را که در لهستان تحت تعقیب است برای پیگرد کیفری به آن کشور بازگرداند. قضات دادگاه اروپا گفتند که تغییرات جدید قضایی در لهستان احتمال خدشه دار شدن بی‌طرفی قوه قضاییه را در پی داشته و در نتیجه، ممکن است محاکمه این فرد منصفانه نباشد.
وی ادامه داد: کمیسیون اروپا حدود یک ماه قبل در قالب بیانیه‌ای اعلام کرد که روندی را در راستای نقض قوانین لهستان به دلیل اصلاحات در دیوان عالی این کشور، آغاز کرده است. دسامبر گذشته، کمیسیون اروپا اعلام آمادگی کرد تا در اعتراض به تغییرات در دستگاه قضایی این کشور، بند هفتم پیمان لیسبون را درباره لهستان اجرایی کند و حق عضویت ورشو را در اتحادیه اروپا و حق رای این کشور در شورای اروپا را تعلیق کند.

52312