شفر: از عملکرد تیمم خیلی خوشحالم/ بازیکنان ما باید گرسنه گلزنی باشند

وینفرد شفر در  نشست خبری بعد از برتری 2 بر صفر تیمش برابر نفت تهران گفت: خیلی جالب است که در ایران این همه از رسانه‌های مختلف برای فوتبال برنامه دارند. خیلی خوشحال شدم که در نظرسنجی یک برنامه تلویزیونی هم مردم در نظرسنجی اعتقاد داشتند می‌توانند من شرایط استقلال را تغییر بدهم. آنها که این نظر را نداشتند، طرفدار تیم قرمز بودند البته این را به شوخی گفتم.

وی افزود: در شایعات شنیده‌ام که شاید من خیلی بازیکنان را نخواهم و می‌گویند این بازیکن و آن یکی بازیکن باید برود. اگر شما تمرینات ما را ببینید، همه ما یک تیم هستیم. نه تنها فقط کادر مربیان، بلکه همه بازیکنان با هم. گفتم که باید در این چند هفته کار کنیم تا بازیکنان از نظر روحی روانی آماده شوند، چون آنها ناراحت بودند. عملکردی که امروز از ما دیدید، این بود که ما توپ را به جریان انداختیم. وقتی داور به سود ما پنالتی اعلام کرد، همه روی نیمکت به بیرون پریدند، چون از این اتفاق خوشحال بودند.

سرمربی استقلال با بیان اینکه می‌خواهم درباره بازی هم صحبت کنم، خاطرنشان کرد: از عملکرد تیمم خیلی خوشحالم. نیمه اول ما خیلی خوب کار کردیم، اما پاس‌های آخر ما خوب نبود، یا خیلی آرام یا شدید بود. بین دو نیمه با بازیکنان صحبت کردم تا در دادن پاس‌های آخر تمرکز بیشتری داشته باشند، چون بازیکنان ما باید گرسنه گلزنی باشند.

شفر ادامه داد: هر سه بازیکن ما در خط جلو خوب عمل کردند. فرشید اسماعیلی، جابر انصاری و پشت سر آنها سرور جپاروف موقعیت گل داشتند. گفته بودم که اگر توپ سانتر بلند داشته باشیم، نمی‌توانیم موقعیت گلزنی داشته باشیم. باید روی زمین بازی کنیم یا ارسال‌های ما کوتاه باشد، حداکثر یک متر. گل اول که زدیم درست است روی یک اتفاق رقم خورد، اما روحیه بازیکنان را بالا برد تا برای گل‌های بیشتر تلاش کنند و این همانی بود که من می‌خواستم. در نیمه دوم شرایط‌مان بهتر شد، جپاروف خوب عمل کرد، جابر انصاری دو موقعیت مسلم گلزنی داشت که می‌توانست آنها را هم تبدیل به گل کند.

وی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم این بازیکن خوب بود یا آن یکی عالی بود، گفت: در این بازی جابر انصاری، سرور جپاروف، داریوش شجاعیان و فرشید باقری خیلی خوب بازی کردند. بعد از بازی با پرسپولیس خیلی‌ها شاید فکر می‌کردند باقری شرایط خوبی ندارد، اما این مهم است که مربی به بازیکن شانس دوباره بدهد تا او روحیه بگیرد و شرایطش را بهبود ببخشید. اگر ما یک مسابقه اگر باقری خوب نبوده، او را از ترکیب بیاوریم، شرایط بدتر می‌شود، بلکه باید به او دوباره بازی بدهیم تا شرایطش بهتر و بهتر شود و اعتماد به نفس پیدا کند.

سرمربی استقلال تأکید کرد: امید ابراهیمی، کاپیتان تیم ما هم عالی بازی کرد و به نظرم پنالتی او هم گل شد، چون همیشه وقتی توپ به تیر افقی می‌خورد و توپ پس از برخورد به زمین بیرون می‌آید، توپ گل شده است. با این حال داور عملکرد خوبی داشت، گل را اعلام نکرد و مشکلی نیست! خیلی مهم‌تر است که ما قلب‌مان بازی کنیم، بیشتر و بهتر بازی کنیم و با لبخند فوتبال بازی کنیم. چیزی که خوب نبود، آنها چند موقعیت خوب داشتند و ما می‌دانستیم شماره 10 و 11 نفت روی توپ‌های بلند خوب هستند و چند موقعیت داشتند. بعد از اینکه بازی 2 بر صفر شد، ما توپ‌های زیادی را از دست دادیم و این چیزی نبود که من می‌خواستم، چون وقتی بازی یک بر صفر یا دو بر صفر می‌شود ما باید تمرکز بیشتری داشته باشیم، باید با دقت عمل کنیم، موقعیت‌های بیشتری ایجاد کنیم و بتوانیم به گل‌های بیشتری برسیم.

وی ادامه داد: فشار زیادی روی بازیکنان ما بود تا مقابل نفت به پیروزی برسیم و من نیز اینجا هستم تا به تیم کمک کنم از رتبه‌های پایین جدول به رتبه‌های پایین صعود کنیم. برد مقابل نفت قدم مهمی برای ما بود تا به این مهم دست پیدا کنیم. دیدار گذشته نفت مقابل پرسپولیس را سه بار مشاهده کرده بودم و این تیم مقابل پرسپولیس عملکرد بسیار خوبی داشت اما امروز 80 تا 90 درصد بازی در اختیار تیم ما بود و به خوبی بازی را کنترل کردیم. 

سرمربی استقلال تصریح کرد: در کنفرانس خبری گذشته راجع به روزبه چشمی سوالاتی شنیدم اما می‌خواهم دوباره بگویم چشمی یکی از بهترین مدافعان ایران است و اگر روزبه یک خط جلوتر بیاید شاید عملکرد خط دفاعی ما پایین‌تر بیاید. در بازی قبلی مقابل پرسپولیس ما تنها یک اشتباه کوچک داشتیم که منجر به پنالتی شد. همه بازیکنان دنیا و حتی مسی و رونالدو هم اشتباه می‌کنند و مدافعان نیز اشتباه می‌کنند که ممکن است تبدیل به گل شود. نمی‌خواهم هیچ وقت این را بشنوم که او هافبک بهتری است و به نظر من او در دفاع خیلی از هافبک بهتر است. خیلی خوشحال شدم امروز نیز که شنیدم از تیم ما 7 بازیکن در تیم ملی حضور دارد. مربی تیم ملی در ایران است تا بهترین بازیکنان را از لیگ برتر به تیم ملی دعوت کند و همراه با خود به جام جهانی روسیه ببرد.

شفر تاکید کرد: بازیکنان استقلال نیز در دو هفته اخیر عملکرد بهتری پیدا کردند.  من بازی‌های زیادی در تیم‌های تایلند، جامائیکا وکانادا سرمربی تیم ملی بودم و مربیان باشگاهی برای سرمربی تیم ملی مسئله مهمی هستند. مربیان باشگاهی بازیکنان لیگی را می‌سازند و در اختیار تیم ملی قرار می‌دهند و امیدوارم من نیز به سرمربی تیم ملی کمک و بازیکنان خوبی را برای تیم ملی مهیا کنم.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای تقویت استقلال در نیم‌فصل دارد و آیا بازیکنانی همچون محسن کریمی و بهنام برزای به استقلال بازخواهند گشت گفت: در حال حاضر لیگ برتر دو هفته تعطیل است و در کنفرانس قبلی نیز بحث‌هایی راجع به جذب مهاجم جاماییکایی شد که خیلی غافلگیر شدم. باید بگویم قبل از اینکه بحث رسمی در خصوص بازیکنان در رسانه‌ها مطرح شود، ما در داخل باشگاه راجع به آن بحث و بعد خودمان اعلام می‌کنیم. 

سرمربی استقلال در پاسخ به این سوال که در حال حاضر گرانترین بازیکنان استقلال روی نیمکت این تیم حضور دارند، آیا این مسئله به شرایط روحی آنها ارتباط دارد یا جذب آنها اشتباه بوده است، گفت: این طبیعی است که این صحبتها در رسانه‌ها مطرح می‌شود و از نظر ما نیز مشکلی ندارد. شاید منظور شما حسن بیت‌سعید است، برای من در حال حاضر گرانقیمت بودن یک بازیکن یا ارزان بودن آن مهم نیست و از دیدگاه من همه بازیکنان یکسان هستند. هر بازیکنی که به عنوان یار جانشین به میدان می‌رود از نظر من شرایطی مانند امید و روزبه دارد. فقط وقتی به بازیکن میدان می‌دهم که در تمرینات حضور خوبی داشته باشد. در روزهای گذشته از برخی از بازیکنان پرسیدم با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند که آنها به عدم اعتماد به نفس خود اشاره کردند. اعتماد به نفس در تمرین به دست می‌آید و باید بازیکن یاد بگیرد یک‌ضرب و دو ضرب بازی کند.شما دیدید شماره 10 تیم نفت در بازی‌های قبلی در توپ‌های بلند موفق بود و توپ را نگه می‌داشت اما ما امروز هیچ شانسی به آنها ندادیم.

شفر عنوان کرد: سجاد شهباز‌زاده شماره 10 ما که مصدوم بود الان به تیم برگشته و دارد کارش را به خوبی انجام می‌دهد، بازیکنانی که امروز به میدان رفتند در سطح خوبی بودند، تبریک می‌گویم به امید ابراهیمی که خیلی خوب بازی کرد، همچنین جابر انصاری که خیلی خوب بود. دیدید امروز ما 3 بازیکن جلو گذاشتیم و چقدر خوب با هم پاسکاری می‌کردند و به خوبی حرکت می‌کردند. با تمرینات ویژه‌ای که برای خط دفاع، هافبک و حمله خواهیم داشت می‌خواهم به همه بازیکنان کمک کنم. در بازی امروز دیدید که مهدی قائدی وقتی که به زمین رفت چقدر خوشحال بود و 2 سانتر خیلی خوب هم داشت، حسن بیت سعید هم همینطور. همه اینها بازیکنانی هستند که از تیم ما بیرون نیستند و همه تیم می‌دانند که برای آینده شانس بازی کردن خواهند داشت.

وی گفت: جباروف هم بازیکن حرفه‌ای و بسیار خوبی است که در بازی قبل در ترکیب اصلی ما نبود آن هم به دلیل این که ما 2 هافبک در بازی گذاشتیم که بتوانند توپ‌های بلند را بزنند. جباروف عملکرد خیلی خوبی داشت و ما برای همین او را پشت مهاجمان گذاشتیم. این بازیکن آنقدر حرفه‌ای است که می‌شود با او در مورد فوتبال حرف زد، مانند امید ابراهیمی که خیلی بازیکن قدرتمندی است. کاپیتان تیم ما خسرو هم که در بازی امروز بیرون بود هیچ صحبتی نکرد که چرا در ترکیب اصلی نیست و در عوض رفت و با بازیکنان جوان حرف زد و آنها را راهنمایی کرد. این همان روح تیمی است که ما به دنبال آن هستیم. امروز به او گفتم که می‌خواهیم 4 – 3 -3 بازی کنیم و هیچ مسئله‌ای نبود و این موضوع مهمی است که من در تیم می‌خواهم. خسرو همان رفتار حرفه‌ای که در داخل زمین دارد، در خارج زمین هم انجام می‌دهد.

سرمربی استقلال در خصوص دعوت 7 بازیکن این تیم به تیم ملی فوتبال تصریح کرد: بابت این موضوع خیلی خوشحال هستم. در گذشته و در آلمان هم برای من این اتفاق افتاده بود و بازیکنان زیادی از تیمم به تیم ملی دعوت شده بودند، این یک تعریف خوبی است از بازیکنان و کادر گروهی تیم. خیلی خوشحالم که مربی تیم ملی دیده است که ما روی مسائل تاکتیکی و روی بدن بازیکنان کار کرده‌ایم، هرچند که به نظرم می‌شد دو بازیکن دیگر هم به تیم ملی دعوت شوند. گاهی وقت‌ها ممکن است بازیکنان وقتی که از اردوی تیم ملی بر می‌گردند حالت غرور پیدا کنند و شرایط جدیدی را داشته باشند، اما این اتفاق در تیم ما رخ نخواهد داد.

وی درباره جدایی میک‌ مک‌درموت از جمع آبی‌پوشان هم، توضیح داد: من به عنوان سرمربی تیم در مورد این مسائل صحبت نمی‌کنم و فقط برای او بهترین آرزوها را خواهم کرد که موفق باشد.

شفر خاطرنشان کرد: در دربی سازمان دهی دفاعی ما خیلی خوب نبود و مدافع ما با مهاجم حریف در یک خط بود، اما امروز عملکرد خوب بود. یک مسئله که خوب بود، بازیکنان ما فقط می‌گفتند باید ببریم، باید ببریم و باید ببریم. وقتی ببریم بازیکنان ما خوب و راحت هستند. در مورد پنالتی و گل شانسی هم باید بگویم این مهم است که وقتی استقلالی‌ها به خانه می‌روند، خوشحال باشند.

وی ادامه داد: به بازیکنان گفتم، بازی دربی در ایران شبیه کشورهای دیگر نیست. سطح این بازی بسیار بالاست. به آنها گفتم ما فقط یک بازی را باختیم و اگر نبازیم، نمی‌توانیم برنده باشیم. در تمرینات بازیکنان ما خوشحال بودند و لبخند می‌زدند. همان کاری که در تمرین انجام دادیم، امروز در زمین انجام دادیم. حالا هم خیلی خوشحالیم که پیروز شدیم. این هفته کاپیتان ما گفت که باید حتماً برنده شویم و من گفتم مشکلی نیست، بازیکنان خوبی داریم و حتماً می‌توانیم برنده شویم. در بازی قبلی هم گفتم که تیم حریف شانس آورد و اگر دو کارت زرد را درست داده بود، ما مقابل تیم 10 نفره بازی می‌کردیم. داور اشتباه کرد، ایرادی ندارد، اما این همان شانسی است که گفتم. اگر داور مسابقه اشتباه نمی‌کرد و کارت را درست می‌داد، شاید می‌توانستیم مقابل تیم 10 نفره به پیروزی برسیم. چون ما در نیمه دوم بازی خیلی خوبی مقابل پرسپولیس انجام دادیم، اما ایرادی ندارد.

 

251 41

نمی توانید به جای آگوئرو یک زن دزد را دعوت کنید!

دیگو مارادونا در مصاحبه ای جنجالی درخصوص تیم ملی آرژانتین گفت:«به اندازه کافی خوش شانس بودم و با لئو مسی در مراسم بهترین های فیفا ملاقات کردم. او باشکوه بود.»

مارادونا این را گفت و ادامه داد:«خورخه سمپائولی با من تماس گرفت و از من خواست در سویا با هم همکاری کنیم. بعد به محض آنکه قرار شد سرمربی آرژانتین باشد دیگر حتی نام مرا به خاطر نمی آورد.سمپائولی یک جادوگر به اکوادور برده بود و این به اندازه دعوت از ایکاردی مصدوم بد بود. آن هم زمانی که او به جای مهاجم یوونتوس، گونزالو هیگواین که همیشه گلزنی می کند، دعوت شده است. شما نمی توانید آگوئرو را از لیست خارج کنید و این پاتا دی لانا (کسی که زن یک نفر دیگر را می دزدد) را دعوت کنید.»

او در پایان گفت:«وندا نارا(همسر ایکاردی) سه بار با بائوزا سرمربی سابق آرژانتین و چهار بار با تاتا مارتینو تماس گرفت. خود مربی ها و دستیارانشان به من گفتند. نمی دانم وندا نارا چند بار با سمپائولی تماس گرفته است. این یک کار کثیف است.»

251 41

بیانیه پایانی دور هفتم مذاکرات صلح سوریه

در اجلاس عمومی که امشب ساعت 10 به وقت محلی برگزار شد ، همه طرف های مذاکره شامل هیات های مذاکره کننده سه کشور ضامن آتش بس سوریه شامل ایران ، ترکیه ، روسیه و هیات های دولت سوریه ، مخالفان دولت سوریه و اعضای ناظر حضور داشتند.
غیرت عبدالرحمانف وزیر امور خارجه قزاقستان بعنوان نماینده کشور میزبان مذاکرات ،بیانیه مشترک را قرائت و ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه با دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز و به نفع مردم سوریه به پایان برسد.
در بیانیه مشترکی که همه طرف های دور هفتم مذاکرات صلح سوریه پس از دو روز مذاکرات فشرده در مورد آن به توافق رسیدند ، آمده است ، جمهوری اسلامی ایران ، روسیه و ترکیه بعنوان کشورهای ضامن در خصوص رعایت رژیم آتس بس معتقد به اجرای موافقنامه چهارم ماه مه سال جاری میلادی در رابطه با ایجاد مناطق عاری از تنش هستند و بر حمایت از حاکمیت ، استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید می کنند.
همچنین مبارزه با تروریسم و جلوگیری از افراطی گری و فعالیت عناصر داعش و جبهه النصره و سازمان تروریستی دیگر که برای ایجاد مناطق عاری از تنش تصمیم جدی دارند و معتقدند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید یک روند سیاسی بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل حل شود و طرفین بحران می بایست ، شرایط مناسب برای مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل را آماده کنند.
فدراسیون روسیه نیز پیشنهاد انجام گفت و گوهای ملی را مطرح می کند و بر ضرورت اقدامات تقویت اعتماد و همچنین ضرورت حمایت بین المللی از روند گفت وگو را خاطر نشان می سازد.
در این بیانیه ضمن تشکر از رئیس جمهوری قزاقستان برای میزبانی این مذاکرات زمان هشتمین دور مذاکرات صلح سوریه نیمه دوم ماه دسامبر 2017 تعیین می شود.

49311

نمایشگاهی از مناظر طبیعی ایران در نیاوران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نازنین ازدیاری در دومین نمایشگاه انفرادی‌اش ۳۰ اثر را در قالب عکس‌های سیاه و سفید از مناظر طبیعی ایران به تصویر کشیده است.

نخستین نمایشگاه نازنین ازدیاری در فرهنگسرای نیاوران با عنوان «پرسه» آبان سال ۱۳۹۳ برگزار شد.

او معمولا در خلق آثارش می‌کوشد تا جزییات و موقعیت‌هایی را به تصویر بکشد که کمتر به چشم می‌آیند.

ازدیاری عکاسی را به صورت آزاد از سال ۲۰۰۹ آغاز کرده است. او بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی عکس در نقاط مختلف دنیا شرکت کرده است.

نمایشگاه عکاسی نازنین ازدیاری جمعه ۱۲ آبان ساعت ۱۷ در گالری شماره دو فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد. این نمایشگاه تا ۲۲ آبان برقرار خواهد بود.

57243

رییس ثبت احوال: 800پایگاه سیار صدور کارت ملی هوشمند راه اندازی می شود

حمید درخشان نیا شامگاه سه شنبه در آیین افتتاح نخستین ایستگاه سیار کارت هوشمند در گرگان مرکز استان گلستان اظهار کرد: واحد های سیار به همراه 1200 نقطه دیگر شامل ادارات پست، دفاتر پیشخوان خدمات ارتباطی و سایر مراکز برای اخذ درخواست مردم و صدور کارت ملی هوشمند فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون 28 میلیون کارت ملی هوشمند در کشور صادر که از این تعداد کارت 27 میلیون نفر تحویل شده است. پایگاه‌های سیار صدور کارت ملی هوشمند برای اخذ درخواست افرادی که توانایی جابجایی ندارند مانند سالمندان، معلولان و جانبازانی و نیز در برخی از مناطق شهری و روستایی پیش بینی شده است و قابلیت آن را داشته که به برخی از وزارتخانه ها و نهادها نیز خدمت رسانی کند.

معاون وزیر کشور گفت: امید داریم با صدور کارت ملی هوشمند که کلید دولت الکترونیک است هر چه زودتر شاهد تحقق دولت الکترونیک باشیم .

درخشان نیا افزود: ظرفیت سازمان ماهانه صدور بیش از 2 میلیون کارت ملی هوشمند است و هم اینک طبق درخواست مردم نزدیک به یک میلیون و 500 هزار کارت در ماه صادر می‌شود.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه هیات دولت و دستور وزیر کشور ؛ مطالعات فنی جهت تجمیع سایر کارت های هوشمند در حال انجام است تا بتوانیم خدمات سایر کارت ها را در این کارت ملی تجمیع کنیم که با این کار در وقت و هزینه مردم صرفه جویی شده و افراد با یک کارت الکترونیک خدمات مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

رییس سازمان ثبت احوال گفت که همچنین تلاش می شود طی ماه جاری ایستگاه های سیار درخواست کارت ملی هوشمند به صورت آزمایشی در یکی از کشورهای همسایه راه اندازی و با استقرار آن در کنسولگری ایران درخواست هموطنان ساکن در آن کشور اخذ و به جاری کارت های ملی سابق ،کارت ملی هوشمند دریافت کنند.

به گفته وی؛ سازمان ثبت احوال امکان ارائه این خدمات را در 137 کشور جهان برای ایرانیان خارج از کشور دارد.
وی همچنین گفت: که هم اینک طرح هایی به صورت آزمایشی بین ثبت احوال و برخی بانک ها در حال انجام است که بعضی از خدمات بانکی براساس همین کارت های ملی هوشمند ارائه شود.

گفتنی است؛ اولین پایگاه سیار اخذ درخواست کارت ملی هوشمند گلستان در محل موسسه نگهداری سالمندان نیکان گرگان و با حضور استاندار و جمعی از مسئولان استان راه اندازی شد.

۴۷۴۷

نیسان نسل جدید قشقایی را بر اساس یک طرح مفهومی می‌سازد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پدال،قشقایی پرفروش‌ترین کراس اوور کامپکت اروپا بوده و البته پرفروش‌ترین خودروی ساخته شده در بریتانیا نیز محسوب می‌شود. جدای از محبوبیت قشقایی در اروپا، این قدبلند ژاپنی در حدود 100 بازار سراسر جهان نیز فروخته می‌شود.

با این تفاسیر نیسان باید در ارائه سومین نسل قشقایی راه خود را به درستی طی کند. این خودرو اواخر دهه میلادی جاری وارد بازار می‌شود و نیسان قبلاً مشتاق صحبت درباره تغییرات نسل جدید این خودرو بوده است. قشقایی جدید از نظر طراحی موارد مشترک زیادی با کانسپت IMx معرفی شده در نمایشگاه توکیو 2017 خواهد داشت.

اگرچه معاون طراحی جهانی نیسان می‌گوید کانسپت IMx تنها یک طرح مطالعاتی بوده اما به این نکته هم اشاره می‌کند که مدل تولیدی بزرگ‌تر از جوک از این کانسپت الهام خواهد گرفت. اگرچه قشقایی 2020 کاملاً شبیه IMx نخواهد بود اما برخی از شاخصه‌های این مدل مفهومی در قشقایی بکار گرفته خواهد شد.

سومین نسل این کراس اوور محبوب در همان تأسیسات ساندرلند بریتانیایی که مشغول ساخت نسل اول این خودرو بوده به روی خط مونتاژ خواهد رفت. از آن زمان تاکنون بیش از 2.8 میلیون دستگاه خودرو ساخته شده و نیسان به رکوردهای ساخت 1 و 2 میلیون دستگاهی زودتر از هر خودروی ساخت شده در بریتانیا رسیده است. نیسان معتقد است این داستان درباره سومین نسل قشقایی نیز صدق خواهد کرد.

به منظور روی دادن این اتفاق، نیسان مجبور بوده 70 میلیون دلار در تأسیسات بریتانیای خود سرمایه‌گذاری کند. این برند ظرفیت تولید قشقایی را افزایش داده و هم‌اکنون دو خط، مشغول مونتاژ این کراس اوور هستند.

۵۴۵۴

رونمایی ب‌ام‌و از هوشمندترین موتورسیکلت خود/هشدار با ارتباطات موتوری

به گزارش خبرآنلای نبه نقل از زومیت،این روزها استفاده از موتورسیکلت و گرایش به آن چندان طرفدار ندارد؛ از یک سو با جاده‌های ناهموار و سرعت‌گیرهای شهری روبرو هستیم و از سویی دیگر، مشکل بزرگی به نام ایمنی در موتورسیکلت‌ وجود دارد. حالا به تمام موارد فوق، افزایش رانندگان بی‌دقت را اضافه کنید که با رشد روزافزون تکنولوژی، در زمان رانندگی با گوشی هوشمند خود در حال مکالمه یا ارسال پیام هستند. با هدف مقابله با این مشکلات و البته افزایش ایمنی موتورسواران، سه شرکت‌ معتبر سازنده موتورسیکلت، شامل بی‌ام‌و، هوندا و یاماها سال گذشته پروتکل جدیدی را در قالب سیستم ارتباطی میان وسایل نقلیه عبوری با مشارکت یکدیگر طراحی و استانداردسازی کردند. حالا بی‌ام‌و پس از گذشت یک سال، از موتورسیکلت جدید و بسیار هوشمند خود با نام R 1200RS رونمایی کرد تا عزم خود را در ساخت موتورهای هوشمند بیش از پیش به رخ دیگران بکشد.

هفته گذشته، شاخه موتوری بی‌ام‌و نمونه‌ی اولیه از مدل R 1200RS با قابلیت اتصال به خودروهای عبوری را در کنفرانس ارتباطات موتوری در مونیخ آلمان رونمایی کرد. سیستم جدید به‌کاررفته در این موتور شامل سیستم کمک در زمان عبور از چهار‌راه‌ها، هشدار چرخش به سمت چپ و چندین تکنولوژی پیشرفته‌ی دیگر است که به راننده کمک می‌کند از تصادف با عابران پیاده و خودروها جلوگیری کند. همچنین این موتور در زمانی که دیگر وسایل نقلیه، قوانین رانندگی را رعایت نکنند و در شرف برخوردی خطرآفرین با موتورسوار باشند، به راننده هشدار می‌دهد.

موقعیت و شرایط خطرناک در زمان رانندگی از طریق سیستم ارتباطی خودرو به خودرو یا V2V تشخیص و به راننده هشدار داده می‌شود. سیستم V2V یک شبکه‌ی استاندارد ارتباطی بین خودروسازان مختلف است که با ایجاد ارتباط بی‌سیم با یکدیگر، اطلاعات بسیار دقیقی از موقعیت مکانی ماهواره‌ای تمام وسایل نقلیه عبوری میان خودروها و موتورسیکلت‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود و به موجب آن، سیستم‌های هوشند این وسایل با بررسی میزان فاصله و نحوه حرکت هر وسیله‌ نقلیه عبوری در محدوده مشخص اطراف خود، در مواقع لزوم راننده را هشیار می‌کنند تا از تصادف جلوگیری شود.

کنفرانس ارتباطات موتوری برای اولین بار سال گذشته توسط بی‌ام‌و، هوندا و یاماها با هدف ترویج همکاری و تعامل هرچه‌ بیشتر بین سیستم‌های ارتباطی اختصاصی سازندگان موتورسیکلت‌ ایجادو یک شبکه‌ی استاندارد ارتباطی تأسیس شد. تنها کنسرسیوم جهانی سازندگان موتورسیکلت، زمینه‌ای فراهم کرده است تا شاهد پیشرفت‌ها و تعامل‌های بسیار مهمی بین مؤسسان آن و دیگر فعالان این حوزه در جهت افزایش حداکثری ایمنی رانندگان موتور سوار باشیم. این کنسرسیوم حساب ویژه‌ای روی تجهیزات اختصاصی موتورسیکلت‌ها از منظر بهبود شرایط دینامیکی آن‌ها و به تناسب آن افزایش سطح ایمنی این وسایل نقلیه موتوری باز کرده است. از جمله مهم‌ترین این تجهیزات سیستم ارتباطی بین وسایل نقلیه، V2V‌ است که تا به امروز چندان مورد توجه قرار نگرفته و انتظار می‌رود در جهت بهبود شرایط ایمنی موتورها، بیش از گذشته مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

دکتر کارل ویکتور شالر، مدیر بخش توسعه‌ی موتورهای بی‌ام‌و در این رابطه می‌گوید: هدف ما تشویق و ترویج به استفاده گسترده از سیستم‌های ایمنی برای موتورسیکلت‌ها در مراحل ابتدایی طراحی و ساخت است تا از پتانسیل‌های این سیستم‌های هوشمند و کارا در راستای ایمنی حداکثری سرنشینان و عابران پیاده استفاده شود. به همین دلیل است که در این مسیر دست یاری به سوی دیگر شرکت‌های موتورسیکلت سازی معتبر جهانی دراز کردیم تا به ما در این پروژه‌ی مهم و تاریخ‌ساز بپیوندند.

کنفرانس ارتباطات موتوری به دنبال آن است تا با نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی خودرو مشارکت کند و در سال ۲۰۱۸ در این نمایشگاه‌ها به‌صورت فعال حضور به هم رساند تا از جدیدترین دستاورهای خود در زمینه سیستم‌های ایمنی و ارتباطی بین وسایل نقلیه رونمایی کند. در کنفرانس امسال چندین نمونه از این دست تکنولوژی‌های جدید در نمونه‌ی اولیه مدل R 1220RS بی‌ام‌و به نمایش گذاشته شد. دو مدل اولیه از محصولات شرکت هوندا با نام‌های CRF 1000 و دوقلوی آفریقایی به همراه مدل tracer 900 یاماها نیز در قالب این کنفرانس رونمایی شدند.

همایش مهم بعدی برای کنفرانس ارتباطات موتوری، گردهمایی جهانی سازندگان موتورسیکلت است که این روزها در مونترال کانادا در حال برگزاری است و تا ۱۱ آبان‌ ادامه خواهد داشت. این همایش بزرگ‌ترین کنفرانس بین‌المللی و جهانی در زمینه سیستم‌ها و ساختارهای شبکه‌ای هوشمند ارتباطی بین وسایل نقلیه به شمار می‌رود. فردا و طی این همایش، بی‌ام‌و جزئیات کامل و دقیقی درباره ساختارهای شبکه‌ای V2V با متخصصان آمریکایی، اروپایی و تایوانی در میان خواهد گذاشت.

۵۴۵۴