محمود صادقی در جلسه بازپرسی در دادسرا چه گفت؟

محسن صادقی وکیل مدافع محمود صادقی نماینده مجلس دهم  با بیان اینکه گوشت، پوست و استخوان موکلش که رابطه برادری نیز با او دارد، آمیخته با نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: همان‌طور که موکل نیز پیشتر گفته، ما هم خالق و هم مولود این نظام هستیم.

وکیل مدافع محمود صادقی با تأکید بر اینکه اگر موکلش در مقام نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، سوال و اعتراضی مطرح کرده نباید سطح آن را با برداشت‌های سطحی و جناحی و سوء‌برداشت، تنزل داد، گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر، فساد‌های اقتصادی برای نظام تبدیل به یک معضل شده است و باید دید مردم در مقابل این فساد‌ها از نمایندگان خود چه انتظاری دارند؟ برای چه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، چنین مصونیت و اختیاراتی برای مجلس و نمایندگان آن قائل شده است؟ برای اینکه نماینده بتواند مطالبات عمومی را در صحن علنی مجلس و هرکجا صلاح دانست مطرح کند و احدالناسی اجازه کمترین تعرضی به خود ندهد.

وی  با بیان اینکه در قانون اساسی مشروطه نیز چنین اختیاراتی برای مجلس و نمایندگان آن پیش‌بینی شده بود و امام خمینی‌(ره) نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، وقتی می‌خواهند الگویی را برای نمایندگان مجلس معرفی کنند، شهید مدرس را که امروز نیز اتفاقاً با سالروز شهادتش مصادف شده، معرفی می‌کنند، گفت: آن عده افرادی که فریب برخی رسانه‌های خاص را می‌خورند و آقای صادقی را وکیل‌الدوله معرفی می‌کنند، قطعاٌ ایشان را نشناخته‌اند. البته مردم که فرزند شجاع و نماینده واقعی خود را می‌شناسند، آقای صادقی عقد اخوت با هیچ جناح و جریانی نبسته است و حتی در همین دولت که مورد تأیید اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان است، با کسی تعارف ندارد و اگر در دستگاه یا تشکیلاتی فسادی صورت گرفته باشد، مماشات نمی‌کند و فقط به آن سوگندی که به عنوان نماینده طبق قانون اساسی خورده وفادار است.

صادقی با بیان این موکلش دستگاه قضایی را ملجأ و پناه مردم می‌داند، افزود: موکل در مقام یک حقوقدان و قانونگذار که شاگردان بسیاری را تربیت کرده، جایگاه دستگاه قضا را به خوبی می‌‌شناسد و معتقد است حرمت قوه‌قضائیه باید حفظ شود ولو اینکه یک قاضی، تخلفی هم کرده باشد.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: هر چند بنده بر این باورم که دستگاه قضایی عرصه زورآزمائی نیست اما در ارتباط با بحث مجلس، قضیه فرق می‌کند. قانون نظارت بر رفتار نمایندگان که منطبق بر قانون اساسی است، مکانیزمی برای جرایم و تخلفات نمایندگان مجلس پیش‌بینی کرده تقریباً شبیه همان مکانیزمی که برای رسیدگی به جرایم و تخلفات قضات پیش‌بینی شده است با این تفاوت که درباره قضات دادگاه عالی انتظامی اگر تشخیص داد ابتدا قاضی مجرم را تعلیق می‌کند و سپس دادسرای کارکنان دولت اجازه رسیدگی به جرم او را پیدا می‌کند ولی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان‌، تعلیق نمی‌کند اما چنانچه تشخیص داد نطق یا عمل انتسابی خارج از حیطه وظایف نمایندگی بوده به دادسرا اجازه ورود می‌دهد و به شخص نماینده ابلاغ می‌کند به دادسرای کارکنان دولت مراجعه کند.

صادقی گفت: بر این اساس، قبل از اینکه دستگاه قضایی بتوانند به صورت مستقیم به تخلفات و جرایم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ورود کند، قانونگذار برای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، این اختیار را قائل شده تا این موضوع را از این حیث بررسی کند.

وی با تأکید بر اینکه نظر هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس‌، به عنوان یک تشکیلات قانونی برای دادسرا لازم‌الاتباع است، گفت: اگر این هیئت تشخیص بدهد که رفتار نماینده مجلس در راستای ایفای وظیفه نمایندگی بوده، قضیه منتفی می‌شود و مانند این است که هیچ جرمی واقع نشده است.

این وکیل دادگستری افزود: اینکه یک بازپرس برداشت شخصی و حقوقی خود را داشته باشد و بر آن هم پافشاری کند را با توجه به رویه‌ معمول خیلی غیرطبیعی نمی‌دانم اما به هر حال در این موضوع خاص طبعاً دادسرای کارکنان دولت و دادستان محترم‌، دقت بیشتری می‌کنند و به این توجه دارند همان قدر که قانون آئین دادرسی کیفری برای دادسرا لازم‌الاتباع است، قانون نظارت بر رفتار نمایندگان نیز برای دادسرا و دستگاه قضا، لازم‌الاتباع است و در هر شرایطی قانون فصل الخطاب است و هیچ کس نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کند و بگوید من قانون را قبول ندارم. امام قبلاً پاسخ چنین افرادی را داده‌اند و فرمودند «قانون تو را قبول ندارد.»

وکیل محمود صادقی گفت: شنیده‌ام برخی همکاران قضایی از جمله آقای قطبی استناد کردند که استفساریه‌ای از شورای نگهبان داریم و مطابق آن، اختیارات هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، نافی اختیارات دستگاه قضایی نیست. این تفسیر و استفساریه اصولاً جایگاهی ندارد زیرا شورای نگهبان مطابق قانون اساسی، مفسر قانون اساسی است و تفسیر قوانین عادی نیز با مجلس شورای اسلامی است.

صادقی در ادامه با اشاره به حضور روز گذشته موکلش در دادسرای فرهنگ و رسانه ادامه داد: آقای صادقی روز گذشته (سه‌شنبه) در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یافتند تا بهانه را از دست فرصت‌طلبان بگیرند و این به معنای آن نیست که رفتار نادرست و جلب غیرقانونی را پذیرفته است.

این وکیل دادگستری که سابقه قضاوت نیز دارد، افزود: موکل با حضور داوطلبانه خود در دادسرا، فضاسازی‌های دشمنان را خنثی کرد تا حربه‌ای علیه نظام در دست نداشته باشند و یک موضوع حقوقی را به عنوان یک غائله سیاسی تلقی و سوءاستفاده نکنند و در عین حال پس از تفهیم اتهامات، در پاسخ به هر کدام از اتهام‌ها نوشتند که «این جلب را غیرقانونی می‌دانم و به طور رسمی و از مجاری قانونی احضار نشدم و به صورت داوطلبانه حضور پیدا کردم و پاسخ خودم را بعد از طی تشریفات قانونی و تشخیص هیئت نظارت مبنی بر اینکه خارج از حیطه وظایف نمایندگی رفتار کردم یا خیر، ارائه می‌کنم.»

وی شکایت‌های موجود در پرونده موکلش را 10 تا 11 فقره خواند و گفت: از مجموع این شکایت‌ها، 8 شکایت یک موضوع دارد و مربوط به دانشجویان بورسیه بود اما همان‌طور که موکل نیز قبلاً گفته، صحبت‌های وی در این خصوص، ناظر بر اشخاص نبوده و الآن هم کماکان معتقد است روش جذب بورسیه‌ها غیرقانونی بوده و در همین رابطه، قرار است طی تحقیق و تفحص، تخلفات وزارت علوم دولت آقای احمدی‌نژاد بررسی شود.

این وکیل دادگستری افزود: از سه فقره اعلام جرم عمومی موجود در پرونده، یک فقره مربوط به سئوال آقای صادقی از وزیر اقتصاد درباره حساب‌های قوه‌قضائیه است که قطعاً تشخیص اینکه نطق آقای صادقی در این خصوص، خارج از وظایف نمایندگی بوده یا خیر با هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

صادقی تأکید کرد: طبق قانون اساسی، مجلس حق دارد در تمام امور تحقیق و تفحص کند. البته همه ما باید شأن دستگاه قضایی را رعایت کنیم و اگر غیر از این باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود اما پیش و بیش از دیگران، متولی باید حرمت امامزاده را حفظ کند.

وی اتهامات دیگر صادقی را اظهاراتش در خصوص ماجرای بازداشت یاشار سلطانی و اتفاقات رخ داده در یکشنبه شب هفته جاری پیرو صدور حکم جلب دانست و گفت: موکل در پاسخ به اتهامی که درباره اتفاقات شب صدور حکم جلب افتاد، پاسخ داد چون حکم جلب از سوی بازپرس صادر شده، قطعاً اگر اتفاقی می‌افتاد، آثار و تبعاتش متوجه بازپرس بود. ضمن اینکه آقای صادقی در اتفاقات آن شب هیچ نقشی نداشت و حتی اخوی دیگرمان، پس از حضور مردم مقابل منزل، آنها را به آرامش دعوت کرد و خواست به منازلشان بازگردند و مردم هم متفرق شدند.

لازم به ذکر است که سه‌شنبه شب نهم آذر بود که دادستانی تهران اعلام کرد: محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در وقت اداری برای انجام تحقیقات، در دادسرا حضور یافت. نامبرده پس از حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه و انجام تحقیقات درباره اتهامات مطروحه توسط بازپرس پرونده و با صدور قرار تأمین کفالت و با معرفی کفیل آزاد شد.

29217

 

 

چه کسی به نمایندگی از دولت روحانی در مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو حضور داشت؟

حجت‌الاسلام مجید انصاری
معاون حقوقی رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو
در کوبا حاضر شد.

ده‌ها هزار تن از مردم
کوبا در مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو، رهبر فقید انقلاب این کشور، در میدان انقلاب
شهر هاوانا، پایتخت کوبا حضور یافتند و نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز در این
مراسم سخنرانی کرد.

گفتنی است فیدل کاسترو
جمعه هفته گذشته در سن 90 سالگی از دنیا رفت. او برای بسیاری به‌ویژه در آمریکای
لاتین و آفریقا، نماد مقاومت برابر امپریالیسم بود.

29217

 

 

جزئیات سقوط هواپیمای بازیکنان برزیلی از زبان مهمانداری که جان سالم به در برد

خیمنا سوارس، مهماندار هواپیمای حامل بازیکنان تیم فوتبال چاپه‌کوئنسه که صبح روز گذشته (سه‌شنبه) در مسیر پایتخت کلمبیا سقوط کرد و بر اثر آن 76 نفر جان خود را از دست دادند، جزئیات این حادثه را اعلام کرد.
او که یکی از شش فرد نجات یافته این پرواز مرگبار بود (یک نفر پس از نجات، در بیمارستان درگذشت)، در شرایط جسمانی بهتری نسبت به دیگر نجات یافتگان و در حالی که هوشیار بود توسط تیم‌های امدادی شناسایی و بیمارستان انتقال داده شد.
سوارس به روزنامه کلمبیانو گفت: هواپیما ناگهان به کلی خاموش شد و ما با سقوط ناگهانی به شدت در منطقه سرو گوردو به زمین خوردیم. هواپیمایی که برای این پرواز انتخاب شد، مناسب نبود چون این هواپیما برای پرواز‌های با مسافت‌های محدود است و برای این مسیر آماده نبود. هواپیمای RJ100 هواپیمایی از رده خارج شده نیست و تمام سیستم‌های لازم را دارد اما این هواپیما همانطور که از اسمش مشخص است (RJ مخفف Regional Jet) هواپیمایی مخصوص پرواز‌های کوتاه و محلی است که حداکثر دو ساعت به طول بینجامند. در این پرواز سقف ساعت عملکرد هواپیما پر شد و به همین دلیل دچار نقص فنی شد.
در حال حاضر هنوز دلیل اصلی سقوط هواپیمای خطوط هوایی لامیا که متعلق به کشور بولیوی است مشخص نشده اما آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که هواپیما پیش از سقوطش که تصور می‌شد به دلیل نقص در سیستم الکتریکی بوده با مرکز کنترل تماس گرفته است. ظاهراً پیش از سقوط، خلبانان هواپیما به دلیل کمبود سوخت از مرکز کنترل درخواست فرود اضطراری می‌کنند و برج مراقبت به آنها دستور می‌دهد که ارتفاع خود را کاهش دهند و منتظر رسیدن به مکانی مناسب برای فرود باشند.
طبق ادعای یکی از متخصصانی که با نشریه کلمبیایی «کلمبیانو» گفت‌و‌گو کرده، هواپیمای انتخاب شده برای پرواز تیم چاپه‌کوئنسه، محدودیت پروازی معادل 2 هزار و 965 کیلومتر داشته و این در حالی است که فاصله مبدا تا مقصد پرواز فینالیست جام سودآمریکانا 2 هزار و 960 کیلومتر بوده است.
251 41

طلای سیاه ۸ درصد افزایش پیدا کرد

<![CDATA[]]>

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،در روز چهارشنبه بازار در انتظار نشست اوپک، با افزایش ۸ درصدی رو به رو شد و به بیش از ۵۰ دلار در بازار به فروش رسید. بر این اساس قیمت نفت برنت با افزایش ۳.۹۵ دلار با قیمت ۵۰.۳۳ دلار در بازار عرضه شد. 

این در حالی است که قیمت نفت وست تگزاس نیز با رشد ۳.۶۷ دلاری به قیمت ۴۸.۹۰ دلار رسید. 

 پس از آن که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، همسو با دیگر وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک اعلام کرد توافق کاهش تولید این سازمان نزدیک است، قیمت نفت در معاملات با رشد شدیدی رو به رو شد. 

در همین حال، ایران و عراق توجه ای به پافشاری های عربستان نکردند و همچنان موضع خود را بر کاهش ندادن تولیدات خود نگه داشتند. 

منبع: سی ان بی سی

39224

 

جلسه ویژه رییس‌جمهور در مشهد درباره پرونده پدیده

همزمان با افزایش
اعتراضات گسترده در سطح فضای مجازی از جانب سهامداران پدیده و درخواست آنها از
ورود شخص رئیس جمهوری به این موضوع ، تشکیل یک نشست ویژه با حضور رئیس جمهوری در
مشهد در دستور کار قرار گرفته است.

مال باختگان پرونده پدیده
مشهد از رئیس جمهوری خواسته اند تا به روشن شدن تکلیف بیش از صد هزار خانوار سهیم
در این پروژه کمک کند.

دکتر روحانی دو سال پیش طی
دستور ویژه‌ای به وزیر کشور خواستار حل ‌و فصل سریعتر این پرونده شده بود و با
ورود شورای امنیت کشور و طی مراحل قانونی و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مرتبط،
این پرونده درحال به سرانجام رسیدن بود، موج جدیدی از دستگیری مسئولین پروژه پدیده
مشهد با دستور قضایی، موجب شد تا قفل دیگری بر این پرونده بخورد و سهامداران و
سرمایه‌گذاران این پروژه که اکثراً از مردم مشهد هستند، بیش از پیش در سرگردانی
قرار بگیرند.

29217

 

 

مهمترین درخواست رهبری از مستشاران نظامی ایران در سوریه و عراق

 سردار رمضان شریف در آئین یادواره 47 شهید روستای قرن‌آباد
و شاهکوه علیا شهرستان گرگان در جمع مردم ولایتمدار این منطقه اظهار داشت: شهدای
مدافع حرم، دفاع مقدس و انقلاب براساس تکلیف خود عمل کردند و راه و منطق شهادت را
انتخاب کردند و در نزد خدای بزرگوار سربلند شدند.

وی تصریح کرد:
در 99 درصد وصایای شهدا 3 مطالبه مهم وجود دارد و دشمنان انقلاب اسلامی امروز به
دنبال این هستند که با این آرمان‎ها که در وصایای شهدا آمده مقابله کنند.

مسئول روابط
عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: پای‎بندی عمیق به
مکتب اسلام، فرهنگ قرآن، پیامبر اکرم(ص) و اهل البیت(ع) بسیار مورد تاکید مقام
معظم رهبری بوده و شهدای ما نگاه ژرف به این موضوعات داشتند و امروز 90 درصد
فعالیت‎های دشمنان بر علیه ما بر این موضوعات نهادینه شده است.

شریف با بیان
اینکه شهدا به تبعیت از امام خمینی(ره) و ولایت‎ فقیه در
وصایای خود تاکید داشتند، افزود: اطاعت از مقام معظم رهبری و ولی فقیه، اطاعت از
امام حاضر و هادی جامعه است.

وی یادآور شد:
در همه وصایای شهدا غریب به این مزمون است که امام خمینی(ره) را تنها نگذارید و
بدون شک عظمت اسلام در اطلاعات از پیامبر اکرم(ص) و امام راستین استوار شده و هر
جا پای ولایتمداری جامعه لرزیده جامعه اسلامی آسیب دیده است.

مسئول روابط
عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: همه داشته‎های ما بعد از
انقلاب مرهون اطلاعت از امام خمینی (ره) و رهبری است و هر جا کند و تند رفتیم آسیب
دیده‎ایم.

شریف با بیان
اینکه مجوز عمل و فعالیت‎های دستورات ولایت فقیه و تطبیق داشتن با آن
است، گفت: علت اساسی جنایات گروه‎های تکفیری‎ها نداشتن یک
فقیه اسلام‌شناس و متصل به مکتب پیامبر(ص) است.

وی اظهار
داشت: امروزه گروه‎های تکفیری به نام اسلام، پیامبر رحمت و پیام
قرآن فجایای و جنایت‎های زیادی را در حق مسلمانان و غیر مسلمانان
انجام می‎دهند و چهره خشن و زشتی را از اسلام به نمایش گذاشتند.

مسئول روابط
عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: بارها امام خمینی(ره) فرمودند
“دشمن اصلی، اسرائیل است” و اگر به 5 سال گذشته نگاه بیندازید می‎بینید
صهیونیست‎ها دچار چالش شده بودند و پس از گذشت بیش از 60 سال از اشغال
فلسطین این نخستین بار بود که صهیونیست‎ها دچار چنین چالشی شده بودند.

شریف به رفتار
با اسرای عراقی در 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: رهبری دینی با قید و بند
رفتار را برای ما مشخص می‎کرد و امروز مهم‌ترین درخواست مقام معظم
رهبری از مستشاران نظامی در کمک به دولت‎های سوریه و
عراق این است که مردم آسیب نبینند و یا کمتر آسیب بببیند.

وی تاکید کرد:
مستشاران ما بر مبنای فرهنگ دینی و فرهنگ قرآن مشورت می‎دهند و این سبب
شده که پس از 5 سال پیروزی‎های سوریه عراق به نفع جریان مقاومت رقم
بخورد.

مسئول روابط
عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه بر مبنای فکری دشمن، ما در جنگ
تحمیلی باید تسلیم می‎شدیم و انقلاب اسلامی خاتمه پیدا می‎کرد، افزود:
اگر به راهیان نور بروید در کنار اروندرود بعثی‎ها مسجدی
ساختن به شکل کشتی و اعتقاد داشتند که گفتمان انقلاب و امام خمینی(ره) با جنگ به
گل نشسته است و براین اساس این نماد را ساخته شده بود.

شریف ادامه
داد: امروز ژنرال‎های پرستاره رژیم بعث و گروهک‎های منافقین
کجا هستند آیا وقت آن نرسیده در برابر گفتمان انقلاب اسلامی زانو بزنند و از ملت
رشید اسلامی ایران عذرخواهی کنند.

وی تاکید کرد:
37 سال ملت ایران در برابر خائنین که همراه صهیونیست‎ها و آمریکایی‎ها بودند و ما
براساس گفتمام مقام معظم رهبری ملزم به رعایت برخی از اصول هستیم اما رفتار ما در
برابر خائنین حد و اندازه‎ای دارد.

مسئول روابط
عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عزت امروز ایران اسلامی را محصول عملکرد شهدا
دانست و خطاب به شهدای جنگ تحمیلی گفت: شهدای عزیز، ما از دشمن هیچ خوف و حراسی
نداریم و فرزندان شما در نیروهای مسلح آن‌چنان قدرت نظامی و دفاعی برای این کشور
در بعد از دفاع قدس ایفا کردند که هیچ دشمنی در زمین و هوا و دریا قادر به مقابله
با این ملت نخواهد بود.

شریف با بیان
اینکه نابرابری، فقر و فساد دشمنان شماره یک داخلی ما است گفت: سپاه با لباس سبز
همان‌گونه که با دشمن جنگید برای مقابله با این معضلات به میدان می‎آید.

 29217