ترافیک شدید در پست هافبک دفاعی استقلال/فرشید باقری مدافع میانی می‌شود!

پیوستن رابسون جانواریو تا نیم فصل به استقلال منتفی شد و این باشگاه صبر خواهد کرد تا قرارداد رابسون با باشگاه برزیلی‌اش در نیم فصل به پایان رسیده و در آن مقطع با یک قیمت مناسب او را مجدد به خدمت بگیرد.

نکته قابل توجه اینکه علیرضا منصوریان حتی برای رابسون در خط دفاع تیمش تا نیم فصل جانشین مشخص کرده است. فرشید باقری گزینه مدنظر سرمربی استقلال برای پست دفاع میانی است که این روز‌ها در تمرینات آبی‌پوشان در خط دفاع این تیم به میدان می‌رود.

ترافیک شدید در پست هافبک دفاعی استقلال با حضور نفراتی چون امید ابراهیمی، امید نورافکن، روزبه چشمی باعث شده منصوریان باقری را به یک خط عقب‌تر بیاورد.

 

251 41

خودروهای تک‌ستاره عمرشان را کرده‌اند

شهرام آزادی در پاسخ به اینکه بررسی گزارش‌های ارزیابی کیفی خودروهای داخلی نشان می‌دهد که ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و کرمان خودرو، ماه‌ها و بلکه سالها است که برخی محصولاتشان را در پایین‌ترین سطح کیفی تولید می‌کنند و ارتقایی در کیفیت این محصولات صورت نگرفته است، اظهار کرد: پایین بودن کیفیت خودروهای تک ستاره به چند عامل اصلی از جمله قدیمی بودن طراحی و پایین بودن کیفیت ماشین‌آلات و فن‌آوری تولید این خودروها باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه افزایش کیفیت خودروهایی که در سطح کیفی تک ستاره قرار دارند نیاز به سرمایه‌گذاری کلان و صرف زمان زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در این شرایط صرف سرمایه‌های کلان برای ارتقای کیفیت این خودروها منطقی نبوده و بهتر است که با خودروهای جدید جایگزین شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: خودروهای تک ستاره عمر خود را کرده‌ و به انتهای عمر خود نزدیک شده‌اند بنابراین صرف هزینه‌های جدید برای افزایش کیفیت آنها چندان منطقی نبوده و این سرمایه‌ها باید صرف تولید خودروهای جدید و با کیفیت شود.

وی تصریح کرد: خودروسازان باید با بهره‌گیری از شرایط پسا برجام بر تولید خودروهای جدید و با کیفیت تمرکز کنند که البته برخی خودروسازان بزرگ این کار را کرده‌اند و به دنبال جایگزینی خودروهای قدیمی با خودروهای جدید هستند.

بررسی جدیدترین گزارش ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی (اردیبهشت ماه ۱۳۹۶) نشان می‌دهد که همچون ماه‌های پیش از آن برخی از خودروهای تولیدی از سوی ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و کرمان خودرو همچنان در پایین‌ترین سطح کیفی و با همان کیفیت سابق تولید می‌شوند.

این خودروها شامل سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۲، تیبا هاچ‌بک، ام‌وی‌ام ۱۱۰ اس، سمند، پژو پارس، پژو ۴۰۵، لیفان ایکس ۶۰ و ام‌وی‌ام ۵۵۰ هستند که تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

در مدل ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی، این محصولات بسته به کیفیت خود یک تا پنج ستاره کسب می‌کنند. یک ستاره پایین‌ترین سطح کیفی و پنج ستاره بالاترین سطح کیفی را نشان می‌دهد.

39229

 

یک پیشنهاد برای ارتقای جایگاه ایران در گروه اقدام مالی

«احمد حاتمی یزد» درباره بیانیه اخیر گروه اقدام مالی در تداوم تعلیق اقدام های متقابل علیه ایران بدون قید بازه زمانی اظهار داشت: بهبود جایگاه ایران در این نهاد نیازمند یک تصمیم راهبردی و خردمندانه است زیرا همه کشورها بجز ایران و کره شمالی با این نهاد همکاری دارند.

وی افزود: یک سنت قدیمی میان ایرانیان مبنی بر اینکه دوست ندارند کسی از کسب و کار آنها مطلع شود، سبب شده تا بخشی از فعالیت ها و درآمدهای اقتصادی در کشور شفاف نباشد و حتی برخی آمارهای غیررسمی از سهم یک سومی تجارت زیرزمینی و غیرشفاف در اقتصاد ایران خبر می دهند.
این کارشناس بانکی ادامه داد: در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی از ثبت همه فعالیت ها و درآمدهای خود با هدف فرار مالیاتی در دفاتر حسابداری خودداری می کنند که در کشورهای پیشرفته هر نوع درآمدی از جمله هبه، دستمزد و نظایر آن باید در این دفاتر ثبت شود وگرنه پول سیاه تلقی می شود که جرایم سنگینی را به دنبال دارد.
حاتمی یزد تاکید کرد: منظور از اجرای توصیه های گروه اقدام مالی این نیست که به این نهاد گزارش دهیم که چه مقرراتی را برای جرم انگاری پولشویی و تامین مالی تروریسم تصویب کرده ایم بلکه باید جابجایی پول را در کشور شفاف کنیم.
وی ادامه داد: باید نظام بانکی به شیوه ای عمل کند که منشاء هر پولی که در کشور جا به جا می شود، مشخص باشد و بانک بداند این درآمد از چه منبعی کسب شده و مقصد آن کجاست.
این کارشناس امور بانکی با بیان اینکه اعلام نکردن اطلاعات مربوط به کسب پول به مراجع ذی ربط به بخشی از فرهنگ اقتصادی مردم تبدیل شده است، گفت: باید مقررات مربوط به قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تهیه و به طور کامل اجرا شود.
حاتمی یزد به اقدام های بانک مرکزی برای استقرار شفافیت در عملکرد نظام بانکی اشاره کرد و گفت: تهیه صورت های مالی بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی IFRS از جمله گام هایی بود که برای شفافیت در نظام بانکی برداشته شد.
وی افزود: خروج دارایی های موهوم از ترازنامه بانک ها از اقدام های اثرگذاری است که می تواند شفافیت را به نظام بانکی بازگرداند زیرا اگر این شفافیت وجود نداشته باشد، نمی توان انتظار داشت که بانک های خارجی با ایران همکاری داشته باشد.
این کارشناس بانکی در عین حال شفافیت در عملکرد نظام بانکی را بخش کوچکی از مقررات گروه اقدام مالی برشمرد و گفت: ماهیت اصلی توصیه های این نهاد، کنترل منشاء پول و مالک آن است.
حاتمی یزد با تاکید براینکه باید برای بانک روشن باشد که صاحب حساب و مالک پول کیست، گفت: در شرایطی که سهام شرکت ها در ایران به شکل «تو در تو» باشد و بانک نتواند مالک واقعی را شناسایی کند، نمی توان گفت که مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اجرایی شده است.
گروه بین المللی اقدام مالی (FATF) در نشست اخیر خود در والنسیای اسپانیا اعلام کرد که با توجه به پایبندی ایران به تعهدات خود برای شفاف سازی نظام پولی و بانکی، همچنان اقدام های تنبیهی علیه کشورمان را به حالت تعلیق نگه دارد.
این گروه تیر ماه پارسال و به دنبال اجرای برجام و نیز برخی اقدام های ایران در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، نام ایران را از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود برای مدت یک سال تعلیق کرده بود.
در بیانیه جدید این گروه که بامداد شنبه (سوم تیر) منتشر شد، هرچند هنوز سطح همکاری ایران با آن به سطح کشورهای همکار بهبود نیافت اما مدت زمان مشخصی برای تعلیق اقدام های متقابل اعضا علیه ایران اعلام نشده که خود گام مثبتی در تعامل ایران با نظام بانکی بین الملل به شمار می آید.
با این رأی، تلاش رژیم صهیونیستی و آمریکا برای ارائه تصویری منفی از کشورمان ناکام ماند؛ آنها قصد داشتند با لابی سنگین اقدامات تقابلی علیه ایران از سر گرفته شود.
همچنین با حذف قید زمان که با همکاری و تلاش دستگاه دیپلماسی کشورمان و دستگاه های اقتصادی مرتبط اعم از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی حاصل شد، نظام تنبیهی FATF علیه ایران خنثی شد.
نکته قابل تامل دیگر بیانیه FATF این است که این گروه مالی اقدام های ایران در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تایید و از تعامل خوب ایران تشکر کرده است.
گروه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال 1989 میلادی از سوی کشورهای گروه 7 شکل گرفت و یک گروه بین دولتی است که هدف توسعه و پیشرفت واکنش بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می کند.
پس از واقعه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی، مساله تامین مالی تروریسم به عنوان مسیری تازه برای این سازمان مطرح و این موضوع به عنوان یک ماموریت جدید به آنها محول شد.
در سال 2008، مساله تامین مالی فعالیت های اشاعه ای و تسلیحات کشتار جمعی شیمیایی و اتمی به عنوان دیگر ماموریت های این گروه در فهرست کارشناسی های FATF قرار گرفت.
بنابراین کارکرد کنونی آن، وضع استانداردهایی برای مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر جرایمی است که سلامت نظام مالی را تهدید می کند.
گروه ویژه اقدام مالی تلاش می کند اجرای این استانداردها در کشورها را افزایش دهد و همکاری بین المللی برای مبارزه با سوء استفاده از بنگاه های اقتصادی و نظام مالی و ارتکاب جرایم یادشده را تشویق کند.

35225

منصوریان و چالش نیمکت ذخیره‌ها/دارد راه برانکو را می‌رود!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ خرید های پر تعداد استقلال همان قدر که
برای هواداران و کادرفنی این تیم خوشحال کننده بوده، همان اندازه هم می تواند برای
آن ها خطرناک باشد. نفرات جذب شده همه بازیکنانی هستند که داعیه ثابت بازی کردن در ترکیب استقلال را دارند و مشکل اینجاست که این نفرات ذخیره های
مطمئنی ندارند.

اشتباهی که برانکو در پرسپولیس تا حدودی فصل قبل متحمل شد به نظر می آید امسال
در استقلال در حال تکرار است. تیمی که پرسپولیس در فصل اخیر در اختیار داشت فقط
از 12 یا 13 بازیکن اصلی تشکیل می شد و فاصله بین نمیکت ذخیره ها و ترکیب اصلی
زیاد بود.

مشکلی که به نظر می آید این فصل استقلال هم تا حدی درگیر آن خواهد
بود و در صورتی که آن ها بازیکنان اصلی خود در بعضی از پست ها را از دست بدهند، با
بحران جانشین آنها مواجه خواهند بود.بدن شک این یکی از چالش های پیش روی منصوریان است که
باید دید چگونه از پس مدیریت آن برمی آید؟

 

 

254 41

 

 

وقتی یکی از استثناهای تاریخ جوایز اسکار بی‌ارزش می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در تاریخ اهدای جوایز اسکار تنها یک فرد سیاه‌پوست
جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول را از آن خود کرده است و او کسی نیست جز هلی بری
بازیگر فیلم «مهمانی هیولا». اما برخلاف انتظار او برای جایزه‌اش ارزش چندانی
قائل نیست.

 این بازیگر سال ۲۰۰۱ در هفتادوچهارمین
دوره اسکار برنده این جایزه شد. او هنگام دریافت جایزه‌اش برای بازی در فیلم
«مهمانی هیولا» گفته بود: «این جایزه را به تمام زنان رنگین‌پوست بی‌نام و نشان
تقدیم می‌کنم که اکنون دری به رویشان گشوده شده است.»

او هفته گذشته در جشنواره خلاقیت شیرهای کن حاضر شد و گفت که در سال ۲۰۱۶ شور
و هیجانی که از دریافت این جایزه داشت را به صورت کامل از دست داد. در آن سال تمام ۲۰ نامزد جوایز بازیگری اسکار سفیدپوست بودند که البته جنجال بسیاری به
پا کرد.

او در این باره گفت: «آن زمان به این فکر می‌کردم که جایزه من هیچ ارزش و
معنای خاصی ندارد. من باور داشتم که جایزه‌ام معنایی دارد اما اینطور نبود.»

بری همچنان پس از گذشت این همه سال تنها برنده سیاه‌پوست جایزه اسکار بهترین
بازیگر زن نقش اول است. او در این باره گفت: «بدون اغراق می‌گویم، این موضوع نگران‌کننده
است.»

البته این به معنای ناامید شدن هال بری نیست. او در این باره گفت: «قصد دارم که
در کار تولید فعال‌تر شوم. قصد دارم فرصت‌های بیشتری برای افراد رنگین‌پوست فراهم
کنم. من با اعضای آکادمی وارد مباحثات عمیق‌تری شده‌ام و تلاش می‌کنم تا بفهمم
چطور می‌توان تنوع را در ترکیب اعضای آکادمی بیشتر کرد.»

منبع: سی‌ان‌ان/ ۲۹ ژوئن

57241

 

 

 

انتقاد نماینده مجلس از عملکرد ستاد نماز جمعه؛ دست یک جوان که سابقه فحاشی دارد تریبون می‌دهند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی  اظهار کرد: ما شاهد تحولات لحظه به لحظه در منطقه، حضور آمریکا در عربستان و متقاعد کردن این کشور برای ادامه خصومت با ایران، ولخرجی هنگفت برای مقابله با ایران، وجود ناامنی در پاکستان، ترکیه، عراق و افغانستان هستیم و در واقع در مرکز آتش فشانی قرار داریم که گدازه‌های آن به اطراف می‌ریزد و نقطه ثقل آتش فشان در آرامش است.

وی افزود: عقل حکم می کند این آرامش که به راحتی آن را به دست نیاورده‌ایم و برای آن هزینه داده‌ایم را قدر بدانیم. متاسفانه در چنین شرایطی ما در سیاست داخلی شاهد برخی خودسری‌ها و بداخلاقی ها هستیم.

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر ضرورت حفظ حرمت رهبری، رئیس‌جمهور، نمایندگان و مقامات ارشد کشور خاطر نشان کرد: اینکه عده‌ای در راهپیمایی روز قدس که همه باید در آن شعار مرگ بر اسرائیل سردهند، رئیس‌جمهور را لعن کنند جز عمل به مطالبات دشمن و خیانت به کشور نیست و چه خدمتی بالاتر از این می شد به صهیونیست‌ها کرد؟ آنها چقدر باید هزینه می‌کردند که به جای شعار مرگ بر اسرائیل این شعارهای وحدت شکن سر داده شود؟

جعفرزاده با بیان اینکه انواع نقشه‌ها و طراحی‌های دشمن برای مقابله با ایران از بیرون به نتیجه نرسیده است، گفت: آنها به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راه شکست انقلاب افتراق، انشقاق و اختلاف شدید داخلی است.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد لازم است در موضوع اخیر نماز عید فطر ستاد نماز جمعه از مردم عذرخواهی کند. آنها به جوانی که سابقه فحاشی دارد تریبون می‌دهند و بعد می گویند او را کنترل نکرده بودند. حالا بگویند که با او چه برخوردی صورت گرفته است.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به اشعار قرائت شده در مراسم روز عید فطر و مخالفت با برجام نیز گفت: برجام نفت 200- 300 هزار بشکه را به 1.5 میلیون بشکه رساند، چهره واقعی آمریکا را نشان داد و ثابت کرد اتهام ساخت سلاح هسته ای به ایران بی‌پایه و دروغ بوده است. اینها محصول برجام است و من فکر می‌کنم در این زمینه کم‌لطفی می‌شود و برخی به دنبال این هستند که آب به آسیاب دشمن بریزند.

29212

قتل صاحبکار با چاقو توسط جوان افغانستانی/ بازداشت متهم قبل از خروج از ایران

سرهنگ حداد رئیس پلیس آگاهی استان سمنان گفت:در پی اطلاع از وقوع قتل در یکی از روستاهای اطراف شهرستان کازرون از توابع استان فارس ماموران پلیس آگاهی استان سمنان همچون سراسر کشور طرح کنترل و مراقبت محورهای اصلی کشور را در دستور کار خود قرار دادند.

سرهنگ حداد افزود:همزمان با اجرای این طرح، ماموران پلیس آگاهی به یک خودرو که همگی از اتباع افغان بودند مشکوک شده و در بررسی از مدارک آنها متوجه فردی شدند که مشخصات وی با مشخصات قاتل کازرونی شباهت داشت.

رئیس پلیس آگاهی ادامه داد: در بازجویی‌های فنی کارآگاهان پلیس آگاهی ازاین فرد، او به قتل صاحبکار خود در روستای دریس کازرون اعتراف کرد.

سرهنگ حداد علت و انگیزه قاتل را انتقام جویی قاتل از صاحبکار خود اعلام کرد و گفت: قاتل که فردی ۱۹ ساله از اتباع افغان هست، روز عید سعید فطر با یک قبضه چاقو که از قبل تهیه کرده، به مغازه صاحبکار خود که مردی ۵۰ ساله بود رفته و تعداد ۳ ضربه به بدن مقتول وارد و از محل متواری می‌شود.

وی افزود: متهم به همراه اعضای خانواده خود قصد خروج از کشور را داشت که در تور ایست و کنترل پلیس سمنان دستگیر شد.

گفتنی است، متهم پس از طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

47237

تروریست مسلمان، ازکجا سربرآورده است؟/ یادداشت منتشر شده در گاردین

در پی حملات تروریستی در لندن، ترزا می جهت‌گیری جدیدی را برای مبارزه با تروریسم پیشنهاد داد؛ مبارزه با ایدئولوژی افراطی‌گری اسلام‌گرایان.
کارشناسان دربارۀ روش صحیح و اثربخشیِ برخورد با ایدئولوژی‌ها و باورهای موجود در جوامع مذهبی دیدگاه‌های مختلفی دارند. بعضی‌ها معتقدند که مهم‌ترین اصل در مبارزه با تروریسم، ایدئولوژی است و در مقابل بعضی دیگر بر این باورند که تمرکز بر عقاید و اعمال مذهبی در جوامع اسلامی خطرات بسیاری در پی خواهد داشت. برای مثال، تمرکز بیش از حد بر ایدئولوژی، به این فرض غلط دامن می‌زند که روش زندگی اسلامی ارتباط مستقیمی با خشونت دارد. به‌تدریج عملکردهای رایج مذهبی مثل اقامۀ نمازهای یومیه، ریش گذاشتن و روزه گرفتن در ماه رمضان اعمالی «رادیکالی» و هشداردهنده تلقّی می‌شوند و به عبارت دیگر، تمام مسلمانان پایبند و متدیّن در مظنّۀ اتّهام قرار می‌گیرند.

من خود در جوامع سلفی فرانسه شاهد این اتّفاق بوده‌ام. در این کشور سیاستمداران طراز اول خواستار «مبارزۀ فرهنگی با سلفی‌گری» شده‌اند. سلفیان اقلیتی از مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند. مسلمانان جهان از گوناگونی بسیاری برخوردارند و اکثر آنها اصلاً خود را درگیر سیاست نمی‌کنند؛ چه برسد به خشونت‌های سیاسی. اما حکومت‌ها به آنها برچسب «مسلمان افراطی» می‌زنند که علّت این امر تا حدودی به خاطر پایبندی آنها به انجام اعمال سختگیرانۀ مذهبی است.

در پژوهشی که به عنوان جامعه‌شناس دین داشتم، یک جامعۀ سلفی را در جنوب شرق فرانسه به‌دقّت مورد بررسی قرار دادم. تمام آن محلّه را سلفیون تشکیل می‌دادند و نرخ بیکاری در میان جوانان آنها 40درصد بود. در این محلّه گویا زنان و مردان از هم تفکیک جنسیتی شده بودند. اما انفکاک و جداییِ آنها از بقیۀ جامعه لزوماً به انتخاب خودشان نبود. آنها بسته به محل زندگی‌شان و اسامی و پوشش اسلامی‌شان در فضاهای عمومی با خصومت و تبعیض شدید شغلی مواجه بودند. پژوهش‌هایی که دربارۀ مسلمانان در بریتانیا صورت گرفته نیز حاکی از وجود رویه‌های مشابه است.

در طول سال‌هایی که زنان سلفی را زیرنظر داشتم، شاهد بودم که با هرچه سختگیرانه‌تر شدن قوانین منع حجاب و وخامت یافتن وضعیت سیاه‌نمایی مسلمانان، زنان همین‌طور منزوی‌تر می‌شوند. حتّی در سال 2004 بعضی از زنان به خاطر منع حجاب، از مدرسه رفتن نیز منصرف شدند. بعضی‌های دیگر نگران امنیت خود در مقابل آزار و اذیت‌ها بودند و نمی‌توانستند آیندۀ مثبتی برای خود در فرانسه متصوّر شوند. ایمان و اصول اخلاقی‌شان به یک مفرّ و پناهگاه مهمّ برای آنها تبدیل شده بود. برای مردان سلفی نیز پایبندی به رویۀ سختگیرانۀ مذهبی و انجام اعمال مذهبی یومیه جایگزینی برای گرایش به مواد مخدّر و زندان بود.

اگر تأکید ما در مبارزۀ با تروریسم صرفاً بر روی ایدئولوژی باشد، خطر آن وجود دارد که کلّیت فضای اجتماعی، تشکیلات روبه‌رشد زندان‌ها و محرومیت‌های اجتماعی-اقتصادی را مورد بی‌اعتنایی قرار دهیم و این‌طور تصوّر کنیم که گرایش به تروریسم صرفاً زاییدۀ باورهای مذهبی است. حال آن که بین تدیّن و تروریسم ارتباط چندانی وجود ندارد. طبق تحقیقات پژوهشگران، اکثر تروریست‌های اروپا و آمریکا پس از سال‌ها جرم و جنایت، خلاف‌کاری و اعمال خشونت در خانواده به تروریسم گرایش پیدا کرده‌اند. این تروریست‌ها به استعاره‌ها و اعمال مذهبی متوسّل می‌شوند، اما به‌هیچ‌وجه متدیّن و پرهیزکار نیستند.

اولیویر روی، کارشناس اسلام سیاسی می‌گوید: “این پدیده اسلامی شدنِ افراطی‌گری است؛ نه افراطی شدن اسلام.”

/6262