عراقچی: آمریکا از برجام خارج شود یا نشود ادامه این موضوع قابل تحمل نخواهد بود

سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد وضعیت برجام  و این که در صورت خروج آمریکا از برجام چه برنامه‌ای در دستور کار دارید، اظهار کرد: در هر دو صورت که آمریکا از برجام خارج بشود یا نشود ادامه این موضوع قابل تحمل نخواهد بود و تدابیر ویژه‌ای در نظر داریم.

وی افزود: برای همه سناریوها گزینه‌های خودمان را آماده کردیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال بازگشت به پیش از برجام وجود دارد، تصریح کرد: هر احتمالی وجود دارد.

52310

رهبر انقلاب: آمریکا وارد درگیری نظامی با ما شود ضربه خواهد خورد

به گزارش خبرآنلاین، رهبر انقلاب در این دیدار فرمودند: یک راه مقابله‌ دشمنان با نظام جمهوری اسلامی، مقابله‌ اقتصادی است؛ راه دیگر، تحریک بعضی دولت‌های کم‌فهم و بی‌توجه منطقه‌ی خودمان است.

ایشان افزودند: آمریکایی‌ها می‌روند سعودی‌ها را تحریک می‌کنند تا اختلاف و درگیری در منطقه ایجاد شود. خب چرا صهیونیست‌ها را تحریک نمی‌کنید؟ چون می‌خواهند جنگ مسلمان با مسلمان راه بیفتد.

اهم اظهارات رهبری انقلاب را بخوانید؛

* برنامه‌ آن‌ها مواجهه و تجهیز این کشورها برای مقابله با جمهوری اسلامی است. اگر این کشورها عقل داشته باشند با جمهوری اسلامی درگیر نمی‌شوند؛ اما اگر با ایران سینه‌به‌سینه شوند، قطعاً ضربه می‌خورند و شکست خواهند خورد.

*آمریکایی‌ها می‌خواهند هزینه‌ مقابله با نظام جمهوری اسلامی و ملت مقتدر ایران را خودشان متحمل نشوند.

* کار آمریکا ایجاد ناامنی است، در هر نقطه‌ای که پا گذاشتند، ایجاد ناامنی کردند و برای مردم بدبختی آوردند؛ برای همین هم هست که باید پای آمریکا از غرب آسیا برچیده شود و از این منطقه بیرون برود.

* آن که باید پایش قطع شود، آمریکاست، نه جمهوری اسلامی. ما اهل اینجاییم، خلیج فارس خانه‌ ماست، غرب آسیا خانه‌ ماست.

*دیروز اینجا یک نمایشگاه کوچکی درست کردند از تولیدات داخلی که بنده ببینم. من رفتم چند ساعت مشغول دیدن این نمایشگاه بودم. کارهای شماها را دیدم. واقعاً باید دست هنرمند کارگر ایرانی را بوسید. باید دست شماها را بوسید. کارتان را من دیدم. این تولید داخلیِ باارزش از لحاظ کیفیت، با این‌همه گرفتاری که ما داریم، با این تحریم‌ها -جلوی مواد اولیه را می‌گیرند، جلوی ماشین پیشرفته را می‌گیرند- و انواع و اقسام مشکلات که مستکبرین عالم جلوی پای ما می‌گذارند، درعین‌حال وقتی انسان نگاه می‌کند به محصول، می‌بیند عجب برجستگی‌ای دارد.

* دیروز ده‌ها شرکت، محصولات خودشان را که همین کارهای دست شماست، این‌ها را آوردند اینجا ما دیدیم. از قماش و کفش و لباس دوخته و وسایل زندگی و لوازم تحریر و چینی و بلور بگیرید تا دارو و لوازم آرایش و وسایل خانه و یخچال و همه‌چیز، همه‌چیز اینجا دیروز به ما نشان دادند، که چند ساعت هم طول کشید؛ همه‌اش برجسته بود، همه‌اش ممتاز بود. انسان واقعاً مقابل نیروی کار داخلی سر تعظیم فرود می‌آورد.

* بنده می‌گویم حمایت از کالای ایرانی، یک عده‌ای یا باور نمی‌کنند یا تصدیق نمی‌کنند یا عمل نمی‌کنند. خب، حمایت از کالای ایرانی یعنی حمایت از این کارگر، یعنی حمایت از نیروی کار، یعنی حمایت از تولید. این حمایت، همه‌جانبه است؛ هم مردم باید حمایت کنند، هم دولت باید حمایت کند؛ همه باید حمایت کنند.

*مشکلاتی را مطرح می‌کردند که این مشکلات، هم مال کارآفرین است، هم مال کارگر است. مشکل بیمه، مشکل کمبود امکانات، مشکل نقدینگی، مشکل موانع مالیاتی، مشکل از ناحیه‌ بانک، مشکل از ناحیه‌ی وزارت اقتصاد، مشکل از جاهای مختلف. این مشکلات باید برطرف بشود. باید به‌طور جازم و کامل اقدام بشود برای رفع این مشکلات. وقتی مشکلات برطرف شد، وقتی کالای ایرانی مورد حمایت قرار گرفت، وقتی قدر کارِ کارگر ایرانی دانسته شد، آن‌وقت دیگر ما شاهد این نخواهیم بود که یک کارخانه‌ای بگوید آقا من با یک سوم ظرفیت دارم کار می‌کنم.

* دیروز بعضی‌ها به ما همین را می‌گفتند: آقا ما این‌قدر امکانات داریم و این‌جور داریم کار می‌کنیم، با یک سوم ظرفیت، با نصف ظرفیت. خب چرا؟ آن دو سوم دیگر، کارگرهایش کجایند؟ این می‌شود آن بیکاریِ متراکم در داخل کشور.

* اینکه ما می‌گوییم حمایت از کالای ایرانی، یعنی کار، آفریده بشود، کار به وجود بیاید. یعنی کارگر بیکار نداشته باشیم. یعنی جوان تحصیلکرده‌ی ما به فکر پشت‌میزنشینی فقط نباشد.

این خبر درحال تکمیل است…

2929

احتمال افزایش حقوق کارمندان تا ۲۰ درصد

پیشنهاد بین پنج تا ۱۰ درصدی دولت در لایحه بودجه امسال برای افزایش حقوق کارمندان در نهایت به بحث‌هایی در مجلس برای پیش‌برد روالی متفاوت از قبل و افزایش پلکانی حقوق منتهی شد. نمایندگان معتقد بودند که دولت باید حقوق رده‌های پایین‌تر که دریافتی کمتری دارند بیشتر افزایش داده و رده‌هایی که دریافتی بالاتری دارند از رشد کمتر و یا حتی نزدیک به صفر برخوردار باشند. به هر صورت در سال جاری دولت در مصوبه‌ای که با حضور هیات وزیران بود، افزایش حقوق را مشخص و تصویب کرد که بین شش تا ۱۲ درصد افزایش یابد و در این حالت حداقل حقوق کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد یعنی هیچ کارمند دولتی کمتر از این دریافت نکند.

اعلام این مصوبه در پایان هفته گذشته با واکنش‌هایی از سوی نمایندگان مجلس همراه شد و گفتند که این اقدام دولت برخلاف قانون بوده و باید حقوق کارکنان را حداقل ۲۰ درصد افزایش داد. پیگیری‌های ایسنا از سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی از این حکایت داشت که دولت خلاف قانون عمل نکرده و طبق آنچه که در تبصره (۱۲) قانون بودجه آمده نسبت به افزایش حقوق اقدام کرده است به طوری که تاکید شده حداکثر رشد ۲۰ درصد باشد و در همین دامنه نیز تغییرات اعمال شد. در عین حال که انصاری -معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی- اعلام کرد که در حقیقت افزایش حقوق کارکنان تا ۱۶ درصد است نه ۱۲ درصد، چرا که حداقل حقوق از یک میلیون و ۳۵ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

اما این اعلام هم با واکنش دیگری از سوی نمایندگان مجلس همراه شد به طوری که پورابراهیمی -رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- اعلام کرد که نگاه مجلس بر اساس روش پلکانی نزولی بوده تا گروه‌های پایین در سال جاری تا ۲۰ درصد افزایش داشته باشد، اما دولت تفسیر دیگری از متن قانون داشته و با توجه به نوشته شدن عبارت «تا ۲۰ درصد» اینگونه برداشت کرده که می‌تواند حقوق را تا ۱۶ درصد افزایش دهد در حالی که این اقدام هر چند از لحاظ محاسباتی درست است، اما از لحاظ محتوایی آنچه که مذاکره شده را مورد تایید قرار نمی‌دهد.

پور ابراهیمی گفته است که مجلس برای حقوق سال جاری و اجرای آنچه که مدنظر داشته اصلاحیه‌ای را آماده و به نمایندگان برای تصویب ارائه خواهد کرد تا بتواند هدف خود یعنی افزایش حقوق‌های کم تا ۲۰ درصد را مصوب و عملی کند.

این در حالی است که بر اساس آنچه که در تبصره (۱۲) قانون بودجه آمده است در بند «الف» مشخص شده که افزایش حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر از قبیل هیات علمی، کارکنان کشوری، لشگری و قضات به طور جداگانه توسط دولت انجام می‌شود و به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق بدون تغییر باقی بماند. همچنین براساس جز یک این بند قانونی دولت مکلف است حقوق و مزایای مستمر گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر را به صورت پلکانی نزولی و با رعایت ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه به گونه‌ای افزایش دهد که طبقات پایین‌تر از درصد رشد بیشتری برخوردار باشد. در ادامه نیز تاکید شده که حداکثر میزان افزایش ۲۰ درصد خواهد بود.

در حالی از اعلام نمایندگان مجلس اینگونه بر می‌آید که اصلاحیه‌ای برای تبصره (۱۲) قانون بودجه به مجلس خواهد رفت که پیگیری موضوع از مدیران مربوطه نیز از این حکایت دارد که نمایندگان در حال رایزنی بوده و به زودی ممکن است این اصلاح انجام شود. در این شرایط حداقل حقوق کارکنان تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت و به طور پلکانی حقوق سایر کارکنان تغییر می‌کند، اما در رابطه با این‌که آیا این رشد می‌تواند بر بار مالی دولت در بودجه جاری امسال نیز اضافه کند نیز عنوان شد که اینگونه نیست و بار مالی چندانی را ایجاد نمی‌کند، چرا که براساس آنچه که در اختیار قرار دارد و پیش‌بینی‌هایی که از قبل انجام شده افزایش حقوق نیز اعمال خواهد شد.

35225

دیدار ابتکار با یکی از قربانیان اسید‌پاشی / عکس

 معصومه ابتکار با بیان اینکه وجود خشونت‌های متعددی همچون کودک آزاری، تجاوز، اسیدپاشی و … نماد بزرگی از انواع آسیب‌های اجتماعی است که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: درد بزرگی است که اتفاقات متاثر کننده‌ای همچون اسیدپاشی در جوامع رخ می‌دهد و زنان بسیاری مورد خشونت قرار می گیرند. اینگونه حوادث با احساس مسئولیت بیشتر از قبل ما را وادار به پیگیری و تلاش برای وضع قوانین بازدارنده می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است توجه کسانی که مجری اجرای عدالت هستند بیش از پیش به موضوع اسیدپاشی جلب شود، اظهار کرد: عدم اجرای صحیح عدالت و اغماض در این زمینه به اعتماد و باورهای مردم لطمات جبران ناپذیری وارد می کند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه تصریح کرد: همانطور که می دانیم اصل، اساس و پایه دین، اجرای عدالت است چرا که هم باعث می شود امید در جامعه ریشه زند و هم عاملان چنین جنایاتی را به سزای عمل خود می رساند. موضوع مهم دیگری که لازم است مورد توجه قرار گیرد آگاهی بخشی به جامعه در جهت بیان عوارض و آثار سوء چنین اقدامات آنی است که موجب آسیب رساندن به فرد و جامعه می‌شود.

ابتکار در ادامه از برگزاری جلسات متعددی که با فراکسیون زنان مجلس، رییس قوه قضائیه و رییس مجلس در خصوص موضوع اسیدپاشی خبر داد و گفت: این جلسات و پیگیری‌های معاونت زنان صورت گرفته و فراکسیون زنان نیز اقداماتی را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه این قربانی اسیدپاشی نماد صبر و شکیبایی در جامعه زنان است، خطاب به مرضیه ابراهیمی گفت: بابت واکنش مناسب، مواضع محکم، صبر و امید به آینده که در نهایت منجر به ازدواج شد تبریک می گویم. به همسر شما نیز بخاطر انتخاب مناسب و مهم ایشان تبریک می گویم.

مرضیه ابراهیمی نیز مهم ترین خواسته قربانیان اسید پاشی را وضع قوانین بازدارنده و کنترل خرید و فروش این ماده دانست و گفت: بعد از این اتفاق دغدغه‌هایم تغییر کرده و دیگر نسبت به انسان‌ها و خصوصا زنان شبیه به خود بی‌تفاوت نیستم. از سه سال پیش که عضو انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی شدم متوجه شدم ریشه بیشتر موارد مشابه از یک نزاع خانوادگی، اختلاف نظرهای کاملا پیش پا افتاده و مواردی از این دست بوده که برای جامعه ما بسیار قبیح است.

 حادثه اسیدپاشی مرضیه ابراهیمی در اصفهان در ۲۳ مهر سال ۱۳۹۳ روی داد و در جریان آن، مهاجمان موتورسوار دستکم چهار زن را هدف قرار دادند.

 

تلافی تهران در صورت اثبات کشته شدن ایرانی‌ها در حمله به سوریه

به نوشته روزنامه اورشلیم پست، آموص یادلین، فرمانده پیشین اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در گفت‌وگو با رادیو ارتش درباره حمله موشکی یکشنبه شب به شهرهای حماه و حلب در سوریه گفت: شدت حمله صورت گرفته نمی تواند ناشی از شورشیان در سوریه باشد. طبیعی است که گفته شود این حمله توسط یک ارتش سازمان یافته انجام شده است.

وی ادامه داد: دو احتمال وجود دارد یا اینکه آمریکا حمله‌ای که دو هفته پیش رهبری کرده بود تکمیل کرده یا اینکه پای آمریکا در میان نیست و در این صورت یک احتمال وجود دارد که من نمی توانم آن را تایید کنم.

این فرمانده صهیونیستی با اشاره به تهدیدات ایران برای تلافی حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه تی‌فور در سوریه که در جریان آن چند نیروی مستشاری ایرانی به شهادت رسیدند، مدعی شد: هدف از حمله شب گذشته باید مورد بررسی قرار گیرد. ما باید تحقیق کنیم ببینیم این حمله در پاسخ به انتقال تسلیحات به حزب‌الله به پایگاه ایرانی ساخته شده در سوریه یا اینکه اطلاعاتی به دست آمده که حاکی از پاسخ احتمالی ایران و تصمیمی برای خنثی کردن آن بوده است.

وی با ادعای اینکه ایران خواهان ایجاد پایگاهی برای خود در سوریه و اسرائیل مصمم به جلوگیری از آن است، گفت: از هیچ  کس پنهان نیست که ایرانی‌ها یک کار ناتمام با ما دارند. از نظر آنها ما مسئول حمله قبلی هستیم و اکنون حمله دیگر نیز انجام شده است.

یادلین درباره تعداد بالای کشته شدگان در نتیجه این حمله گفت: سوال مهم این است که آنها ایرانی بودند یا سوری. اگر تلفات از سوری‌ها بوده تعدادی به نیم میلیون انسانی که در جنگ این کشور کشته‌ شده‌اند، اضافه شده است اما اگر ایرانی بوده‌اند، این اتفاق به کار ناتمام آنها با اسرائیل اضافه می‌کند و سپس ماه مه بسیار حساس خواهد بود.

به گزارش ایسنا، مقامات صهیونیستی به طور مکرر این ادعای خود را مطرح می کنند که ایران در سوریه نه تنها حضور نظامی دارد بلکه به دنبال ایجاد پایگاه‌های نظامی در این کشور است. این در حالی است که مقامات کشورمان همواره تاکید می کنند حضور ایران در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا به درخواست دولت مشروع دمشق بوده است.

بنابر این گزارش، تلویزیون سوریه بامداد روز دوشنبه (امروز) به نقل از یک مقام نظامی گزارش داد: حملاتی جدید علیه برخی مقرهای نظامی در حومه حماة و حلب صورت گرفت؛ بدون اینکه هویت عامل این حملات مشخص شود. این در حالی است که منابع رسانه‌ای سوریه احتمال می‌دهند این حملات از جانب رژیم صهیونیستی بوده باشد.

هم‌چنین روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت که براساس بعضی گزارش‌ها اسرائیل مسؤول این حمله است.

منابع نظامی آمریکا نیز به شبکه سی‌ان‌ان گفتند: آمریکا و نیروهای ائتلاف آمریکایی ضد داعش در حملات شب گذشته به مواضع ارتش سوریه دست نداشتند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان سوری) مدعی شده که کشته‌های این حملات در حومه حلب و حماة به ۲۶ تن رسیده است.

اما فعالان می‌گویند این حملات بیش از ۴۰ کشته و ۶۰ زخمی در بین نیروهای نظام سوریه و هم‌پیمانان‌شان برجای گذاشت.

به فاصله کوتاهی پس از این حملات، مرکز زلزله نگاری اروپا-مدیترانه گفت که این انفجارها باعث زلزله‌ای به قدرت ۲.۶ در ناحیه شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم اعلام کرد، انفجارهای شدیدی مناطق در حومه الحموی و استان حلب را لرزاند که ناشی از حملات موشکی به مقر تیپ ۴۷ در حومه جنوبی حماة و مناطق دیگر در نزدیکی شهرک سلحب بود.

به ادعای اسکای نیوز عربی، در داخل مقر تیپ ۴۷ در حماة نیروهای نظام سوریه و نیروهای هم‌پیمان بوده‌اند.

به گفته برخی منابع، این موشک‌ها به ساختمان‌ها و مراکزی اصابت کرده که احتمال می‌رود انبار تسلیحات بوده است.

همچنین مقامات گروه‌های مخالف سوری مدعی شدند که در میان کشته شدگان این حمله تعدادی از نیروهای ایرانی نیز بوده‌اند.

این در حالی است که یک منبع آگاه ، خبرسازی برخی رسانه های خارجی را مبنی به شهادت شماری از نیروهای مستشار ایرانی در جریان حمله به حومه شهر «سلحب» در ریف غربی حماه را تکذیب کرد.

فرمانده فاطمیون نیز در واکنش به گزارش برخی از رسانه‌ها مبنی بر این که پایگاه فاطمیون در نزدیکی “نهر البارد” در حومه الغاب ، شب گذشته هدف حمله موشکی قرار گرفته است، اظهار کرد: پایگاه این لشکر در نزدیک شهر حلب سالم است و هیچ یک از نیروهای این گروه در حمله‌های اخیر به شهادت نرسیدند.

52310

تائید پرداخت وام ۵ میلیارد تومانی به سه پیام‌رسان داخلی

 

به گزارش خبرآنلاین، رسول
سرائیان در نشست خبری خود ضمن تائید این مطلب افزود: یکی از پیام‌رسان‌ها به دلیل
مشکل ضمانت‌نامه، هنوز موفق به دریافت این تسهیلات نشده است.

برگزیده سخنان وی در این نشست به شرح زیر است:

–       
پروژه‌هایی
مانند مرورگر ملی و موتور جستجوی ملی همچنان جزو پروژه‌های اولویت‌دار سازمان
فناوری اطلاعات است

–       
محور
تمرکز سازمان فناوری اطلاعات در سال جدید، توسعه دولت الکترونیک و توسعه زیرساخت
محتوا و کسب‌وکار در شبکه ملی اطلاعات است.

–       
بخشی از
امکانات مراکز داده (دیتاسنتر) سازمان فناوری اطلاعات در اختیار پیام‌رسان‌های
بومی قرار گرفته است.

–       
سرائیان
با اشاره به 4 مرحله برای تکامل توسعه دولت الکترونیک در کشور گفت: مراحل فیلدهای
داده‌ای، مرکز تبادل اطلاعات، سکوی داده‌باز و گام تحلیل و تجاری‌سازی پیش‌بینی‌شده
که گام چهارم نیز تا پایان سال اجرایی می‌شود.

–       
طبق
مصوبات قانونی هر ایرانی باید یک کد ملی به‌علاوه یک آدرس مکان یکتا داشته باشد و
ارائه خدمات به افراد تنها با احراز این دو شناسه امکان‌پذیر خواهد بود.

 

 

 

5656

 

سپرده ارزی، خدمت ویژه بانک ملی ایران به مشتریان

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، نوسانات هفته های اخیر در بازار ارز موجب شد تا بسیاری از فعالان این بازار به دنبال راهی مطمئن تر برای سپرده گذاری خود باشند که بانک ملی ایران با افتتاح سپرده های ارزی در 360 شعبه ارزی سراسر کشور، این فرصت را برای مشتریان خود فراهم آورده است.

سپرده های ارزی این بانک فرصتی برای سرمایه گذاری مطمئن با بازدهی بالاست و دارندگان ارزهای مختلف از قبیل دلار، یورو، پوند و درهم می‌توانند به شعب ارزی بانک در سراسر کشور مراجعه کرده و وجوه ارزی خود را به صورت اسکناس سپرده گذاری و بالاترین نرخ سود در شبکه بانکی را به صورت ارز دریافت کنند.

این حساب به صورت یک تا 12 ماه قابل افتتاح است و سپرده گذاران در مدت قرارداد خود از حدکثر سود سپرده سالانه 6.5 درصدی برای یورو و 6 درصدی برای دلار، نیز بهره­ مند خواهند بود که این نرخ ها از نرخ های رایج دنیا فراتر می باشد.

از دیگر مزیت های این حساب این است که مشتریان هر زمان که بخواهند می‌توانند اصل و سود سپرده خود را به همان اسکناس تودیعی و به صورت ارز دریافت کنند.

همچنین شعب ارزی بانک ملی ایران آمادگی دارند با استفاده از شبکه وسیع شعب و واحدهای خارج از کشور و کارگزاران، حواله‌های ارزی مشتریان را به اکثر نقاط دنیا ارسال کنند.

2121

پیام ظریف به مناسبت روز ملی خلیچ فارس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد جواد ظریف با صدور پیامی گفت: 10 اردیبهشت “روز ملی خلیج فارس” را به تمام آنانی که هزاران سال است در کنار این پهنه آبی تاریخی، زیسته‌اند و همزیستی‌ای به دیرینگی تاریخ را پیرامون آن تجربه کرده‌اند، تبریک می‌گویم.

در ادامه پیام وزیر امور خارجه که به همین مناسبت از سوی دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان متشر شده است، آمده است:

«خلیج فارس تنها یک پهنه آبی نیست؛ واقعیتی تاریخی که هزاران سال است به نام خلیج فارس می‌شناسیم میراث ارزشمندی است که از نیاکان و گذشتگان ساکنین مناطق اطراف آن به ما رسیده است و خاستگاه ارزش‌های فرهنگی و بومی ماندگاری است که با هویت و حیات منطقه ما عجین شده است و به پشتوانه این میراث، خود امروز تبدیل به نماد تاریخ و فرهنگ منطقه ما شده است.

خلیج فارسی که از گذشته های دور به عنوان میراثی مانا برای عصر ما و آیندگان به جا مانده است، سالهاست که حیاتی ترین شریان های انرژی و تجاری جهان را در سینه خود جای داده است. خلیج فارس باید منطقه‌ای قوی و پهنه همکاری، امنیت و آرامش درون زا باشد که تنها از مسیر گفتگو و همکاری و اعتمادسازی امکان پذیر می باشد که ایده تاسیس مجمع گفتگوی منطقه ای راهکاری عملی در همین مسیر است.»

52310

بازیگر «شهرزاد» در یک سریال جدید/ عکس

حامد عنقا  طراح و تهیه‌کننده «پدر»  درباره‌ی روند ساخت این مجموعه توضیح داد: در حال حاضر بیش از دو سوم کار ساخته شده است و البته به جهت حجم بازیگران و شروع دیرهنگام کار، شرایط سختی بر ما حاکم شده است.

او با یادآوری اینکه بازیگر نقش اول سریال پدر، اولین تجربه خود را در مجموعه‌ای تلویزیونی ایفا می‌کند و نقش دشواری دارد، گفت: علیرغم استعدادی که این بازیگر دارد، به هر حال سختی کار برای کسی که اولین بار است در مجموعه تلویزیونی حضور دارد، بالاست اما کاراکتر او و بازی‌اش بسیار تأثیرگذار است.

این تهیه‌کننده درباره ریسک انتخاب بازیگر نقش اول مجموعه «پدر» که ریحانه پارسا آن را ایفا می‌کند، اظهار کرد: این ریسک، ریسک خوبی بود. ریحانه پارسا از آینده‌های خوب بازیگری خواهد بود. با تماشای بازی این بازیگر، به یاد خانم ترانه علیدوستی که با فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» معروف شد، می‌افتید. فکر می‌کنم مخاطبان تحت تأثیر بازی این کاراکتر قرار بگیرند. از همان ابتدا نیز خودمان تأکید داشتیم یک بازیگر جدید این کاراکتر را ایفا کند. در مجموعه «تنهایی لیلا» نیز مینا ساداتی را داشتیم که آنجا هم حس‌مان این بود که مخاطب عام این بازیگر را نمی‌شناسد. در این مجموعه نیز با توجه به اینکه به دنبال بازیگری با سن کمتر بودیم، کمی کار را برای ما سخت‌تر می‌کرد و تقریبا از حدود ۲۴۰ دختر خانم تست گرفتیم تا به این کاراکتر رسیدیم.

وی درباره شخصیت محوری قصه «پدر» که مهدی سلطانی آن را ایفا می‌کند، در پاسخ به این پرسش که آیا این کاراکتر شبیه به همان کاراکتر هاشم دماوندی در مجموعه «شهرزاد» است؟ اظهار کرد: در «پدر» نیز این کاراکتر مرد تأثیرگذار و پدرقدرتی است و اینجا هم شخصیت یک پدر قدرتمند را ایفا می‌کند؛ البته این امری طبیعی است. به عنوان مثال خسرو شکیبایی بعد از «هامون» هر فیلمی را ایفا می‌کرد همه می‌گفتند همان «هامون» است.

حامد عنقا درباره روند ساخت این مجموعه و در پاسخ به اینکه چه زمانی ساخت آن به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: تصویربرداری این مجموعه در حال حاضر ادامه دارد و تا قبل از نیمه‌های ماه مبارک رمضان ساخت این مجموعه به طول می‌انجامد. در حال حاضر ریحانه پارسا، سینا محرابی، مهدی سلطانی و مجید مشیری از جمله بازیگرانی هستند که این روزها جلوی دوربین «پدر» هستند.

58241