کارگردانی تئاتر از درون زندان/ زندگی سیاسی و هنری نوشین با بازی اصغر همت

به
گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «پرتره مرد ریخته» یا «مکاشفه‌ای در زندگی
عبدالحسین نوشین» به نویسندگی و کارگردانی مشترک غلامحسین دولت آبادی و آراز
بارسقیان و با بازی اصغر همت  به
مدت 25 شب در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد رفت.

این
نمایش در دو پرده، زندگی سیاسی و هنری عبدالحسین نوشین (نمایشنامه‌نویس و کارگردان
مطرح تئاتر ایران) را در دو مقطع زمانی مهم زندگی او واکاوی می کند. مونودرام
«پرتره مرد ریخته» بر اساس پژوهش و اطلاعات موجود از زندگی عبدالحسین نوشین نگاشته
شده است و در آن اصغر همت در مقام بازیگر، تنها ایفاگر نقش نوشین نیست و خود
ایفاگر نقش شخصیت‌هایی است که با نوشین رو به رو می شوند. عضویت در حزب توده، تصحیح شاهنامه، نویسندگی و کارگردانی تئاتر حتی از درون زندان قصر، فرار از زندان، مهاجرت به شوروی و … از مهم‌ترین فرازهای زندگی عبدالحسین نوشین به شمار می‌آید.

از
دیگر عوامل این نمایش می توان به سینا ییلاق بیگی در مقام طراح صحنه و لباس، عابس
خلقی در مقام طراح نور و هدی پیدایش در مقام طراح پوستر و بروشور اشاره کرد.

نمایش
«پرتره مرد ریخته» در فصل جدید اجراهای تماشاخانه سنگلج از روز دوشنبه 15
شهریورماه هر روز به جز شنبه‌ها راس ساعت 19:30 به روی صحنه خواهد رفت.

5757

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: آنکارا هیچ مشکلی با کردها ندارد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این مقام ترکیه، با تاکید بر اینکه هدف از این عملیات (عملیات سپر فرات) تامین امنیت مرزهای ترکیه است٬ گفت: ما این اقدام را که در پی انعکاس (عملیات سپر فرات) به عنوان حرکتی علیه کردهای سوریه و ممانعت از پیروزی کردها است، به شدت محکوم می کنیم. به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد. ترکیه با کردهای سوریه مشکلی ندارد.

ترکیه با کردهای داخل کشور، کردهای عراق و ایران و یا کردهای هرجای دنیا و مردم منطقه مشکلی ندارد. ما با پ.ک.ک مشکل داریم، مشکل با یک گروه تروریستی است.

کالین تاکید کرد: اتحادیه اروپا به جای تلاش برای یاد دادن دموکراسی به ترکیه، در رفتار و موضع خود در قبال کودتای نافرجام 15 جولای را بازنگری کند.

کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد: ”بدون تردید تلاش برای جهت دادن به کوشش صادقانه کشوری که همزمان با سه گروه تروریستی در حال مقابله است با برقراری روابط و پیوندهای دوستانه با این گروه ها و مفهوم واقعی و صحیح امنیت سازگاری ندارد.

امنیت ترکیه، به مثابه امنیت منطقه٬ اروپا و سایر مناطق است. کسانی که قصد دارند برای منافع سیاسی خود، ترکیه را تضعیف کنند٬ پیش از اینکه دیر شود، دیدگاه خود را بطور جدی و اساسی تغییر دهند”وي افزود: ”هیچ توافقی با پ.ی.د صورت نگرفته و حتی نمی تواند مورد بحث قرار گیرد زیرا پ.ی.د به عنوان شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه یک گروه تروریستی به شمار می‌رود. به هیچ وجه میان دولت جمهوری ترکیه و گروه های تروریستی مانند پ.ی.د توافقی صورت نمی گیرد”.

وی در رابطه به دیدار اردوغان و اوباما در نشست سران G-20 گفت که این دیداری طولانی خواهد بود. طبیعتا موضوع استرداد فتو (فتح الله گولن) هم مطرح خواهد شد.

311

پررونق‌ترین بازار ملک چین سرد می‌شود

مقامات شهر جنوبی شیامن در چین، جایی که قیمت مسکن در ماه گذشته بیشترین رشد را داشته است، برخی خریداران را از خرید مسکن منع کرده‌اند تا در مسیر سردکردن بازار رو به رشد مسکن، به شهرهای بزرگتر بپیوندند.

به گزارش بلومبرگ،‌ مقامات شیامن، شهری بندری در استان شرقی فوجیان، فروش مسکن به خریداران داخلی که دارای دو مسکن باشند را ممنوع کرده و خرید خانه دوم را برای خریداران غیر مقیم ممنوع خواهد کرد. این محدودیت‌ها از پنجم سپتامبر تا پایان سال 2017 اعمال خواهد شد. محدودیت خرید خانه‌های جدید روی خانه‌های کمتر از 144 متر مربع در منطقه اعمال شده است.

پس از رشد 4.7 درصدی در ماه گذشته، قیمت مسکن شیامن در ماه جولای 4.6 درصد رشد داشته که بیشترین افزایش قیمت در میان 70 شهر مورد بررسی دولت چین بوده است. در سال گذشته، قیمت مسکن در این شهر با رشدی 38 درصدی مواجه شده بود.

در شانگهای قیمت مسکن در ماه جولای 1.4 درصد افزایش یافت و در مرکز تجاری شنژن در جنوب چین نیز قیمت مسکن رشدی 2 درصدی را به ثبت رساند. سرد شدن بازار مسکن نسبت به سطوح اولیه در پی محدودیت‌های اعمال شده در ماه مارس برای کاهش خرید‌های سفته‌بازی انجام شده است.

در ماه جولای،‌ شیامن سیاست‌های سفت‌وسخت‌تری را اعمال کرد، زمانی که مقامات دولتی این شهر پیش‌پرداخت مورد نیاز برای خانه‌های دوم را از 40 درصد به 60 درصد افزایش دادند. 

ژانگ هانگ‌وی، رئیس مرکز تحقیقات شرکت مشاور املاک توسپور اعلام کرد: «‌این موضوع نشان می‌دهد که شرایط سخت‌تری در راه است. احتمالا شهر‌های درجه دوم بیشتری محدودیت‌هایی را در حوزه بازار مسکن اعمال خواهند کرد. 

 

3535

تصاویر | نیکوبار؛ رنگی‌ترین کبوتر دنیا

به گزارش توریسم‌آنلاین، این پرنده فوق‌العاده زیبا از خانواده نسل منقرض شده پرنده دودو است.

این پرنده با زیبایی خیره کننده دارای رنگ‌های درخشان آبی، مسی و سبز با دم سفید و پاهای متمایل به قرمز است.

کبوتر نیکوبار مربوط به جزایر نیکوبار واقع در شرق اقیانوس هند-است و به خاطر رنگ‌هایش می‌تواند خود را از دست شکارچیان طبیعی پنهان کند.

نیکوبارها به طور دسته جمعی از جزیره‌ای به جزیره دیگر حرکت می‌کنند تا دسترسی آسان‌تری به غذا داشته باشند.

بر اساس آخرین گزارشات “آی یو سی ان”-اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست- این پرنده نیز رو به انقراض است.
61282 

قیمت قطعی آپارتمان نوساز در تهران

با گرم شدن تدریجی موتور معاملات آپارتمان مسکونی در شهر تهران از ابتدای سال جاری تاکنون بسیاری از سازندگان و مالکانی که طی سال گذشته به دلیل رکود معاملات مسکن فایل املاک خود را از بازار بیرون کشیده بودند با مناسب دیدن فضای بازار و مشاهده نشانه‌های پیش رونق حوزه معاملات، دوباره به بازار بازگشته‌اند.

این فایل‌ها از سوی دو دسته از مالکان راهی بنگاه‌های املاک شده‌اند. دسته اول مالکانی هستند که به دنبال تبدیل به احسن کردن آپارتمان مسکونی خود هستند و قصد دارند از طریق فروش ملک فعلی خود با یک قیمت مناسب متراژ آپارتمان یا محله مسکونی خود را ارتقا دهند. دسته دوم آپارتمان‌ها نیز متعلق به گروهی از سازنده‌ها و بسازبفروش‌هایی است که با ظهور نشانه‌های خروج بازار مسکن از رکود سعی دارند واحدهای مسکونی تکمیل شده خود را بفروشند و با استفاده از تسهیلات جدید پروژه ساخت وساز جدید خود را کلید بزنند.

در حال حاضر مطابق آخرین گزارش رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران در مردادماه معادل 4 میلیون و 280 هزار تومان بوده است. همچنین در مردادماه تعداد معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی در تهران به 17 هزار فقره رسیده که نسبت به تیرماه بالغ بر 30 درصد رشد داشته است.

3535

ییلدریم، دربارۀ تاریخ عملیات “سپر فرات” توضیح داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بینالی ییلدریم در جمع مردم در منطقه کیچی اورن آنکارا در رابطه با عملیات سپر فرات اظهار داشت: پ.ی.د و ی.پ.گ، گروههای تروریستی و از شاخه های پ.ک.ک هستند، اما زمانی که بدنام شدند، تحت پوشش عنوانی دیگر فعالیت می کنند، ولی اعضا، همان ها هستند. اینها چیزی جز گروه هایی تروریستی که به ترکیه و منطقه آسیب می رساند، نیستند.

وی افزود: به همین دلیل نیز عزم و اراده ما در این خصوص تداوم خواهد یافت. این عناصر حتما به شرق فرات، یعنی جایی که آمده اند بازخواهند گشت. ایالات متحده آمریکا نیز در این مورد بارها به کشور ما تعهد داده است. ما انتظار هیچ گونه تغییری در این تعهد نداریم.

52311

شوخی و جدی برادران کیایی در «خندوانه»/ محسن کیایی: مادرم به مصطفی زنگ می‌زند تا نقشی هم به من بدهد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مصطفی کیایی کارگردان فیلم‌هایی چون «ضدگلوله»، «خط ویژه»، «عصر یخبندان» و «بارکد» و محسن کیایی بازیگر این فیلم‌ها، مهمانان رامبد جوان در برنامه «خندوانه» بودند.

محسن کیایی در ابتدای برنامه با اشاره اختلاف سنی خود با برادرش گفت: «من پنج سال کوچکترم و یادم می‌آید بارها از مدرسه فرار کردم و سر تمرین‌های تئاتر مصطفی می‌رفتم. آنقدر سر تمرین رفتم تا اینکه به من هم یک نقش دادند.»

مصطفی کیایی هم با اشاره به اینکه ابتدا به بازیگری علاقه‌مند بود و سپس دنبال کارگردانی رفت،‌ افزود: «اول عشق بازیگری بودم، ‌اما بعد در ادامه رفتم سراغ کارگردانی. یک نکته در مورد کارگردانی برایم بسیار جذاب است. اینکه چیزی از یک ایده شروع می‌شود و در نهایت تبدیل به فیلم سینمایی می‌شود و روی پرده سینما می‌افتد، به نظرم اتفاق بسیار عجیبی است. آن لحظه عجیبی که فیلم را با مردم می‌بینم برایم بسیار خاص است.»

محسن کیایی در ادامه به خاطرات دوران کودکی‌شان اشاره کرد و گفت: «من و مصطفی درگیری‌های زیادی داشتیم و به شدت کتک‌کاری می‌کردیم. من هیکلم بزرگ بود، اما رحمم بیشتر بود، اما مصطفی رحمش کم‌بود.»

مصطفی کیایی در مورد همکاری با برادر خود توضیح داد: «من زمان نوشتن فیلمنامه اصلا به بازیگران فکر نمی‌کنم به خصوص به محسن چون این باعث می‌شود نقش‌ها تکرای شوند. اما زمانی که احساس می‌کنم نقشی مناسب محسن است، آن نقش را به او می‌سپارم.»

محسن کیایی در واکنش به صحبت‌های برادرش گفت: «مصطفی موقع انتخاب بازیگر هم به من فکر نمی‌کند،‌ مادرم زنگ می‌زند و من را پپیشنهاد می‌کند.»

برنامه با اجرای ترانه از سوی محسن کیایی و اجرای یک قطعه نمایشی با حضور رامبد جوان و محسن کیایی به عنوان بازیگر و مصطفی کیایی در مقام کارگردان ادامه پیدا کرد.

5858

جان باختن کودک 1.5 ساله زیر چرخ‌های کامیون

ذکریا اشکپور ، اظهار کرد: امروز چهارشنبه ۱۰ شهریور خبر تصادف کامیون با دختر بچه ۱.۵ ساله به مرکز پیام شرق استان مازندران اعلام شد.

وی افزود: بلافاصله همکاران پایگاه فنی حرفه‌ای نکا به محل حادثه که در خیابان کارخانه سیمان نکا بود اعزام شدند.

اشکپور تصریح کرد: در این حادثه سر کودک به زیر چرخ کامیون رفت و متاسفانه باعث جان باختن وی شد.

 

 

۴۲۴۲

چرا خودروهای وارداتی گران شدند؟

 

در حالی قیمت خودروهای داخلی بعد از پشت‌سر گذاشتن روزهای پرهیجان خود، در هفته جاری ثبات را تجربه کرد که در تازه‌ترین تغییر و تحولات، بازار خودروهای وارداتی با رشد قیمت مواجه شده است.آنگونه که فعالان بازار می‌گویند، اصلی‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای وارداتی ابلاغ بخشنامه 4 درصد مالیات علی‌الحساب ازسوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده است که در حال حاضر با واکنش فعالان اقتصادی مواجه شده است.

با وجود آنکه فعالان بخش خصوصی کشور بارها هشدار دادند که اجرای این بخشنامه رشد قیمت کالاهای وارداتی را به دنبال دارد اما گمرک جمهوری اسلامی، دستورالعمل مذکور را ابلاغ کرد. موضوعی که رشد قیمت خودروهای وارداتی را طی هفته جاری رقم زد. بنا به گفته نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت رشد دو درصدی مالیات علی‌الحساب کالاهای وارداتی، به سرعت خود را در قیمت خودروها نشان داد.

از آنجا که این بخشنامه منجر به افزایش قیمت تمام شده خودروهای ثبت سفارش شده از شهریورماه به بعد خواهد بود، اما دست‌اندرکاران خودروهای وارداتی معتقدند که روند صعودی وارداتی‌ها در هفته جاری ناشی از جو روانی این مصوبه وزارت امور اقتصادی و دارایی است. در این میان اما انتقاد عمده آن است که افزایش مالیات علی‌الحساب اگر چه در راستای پیشگیری از انحرافات ناشی از واگذاری کارت بازرگانی به افراد تازه‌وارد و همچنین جلوگیری از فرار مالیاتی خوانده می‌شود، اما هزینه اجرای آن بر دوش مصرف‌کننده خواهد بود.

آنگونه که گفته می‌شود بازار وارداتی‌ها در هفته جاری با رشد یک تا پنج میلیون تومانی مواجه شده است. حال آنکه قانون فوق مشمول خودروهایی خواهد شد که بعد از شهریورماه ثبت سفارش خواهند شد؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ورود خودروهای جدید طی ماه‌های آتی به بازار، خودروهای وارداتی با رشد قیمت بیشتری مواجه شوند.

در این میان اما بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری با ثبات قیمت همراه بوده‌ است و از هیجان دو هفته پیش بازار دیگری خبری نیست. از سوی دیگر با توجه به رشد تولید در شرکت‌های خودروساز و ادعای آنها مبنی‌بر اتمام دوران رکود یک دست‌اندرکار بازار خودرو عنوان می‌کند که خرید خودروهای صفر داخلی از نمایشگاه‌ها همانند گذشته دیگر توجیهی ندارد و مشتریان ترجیح می‌دهند که خرید خود را مستقیما از نمایندگی‌های رسمی خودرسازان انجام دهند.

 

افزایش قیمت وارداتی‌ها

اما سراغ بازار برویم و ببینیم قیمت خودروها در هفته جاری به چه شکل است. به روایت نمایشگاهداران خودرو پایتخت، طی هفته جاری خودروهای وارداتی افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.براین اساس، هم‌اکنون هیوندایی توسان با افزایش یک میلیون تومانی با قیمت 191 میلیون تومان معامله می‌شود. هیوندایی النترا نیز با قیمتی برابر با 131 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت دارد. کیا اسپورتیج نیز با افزایش 2 میلیون تومانی در حال حاضر 182 میلیون تومان معامله می‌شود. کیا سراتو نیز با قیمتی برابر با 134 میلیون تومان با افزایش 4 میلیون تومانی مواجه شده است. در این میان کیااپتیما نیز با رشد یک میلیون تومانی، در حال حاضر 190تومان معامله می‌شود.

اما سری به محصولات شرکت تویوتا بزنیم. تویوتا RAV4 با افزایش قیمت یک میلیون و 500 هزار تومانی در حال حاضر 237 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. یاریس هاچ‌بک نیز قیمتی برابر با 112 میلیون تومان دارد که این موضوع نشان از افزایش یک میلیون تومانی این خودرو دارد. در این میان کمری هیبریدی نیز با افزایش 5 میلیون تومانی مواجه شده است؛ بنابراین این خودرو در حال حاضر 210 میلیون تومان معامله می‌شود.تنها خودروهایی وارداتی که طی هفته جاری ثبات قیمت خود را حفظ کردند، بنز C200 و E250 بوده است که این خودروها به ترتیب 510 میلیون و 560 میلیون تومان قیمت دارند.

 

ثبات قیمت داخلی‌ها

در شرایطی که بازار خودروهای داخلی طی هفته‌های گذشته روزهای پرهیجانی را سپری کرد؛ اما در هفته جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرده‌ است و تنها در یکی، دو مورد افزایش قیمت رخ داد.بر این اساس، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار مدل V8 نیز بدون تغییر قیمت در حال حاضر با قیمت 38 میلیون و 800 هزار تومان معامله می‌شود.از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول که طی هفته‌های گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در حال حاضر با قیمت 30 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از ثبات قیمت این خودرو در بازار دارد.

با وجود این دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 طی هفته جاری با افزایش قیمت 100 هزار تومانی مواجه بوده است به‌طوری که این خودرو در حال حاضر 31 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما سمند مدل LX طی هفته اخیر ثبات خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون قیمتی برابر با 31 میلیون تومان دارد.نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رود. با این حساب، رانا جزو خودروهای باثبات بازار طی هفته جاری به شمار می‌رود، هرچند طی دو، سه هفته گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود.

از رانا که بگذریم، تیبا با افزایش 100 هزار تومانی طی هفته جاری، در حال حاضر قیمتی معادل 24 میلیون و 800 هزار تومان در بازار دارد. فعالان بازار اما از ثبات قیمت پراید خبر می‌دهند.

به گفته آنها، پراید در مدل 131 قیمتی برابر با 21 میلیون و 300 هزار تومان دارد که نشان تثبیت قیمت خودروی فوق دارد.همچنین، پراید در مدل 111 نیز اگرچه در هفته‌های قبل با افزایش قیمت روبه‌رو شده بود، با این حال طی هفته جاری تغییری نداشت تا با همان قیمت 21 میلیون و 600 هزار تومان خود به فروش برسد. اما سری به بازار دنا بزنیم، خودرویی که طی هفته‌های گذشته افزایش قیمتی قابل‌توجه را به خود دید، اما در این هفته ثبات قیمت را تجربه کرد تا مشتریان، این محصول را با قیمت 44 میلیون و 800 هزار‌تومان خریداری کنند.

از دنا که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90‌ نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته را به انتها رساند. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با 49 میلیون و 500 هزار تومان دارد و تندر پارس‌خودرو نیز 40 میلیون و 200 هزار تومان خرید و ‌فروش می‌شود. پارس تندر نیز طی هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده است و در حال حاضر قیمتی برابر با 41 میلیون تومان دارد.

 

3535