تجارت و سرمایه گذاری فرانسوی ها در البرز برای توسعه صنعت گردشگری

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری البرز، خسرو ارتقایی در جلسه مشترک عباداله کامکار معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری با سرمایه گذاران فرانسوی که عصر یکشنبه برگزار شد، با اشاره به اینکه استان البرز دارای تراکم جمعیت بالایی است، بنابراین مسائل زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است، افزود: فرانسه نیز همواره اهمیت فراوانی به مباحث زیست محیطی داده و این امر را در تمام امور خود لحاظ می کند.
وی ادامه داد: استان البرز دارای رودخانه ها و مناطق گردشگری فراوانی است و مردم حتی از سایر استان ها نیز برای بهره مندی از این طبیعت در این استان حضور پیدا می کنند.
ارتقایی گفت: می توان با کمک هیات سرمایه گذاری فرانسوی در حوزه رودخانه های طالقان و کرج شرایطی را برای توسعه فضاهای گردشگری فراهم کرد.
وی به تولید بیش از هزار و 700 تن زباله شهری و 300 الی 400 تن زباله صنعتی در استان البرز به صورت روزانه، افزود: متاسفانه سایت مناسبی برای دفع بهداشتی این زباله ها در استان البرز وجود ندارد که امید است بتوان در این بخش همکاری و تعامل کرد.
معاون استاندار اضافه کرد: بخش قابل توجهی از فاضلاب کلانشهر کرج تصفیه نمی شود بنابراین اگر ما بتوانیم در این رابطه از تجارب فرانسه استفاده کنیم بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
وی با اشاره به آثار برجام در خصوص توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی گفت: با توجه به پتانسیل های خوبی در خصوص انرژی های پاک می توان فصل مشترکی را آغاز کرد.

 

46

ضرورت بهره گیری از نخبگان در توسعه پایدار شهری/ شهروند محوری، اولین گام در پیشرفت شهرها است

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، مصطفی رضا حسینی این مطلب را اعلام کرد و گفت: همدلی در مدیریت شهری، موجب توسعه همه جانبه شهر می شود و برای تحقق اهداف و آرمان های توسعه شهری، باید این همدلی را میان دستگاه های خدمت رسان و افراد نخبه تقویت کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه همدلی و مشارکت تمام اقشار به ویژه افراد نخبه باهدف بهره گیری از تخصص و تجربه، موضوعی مهم در پیشرفت شهر به شمار می رود، اظهار داشت: این مهم همچنین موجب اعتلا، آبادانی و افزایش حس مشارکت، انگیزه و تعامل میان شهروندان می شود.
وی با بیان اینکه شهرداری وظیفه دارد تا در تمام زمینه ها شفاف عمل کند، عنوان کرد: برگزاری جلساتی با نخبگان تحت عنوان جلسات اتاق فکر، فرصت مناسبی برای شفاف سازی عملکرد شهرداری برای مردم است.
قائم مقام شهردار کرج اضافه کرد: وجود نخبگان در شهر موجب تقویت نقاط قوت و از بین رفتن نقاط ضعف در شهر می شود و باید استعداد های نخبگان به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
رضاحسینی در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: یک شهر خوب تنها در زیر سایه همدلی و مشارکت تمام اقشار جامعه ساخته می شود ومی توان با استفاده از تخصص و بهره مندی از دانش تمام صاحبان اندیشه در مسیر پیشرفت و اعتلا گام برداشت.

 

 

46

مدیرعامل سایپا: صنعت خودرو کمیته امداد نیست

مهدی جمالی در گفت‌وگویی با ویژه نامه روزنامه ایران در پاسخ به این پرسش که سایپا در روزهای شروع کار دولت یازدهم چه شرایطی داشت؟ اظهارداشت: در آن سال‌ها میزان تولیدات خودرو به‌شدت کاهش یافته بود. این اتفاق در حالی رخ داد که تورم بالا بود و نقدینگی به صنعت خودرو نمی‌رسید. این موارد دست به دست هم دادن تا صنعت خودرو با تهدید جدی رو به رو شود. از این‌رو در همان سال‌های اولیه دولت یازدهم تصمیم گرفتیم برای توسعه محصول اقدام کنیم. بدین جهت مگاپلت‌فرم sp100 و sp0 طراحی شد. تا پایان سال از گروه sp100یک خودروی جدید را رونمایی خواهیم کرد.           

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آن زمان که صنعت خودرو با بحران روبه‌رو بود دولت توانست به شما کمک کند؟ افزود: صنعت، کمیته امداد نیست که نیاز به کمک داشته باشد. اگر تدبیرهای اقتصادی مناسب وجود داشته باشد، این صنعت با سابقه بالای خود می‌تواند مشکلاتش را حل کند. خوشبختانه در چهار سال گذشته سیاست‌ها، درست بوده و اگر هم تغییراتی بوده نیاز به آن وجود داشته است. در سال 94، کل فروش سایپا 9800 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال 95 به 16 هزار و 800 میلیارد تومان و در سال 96 باید به 25 هزار میلیارد تومان برسد.

جمالی در پاسخ به اینکه بدون شریک خارجی نمی‌توانستید ادامه حیات بدهید؟ اگر برجام نبود امکان رشد سایپا وجود نداشت؟ گفت: صنایع بزرگی مانند خودرو بدون ارتباط جهانی نه می‌توانند رشد داشته باشند نه بازار خود را گسترش دهند. این صنعت باید با سیستم بانکی جهانی ارتباط داشته باشد و برجام نقطه عطفی بود که صنعت خودرو به عنوان یکی از نخستین بخش‌ها توانست از آن استفاده کند و قراردادهایی که سایپا در طول یک‌سال گذشته بسته به‌خوبی این تغییر را نشان می‌دهد.

مدیرعامل سایپا در رابطه با قراردادهای جدید سایپا با شرکت‌های خارجی به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: قراردادهای جدیدی منعقد کردیم که یکی از آنها با سیتروئن است. در این توافق‌ها معمولاً سرمایه‌گذاری به شکل 50 – 50 انجام می‌شود اما شرکتی داشتیم که سودده نبود، با این‌حال  50‌درصد آن را به شرکت فرانسوی فروختیم تا دارایی‌های موجود را به سرمایه جاری و مشارکتی با طرف خارجی تبدیل کنیم و به نوعی در این قرارداد یک خصوصی‌سازی بین‌المللی انجام دادیم. در این قرارداد برنامه اقتصادی طراحی کردیم که علاوه بر اینکه خودروهای روز دنیا همزمان با سیتروئن در ایران مورد بهره‌برداری قرار گیرد، خودرویی با طراحی مشترک نیز بسازیم که در جریان مذاکرات، مرکز تحقیقات دو طرف، آن مطالعات را نهایی خواهند کرد.

 وی اضافه کرد: اخیراً در زمینه خودروهای برقی ورود کردیم. بدین جهت تیبای برقی که نمونه اولیه تولید ما است برای تست ارسال شده است. از سویی تا پایان سال جاری سایپا پلت‌فرم جدیدی ارائه می‌کند که می‌توانم به مردم وعده دهم محصول جدید ما سال 97 عرضه خواهد شد. در اجرای این پلت‌فرم از بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان و توان دانشگاهیان و نخبگان کشور استفاده کرده‌ایم.

جمالی در پاسخ به اینکه سایپا تمایل به خروج پراید از گردونه تولید خود دارد؟ گفت: سایپا به خروج پراید از خط تولید علاقه‌مند است. تنها دغدغه ما اقشار ضعیف جامعه هستند که همچنان مشتری این خودرو می‌باشند. اگر خانوارها به این خودرو وابسته نبودند به‌طور قطع این خودرو را زودتر کنار گذاشته بودیم. از آنجا که پراید مصرف بنزین کمی دارد، هزینه قطعات پایین است و خدمات پس از فروش خوبی دارد، خیلی از خانواده‌ها آن را ترجیح می‌دهند. از سویی بخشی از اشتغال کشور با این خودرو است. لذا از بخش فروش خواسته‌ام که تمهیداتی را بیندیشند تا وقتی می‌خواهیم این خودرو را کنار بگذاریم آسیبی به اقشار کم‌درآمد وارد نشود.

3535

واکنش سازمان حج به دعوت عربستان برای عمره/ برقراری دوباره عمره منوط به شرایط اجرایی حج امسال است

محمد عبدالرحمن بیجاوی، معاون وزیر حج عربستان روز یکشنبه در مراسم استقبال از نخستین گروه از زائران ایرانی گفته بود: بسیار خرسندیم که بار دیگر شاهد حضور زائران ایرانی در مناسک حج هستیم و علاقمندیم که از زائران ایرانی در عمره مفرده نیز میزبانی کنیم.

«حمید محمدی» در واکنش به این اظهارات و در پاسخ به پرسشی درباره سرانجام عمره، گفت: از سرگیری عمره به شرایط حجاج ایرانی در عربستان و حج امسال بستگی دارد. باید ببینیم طرف مقابل به آنچه در توافقنامه قید شده و مسائلی که ما نسبت به آن احساس هستیم، عمل می‌کند. اگر مشکلی در این زمینه نباشد، به امید خدا شرایط اجرایی عمره نیز فراهم خواهد شد.

وی در ادامه درباره بدتعهدی شرکت‌های سعودی در جابجایی ۵۰ درصد از زائران اعزامی ایران به حج طبق توافق موجود، اظهار کرد: امور اجرایی حج کار بسیار سختی است. سازماندهی اعزام ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر و ارائه خدمات به آنها در کشوری که قوانین‌اش در اختیار ما نیست، دشوار است. پرواز هم چنین شرایطی دارد.

محمدی افزود: براساس توافقی قدیمی دو کشور، ۵۰ درصد پروازهای حج را سعودی‌ها باید انجام می‌دانند که به این تعهد عمل نکردند، البته ما از همان ابتدا اصرار داشتیم این ظرفیت را به شرکت‌های ایرانی بسپارند، اما آنها قبول نکردند، ولی در ادامه به دلیل تاخیر چهارماهه‌ای که در پیگیری برنامه‌ها ایجاد شد، سعودی‌ها با وجود تمایلی که برای مشارکت داشتند، اما در عمل ظرفیت این کار را نداشتند و اعلام کردند از عهده این کار برنمی‌آیند، بنابراین باید برای ۲۵ درصد از آن ۵۰ درصد برنامه ریزی شود تا از ظرفیت داخلی استفاده کنیم.

او همچنین درباره رفع مشکل ویزای نمایندگان کنسولی اعزامی به عربستان، گفت: فرایند صدور ویزای کنسولی‌ها در حال انجام است.

سرپرست سازمان حج و زیارت همچنین به زائران توصیه کرد؛ همه قوانین و ضوابط حساسیت‌زا در عربستان را رعایت کنند تا مشکلی در روند و اجرای حج پیش نیاید.

۴۲۲۳۵

جزئیات افزایش قیمت پراید و تیبا/کوییک کی به بازار می‌آید؟

به گزارش خبرآنلابن،رضا تقی زاده در نشستی خبری با اعلام اینکه هنوز شرکت سایپا افزایش قیمت‌ها را براساس مجوز شورای رقابت در گروه پراید و تیبا اجرا نکرده است، اظهار داشت: زمان اجرای افزایش قیمت خودرو برخلاف سایر بخش های اقتصادی که به طور معمول ابتدای هر سال است، حدوداً میانه سال اجرایی می شود به نحوی که  امسال در حالی که نزدیک به پنج ماه از سال گذشته که اجازه افزایش قیمت یافته ایم.

وی افزود: براساس مصوبه شورای رقابت در گروه تیبا و پراید متوسط افزایش قیمت‌ها 1.25 است. برهمین اساس قیمت پراید 131،  1.9 درصد، پراید 132، 2 دهم درصد، پراید 111، 53 صدم درصد و تیبا مدل sx با افزایش 1.92درصدی افزایش قیمت روبرو خواهد شد.

وی با بیان اینکه تیبا هاچ بک نیز 2.78درصد و رنو ساندروی دنده ای به همراه پارس تندر 3.51 درصد مجوز افزایش قیمت را دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: این افزایش قیمت ها به قیمت پایه خودروها اعمال می شود که به طور طبیعی شاهد افزایش ارزش افزوده، افزایش ارقام مالیات ها، افزایش عوارض گمرکی و … خواهیم بود و بر این اساس، افزایش های اعلام شده در عمل بیش از آنچه به نظر می رسد خواهد بود.

ابهام در قیمت ها

معاون بازاریابی و فروش سایپا با اعلام اینکه ابلاغیه مصوبه  شورای رقابت در افزایش قیمت ها هنوز برای ما با ابهاماتی همراه است قرار است این هفته جلسه ای با شورا برگزار و ابهامات ابلاغیه را برطرف کنیم و سپس هفته آینده افزایش قیمت ها را اعمال کنیم.

وی در خصوص وضعیت دعوتنامه‌های ارسالی به مشتریان نیز گفت: آن دسته از مشتریانی که دعوتنامه‌ها را دریافت کرده‌اند باید در تاریخ معتبر نسبت به پرداخت مابقی هزینه خودرو اقدام کنند. در غیر این صورت برای آنها نرخ‌های جدید لحاظ خواهد شد.

تقی‌زاده در پاسخ به این پرسش که آیا اعمال افزایش قیمت آن هم در شرایط فعلی بازار منطقی است، افزود: افزایش یک تا سه درصدی خودرو تأثیری در بازار ندارد چرا که درصد افزایش بسیار اندک است.

وی در رابطه با بحث ارتقای کیفیت خودروهای شرکت سایپا نیز تصریح کرد: براساس توافقات قرار است محصولات جدید از جمله ساینا و کوئیک راهی بازار شوند.

او افزود: امروز بیشتر مشکلات موجود در گیربکس و پیشرانه های خودرو تیبا حل شده همچنین در بحث قطعه‌سازی نیز سخت گیری‌هایی را اعمال کرده‌ایم به این صورت که با قطعه‌سازانی که جنس بی‌کیفیت تولید کنند، همکاری نخواهیم کرد.

سقف قیمت ها چقدر است؟

وی با اعلام اینکه وقتی سقف قیمتی خودروها تثبیت شده باشد، به طور قطع و یقین برای کارهای تحقیقاتی و افزایش کیفیت از منابع مالی کافی برخوردار نخواهیم بود، تصریح کرد:چندین سال است سیستم بانکی منابع جدید مالی در اختیار خودروسازان قرار نداده است و به مشتریان تسهیلات نمی دهد، نرخ بهره های تسهیلات سنگین شده و مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد اما قیمت محصولات ثابت و فریز شده است؛ بر این اساس محصولات سود ده نیستند.

معاون بازاریابی و فروش سایپا با اشاره به مبلغ 2800 میلیارد ریالی سرمایه گذاری های تحقیق و توسعه در این شرکت در سال 1395 که امسال به حدود سه هزار میلیارد ریال افزایش خواهد داشت، گفت: رفع دستکم 30 تا 40 درصد نارضایتی های مشتریان در 2سال گذشته برنامه ریزی شده و در این زمینه با رفع قالب ها، تعویض قطعه سازان بی کیفیت و … اقدامات لازم انجام شده است.

تقی زاده با اشاره به اینکه از آغاز امسال 224 هزار مشتری جدید برای خودروهای سواری ثبت نام کرده اند، گفت:  168 هزار مورد آنها مربوط به گروه سایپا و بقیه مربوط به سایر گروه های زیرمجموعه آن است.

تکذیب خبر عدم تمدید قرارداد تولید تندر 90  

وی در ادامه این نشست خبری در خصوص دلیل وجود حاشیه قیمت در خانواده محصولات ال‌90 مانند ساندرو استپ وی، اظهارداشت: رنو متناسب با میزان تامین قطعات، سهمیه تولید در هر کشور را تعیین می‌کند و برای ایران نیز سهمیه خاصی در نظر گرفته است که البته پاسخگوی میزان تقاضا نیست. درواقع رنو سهمیه تولید محصولاتش را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که عرضه کمتر از تقاضا بوده و در نتیجه اختلاف بین قیمت کارخانه و بازار برای محصولات ایجاد شود در حالیکه این اختلاف قیمت به ضرر خودروساز است.

معاون بازاریابی و فروش سایپا با بیان اینکه به عنوان مثال اختلاف بین قیمت کارخانه و بازار ساندرو استپ‌وی باعث شده که خیلی از افراد به دنبال خرید این خودرو باشند، گفت: این وضعیت تنها باعث ایجاد دردسر و البته بروز شبهات برای خودروساز می‌شود.

وی در رابطه با دلیل عدم تمدید قرارداد تولید تندر 90 از سوی شرکت رنو، اظهار کرد: در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد. بازار ایران برای رنو مهم است به‌گونه‌ای که تولید محصولات خانواده تندر 90 طبق روال ادامه داشته و حتی افزایش یافته است.

 

3535

موافقت وزیر ورزش با استعفای رئیس فدراسیون بوکس/ ناطق‌نوری رفتنی شد

به‌ گزارش ‌خبرگزاری خبرآنلاین؛ وزیر ورزش و جوانان با استعفای احمد ناطق نوری، رییس فدراسیون بوکس، موافقت کرد و او را به عنوان رییس افتخاری فدراسیون بوکس منصوب کرد.  سرپرست فدراسیون تا ساعتی دیگر معرفی خواهد شد. احمد ناطق نوری صبح امروز در محل وزارت ورزش و جوانان حاضر شد و استعفای خود از ریاست فدراسیون بوکس را تقدیم دکتر مسعود سلطانی فر کرد.

ناطق نوری از سال 1368 و همزمان با راه اندازی مجدد ورزش بوکس پس از انقلاب، ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و حالا پس از حدود 28 سال از این سمت کنار می‌رود.

256 41

 

ناطق‌نوری: پس از ۲۷ سال کار دچار خستگی شده بودم/ باید اقدامی می‌کردیم که تحولی صورت بگیرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ احمد ناطق نوری پس از حضور در دفتر وزیر ورزش و جوانان و استعفا از سمت ریاست فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد همچنان کنار بوکس خواهد بود و کمک خواهد کرد.

احمد ناطق نوری پس از حضور در دفتر سلطانی فر و تقدیم استعفای خود به وزیر ورزش و جوانان گفت: این درخواست خود من بود و پس از 27 سال کار دچار خستگی شده بودم و فرصت زیادی برای اداره بوکس نداشتم. باید اقدامی می کردیم که تحولی صورت بگیرد و نیروهای جدید وارد کار شوند.

رییس سابق فدراسیون بوکس گفت: وزیر ورزش و جوانان به من بسیار محبت داشتند و خواستند که همچنان در کنار بوکس بمانم و نیروهای جدید را هدایت کنم. با آقای وزیر ارتباط و دوستی دیرینه داریم و کمک می کنیم که شخصی لایق در ادامه راه بوکس باشد تا فعالیت های این رشته مختل نشود.

256 41

 

توصیه یک سردار ارشد سپاه؛ باب مذاکره با آمریکا هفت قفله شود

سردار یدالله جوانی پیرامون مصوبات چند روز گذشته نمایندگان و سناتورهای آمریکا و احکام غیر قانونی دستگاه قضایی یکی از ایالت‌ها ضد ایران، گفت: اقداماتی که مقامات آمریکا از فردای انعقاد توافق هسته‌ای تا امروز انجام داده‌اند کاملا خلاف تعهدات بوده و تحریمهای جدید ضد ایرانی موسوم به قانون 722 نقض آشکار برجام محسوب می‌شود.

وی افزود: از قبل هم قابل پیش بینی بود طرف آمریکایی با دستاویز قرار دادن موضوعاتی همچون آزمایشات موشکی، ساخت تجهیزات متعارف نظامی، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، ضمن پایبند نبودن به قول خود در برجام، به منظور محدود کردن مردم ایران گام های دیگری برخواهد داشت.

فرمانده ارشد نظامی، امنیتی سپاه در ادامه به تشریح سلسله اهداف ضد ایرانی آمریکا در دوران پسا برجام پرداخت و عنوان داشت: مقامات واشنگتن تصور می‌کنند آنچنان که موفق شدند ایران را در برنامه هسته ای خود با تحریم‌ها محدود کرده و با اعمال فشار باب مذاکره با ما را بازکنند، باز هم می‌توانند با بکارگیری این روش برجام‌های هسته‌ای دیگری در مورد برنامه موشکی، حقوق بشر و… بوجود آورند اما باید گفت، در این مورد با اشتباه محاسباتی فاحشی روبه رو هستند.

جوانی هدف قرار دادن اقتدار موشکی جمهوری اسلامی ایران در تحریم های جدید را برنامه‌ای پیچیده در تضعیف قدرت دفاعی و بازدارندگی نظام دانست و گفت: بحمدالله امروز در میان نخبگان سیاسی، مسئولین و آحاد مردم بر سر ارتقاء توانمندی‌های رزمی و دفاعی نیروهای مسلح کشورمان اتفاق نظر و وحدت وجود داشته، از این رو بعید به نظر می‌رسد نقشه‌های دولت آمریکا در این حوزه هم نتیجه بخش باشد.

وی خاطر نشان کرد: اساسا آمریکا نشان داده قابل اعتماد نبوده و تحرکات اخیر مقامات این کشور پس از برجام بخوبی بر این مسئله صحه می‌گذارد. از این رو باید گفت، در هیچ موضوعی نمی‌توان با این کشور وارد مذاکره شد، لذا بهتر است باب مذاکره با آنها را هفت قفله کرد و بیشتر به توان داخلی و خود اتکایی تمرکز داشته باشیم.

وی در پایان افزود: قطعا وحدت رویه مردم و مسئولین، آمریکایی‌ها را دچار شکست راهبردی بزرگی در سیاست تحریم و تهدید خود می کند و پروژه محدود سازی ملت ایران راه به جایی نخواهد بود.

29212

شکستن بینی مأمور راهور توسط نماینده مجلس در فرودگاه مهرآباد

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس گزارش داد، صبح امروز یک نماینده مجلس شورای اسلامی در فرودگاه مهرآباد با مأموران پلیس راهور تهران درگیر می‌شود که در جریان این درگیری این نماینده مجلس ضمن فحاشی و ضرب‌وشتم مأمور راهور، اقدام به شکستن بینی این مأمور پلیس می‌کند.

با شکایت نیروی انتظامی، علیه این نماینده مجلس شورای اسلامی، پرونده قضایی تشکیل شده است.

 در حالی که برخی منابع خبری از بازداشت این نماینده در فرودگاه خبر داده‌اند گفته می‌شود این نماینده تهران را به مقصد کردستان ترک کرده است.

42238