وزیر ارتباطات: دولت با افزایش تعرفه تلفن ثابت موافقت کرد

محمود واعظی امروز در نشست خبری با بیان این خبر گفت: مصوبه تغییر نرخ تلفن ثابت با موافقت دولت، ١٠ روز پیش به شرکت مخابرات ایران ابلاغ شده و از اول مردادماه لازم الاجراست.

کاهش ۵۰ درصدی قیمت اینترنت برای دانشگاه‌ها

وزیر ارتباطات در مورد اهتمام جدی دولت برای حل مشکلات کیفیت و قیمت اینترنت گفت: متاسفانه تا پیش از این توسعه زیرساخت‌های ارتباطی آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفت و بر این اساس ما در دولت یازدهم اولویت خود را جبران موضوعات عقب افتاده گذاشتیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون هر آنچه که شرکت های ارتباطی در زمینه امکانات زیرساختی نیازمندند را برآورده می کنیم تاکید کرد: پیش از این تمامی توجهات بر روی توسعه بود، با وجود اینکه شبکه جامعی برای زیرساخت ارتباطی کشور تصویر نشده بود، شاهد شبکه وصله پینه ای اینترنت بودیم.

واعظی خاطرنشان کرد: اما در حال حاضر کل شبکه را باز طراحی کردیم و این توسعه را بر مبنای افق ۲۰ سال آینده در نظر گرفته‌ایم در همین حال تصمیم اخیر برای کاهش قیمت اینترنت نیز در راستای هدف افزایش کیفیت در کاهش قیمت سرویس کاربران در نظر گرفته شده است.

وزیر ارتباطات گفت: بر این اساس برآوردها نشان می دهد که تعرفه اینترنت موبایل ۲۰ درصد و اینترنت ثابت ۱۶ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است و این کاهش قیمت برای دانشگاه ها و مراکز تجاری تا بیش از ۵۰ درصد قیمت نیز برآورد می شود.

فاز اول شبکه ملی هفته دولت رونمایی می‌شود

واعظی اظهار کرد: به ترتیب در حال چینش پازل های شبکه ملی اطلاعات هستیم و پس از ارزان کردن پهنای باند اینترنت داخل در هفته دولت نیز فاز نخست شبکه ملی اطلاعات را رونمایی می‌کنیم و در نهایت مردم از محتوای داخلی با قیمت کم و سرعت بالا استفاده کنند. در همین حال، سامانه اندازه گیری کیفیت شبکه را راه اندازی کرده ایم و از اپراتورهای ثابت و موبایل خواسته ایم که شفاف سازی و سرویس‌دهی را آغاز کنند.

وی ادامه داد: همچنین همانطور که به شرکت مخابرات الزام کرده ایم که این شبکه را توسعه دهد و کیفیت را افزایش دهد، از شرکت‌های دارای مجوز ارتباطات ثابت (FCP) خواسته ایم که شبکه‌یشان را استاندارد کنند تا خدمات را بر روی ارائه به تعداد زیادی از مشترکان بدون مشکل عرضه کنند.

فضای مذاکره برای سرمایه‌گذاران خارجی باز است

وزیر ارتباطات در مورد تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور تاکید کرد: تا پیش از این، محدودیت بسیاری در برگزاری مناقصات در این حوزه وجود داشت و این موضوع باعث شده بود که فقط با شرکت های چینی همکاری کنیم، اما هم اکنون در فضای پس از برجام رقابت افزایش یافته و قدرت انتخاب ما نیز بیشتر شده است. به این ترتیب ما مرتب با شرکت هایی مواجه هستیم که تمایل خود را برای حضور در بازار ایران اعلام می کنند. هم اکنون سرمایه‌گذاران خارجی تمایل خود را برای فعالیت در پروژه اپراتور فیبر نوری، رایتل، شرکت های (FCP) و پروژه های فضایی اعلام کرده اند و فضا برای مذاکره و سرمایه‌گذاری مطلوب است.

فاز نهایی ترابردپذیری هفته دولت انجام می‌شود

واعظی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اجرای طرح آزمایشی مهاجرت مشترکان موبایل به یک اپراتور دیگر (ترابردپذیری) خاطرنشان کرد: فاز آزمایشی این طرح حدود ۳ هفته است که آغاز شده و با وجود اینکه اپراتورهای موبایل برای اجرای آن ما را به شدت عذاب دادند، اما به هر ترتیب این پروژه انجام شده است و ما به صورت مرتب و هفتگی از اجرای آن گزارش می‌گیریم.

وی تصریح کرد: با وجود رفع اشکالات و کوتاه شدن زمان رفع اشکالات پیش بینی می کنیم تا هفته دولت این پروژه وارد فاز نهایی شود.

5656

 

اجرای مرحله تکمیلی فیلترینگ هوشمند تاپایان آذر 95

محمدجواد آذری جهرمی امروز در نشست خبری با اشاره به تأخیر پیش آمده در زمانبندی اجرای طرح فیلترینگ هوشمند در مورد این طرح توضیح داد.

وی گفت: هم‌اکنون در فاز دوم اجرای این طرح هستیم و پیش از این قرار بود تا اردیبهشت ماه فیلترینگ هوشمند به بهره‌برداری کامل برسد اما به دلیل تغییرات به وجود آمده در سیاستگذاری این طرح، این زمان به تأخیر افتاد و طبق زمانبندی فعلی، تا پایان آذرماه این سیستم به صورت کامل اجرایی می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه فیلترینگ هوشمند در سه مرحله به صورت آزمایشی و با اعمال بر روی یکی از شبکه‌های اجتماعی تعریف شد، اضافه کرد: در فاز اول و دوم نتایج خوبی را از این اجرا گرفتیم، چرا که تا قبل از اعمال این پالایش در شبکه اجتماعی مد نظر، میزان مصادیق غیرمجاز حدود پنج درصد بود که پس از اجرای این پروژه، این میزان به زیر یک درصد کاهش پیدا کرد.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه سالم‌سازی فضای مجازی از جمله اهداف اجرای این طرح است، گفت: به طور کلی مصادیق مجرمانه‌ای که از سوی مراکز نظارتی شناسایی شد و از سوی کارگروه تعیین فیلترینگ ابلاغ شده بود، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مصداق بود، اما با اجرای فیلترینگ هوشمند، ۹۵ میلیون مصداق مجرمانه را شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه با وجود اجرای این طرح همچنان خدمات و سرویس‌دهی برای کاربران پابرجا است، تاکید کرد: در پالایش هوشمند بنا نداریم که تمامی محتواها را مسدود کنیم چرا که معتقدیم فضای مورد استفاده کاربران ایرانی باید سالم‌سازی شود و قطعاً انتشار محتوا در جامعه‌ای مانند اروپا مد نظر ما نیست. بر این اساس این سیستم به صورت هوشمند تشخیص می‌دهد که این محتوا برای کاربر ایرانی مضر خواهد بود و یا خیر و سپس آن را مسدود می‌کند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، فاز دوم اجرای فیلترینگ هوشمند را مربوط به تغییر محل استقرار این سیستم عنوان کرد و گفت: این سیستم را از بخش شبکه زیرساخت کشور به لایه دسترسی و سرویس‌دهندگان این خدمات انتقال دادیم و تا زمانی که تجهیزات این سیستم به خدمات‌دهندگان اینترنت منتقل شود، زمان زیادی برد و باعث تأخیر شد.

آذری جهرمی، اجرای فاز سوم این طرح را مربوط به اعمال این فضا به کل فضای غیر رمز کشور عنوان کرد و گفت: با این فضا می‌توانیم توفیقی در سالم‌سازی فضای مجازی کشور داشته باشیم.

5656

 

عکسی از طرح نهایی لباس کاروان المپیکی ایران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پس از کش و قوس فراوان، سرانجام طرح لباس کاروان المپیکی ایران به تصویب کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش رسید. کامران بختیاری طراح این لباس در پست اینستاگرامی خود از نهایی شدن طرح لباس کاروان المپیکی ایران خبر داد.


43 43

ثبات نسبی قیمت میوه‌های تابستانه

با وجود اینکه قیمت میوه از ثبات نسبی در بازار مصرف برخودار است اما سطح قیمت برخی از میوه ها در سطح شهر بالا است.

یکی از میوه فروشان خیابان جمال زاده شمالی در این ارتباط  گفت: هر کیلو گرم گیلاس تک دانه در  مغازه ما 8 هزار تومان قیمت دارد اما خریدار کمتر به سراغ این قیمت ها می آید و ما مجبوریم بد از چند روز که میوه کمی پلاسیده شد آن را به قیمت کمتری به فروش برسانیم تا فاسد نشود.

وی می‌افزاید: قیمت فروش گیلاس و آلبالو بالا است اما مردم نیز قدرت خرید این میوه ها را ندارند.

بنابراین گزارش متوسط قیمت هر کیلوگرم گیلاس تک دانه 5 تا 8 هزار تومان، آلبالو رسمی 5 تا 7 هزار تومان، هلو 2 هزار و 500  تا 6 هزار تومان و انگور عسگری 4 تا 5 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنابراین گزارش، هر کیلوگرم موز وارداتی (اکوادور)‌ 5 هزار تومان  تا 5 هزار و 500  تومان، آلوی قطره‌طلا 3 هزار تومان تا 5 هزار تومان و سیب گلاب 5 هزار تومان است.

همچنین هرکیلوگرم هندوانه که در ماه مبارک رمضان به هزار و 800 تومان در خرده‌فروشی‌ها رسیده بود امروز قیمت کمتری دارد و با نرخ 700 تا 1000 تومان به ترتیب در میادین میوه و تره بار  و خرده‌فروشی های سطح شهر به فروش می‌رسد.

در میان صیفی‌جات نیز کدو و بادمجان 1200، گوجه‌فرنگی 1200، خیار سبز 2500، پیاز نو 1200، کاهو گرد (کاهو پیچ) 2 هزار تومان و کاهوی سالادی 1800 تومان به فروش می‌رسد.

 

22439

صدور مجوز پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران

این اقدام آمریکا در جهت فراهم کردن ضمانت جدی‌تر برای شرکت‌های هواپیمایی در جهت ازسرگیری روابط تجاری و مالی ایران پس از برداشته شدن تحریم‌هاست.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه مجوز پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران و توقف موقتی را صادر کرد. به این ترتیب برخی شرکت‌های هواپیمایی که پروازهای متعددی را به ایران انجام می‌دهند می‌تواند از این پس از هواپیماهای آمریکایی برای جابه‌جایی مسافران خود به ایران استفاده کنند.

بنا بر توافق هسته‌ای که جولای سال گذشته میان ایران و 6 قدرت جهانی به دست آمد شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی می‌توانند مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را دریافت کنند اما توافق میان شرکت بویینگ و ایران‌ایر که در دست اقدام است مورد مخالفت نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره قرار گرفته است و آن‌ها سعی دارند تا از نهایی شدن این قرارداد جلوگیری کنند.

مجوز صادر شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مبنی بر ورود هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران هیچ تأثیری بر روی قرارداد میان بویینگ و ایران‌ایر نخواهد داشت.

جاناتان اپشتاین یک وکیل برجسته آمریکایی در این‌باره به رویترز، گفت: البته هواپیماهای آمریکایی می‌توانند به کشورهای دیگری مثل کوبا، سودان، سوریه و کره شمالی که تحریم شده‌اند پرواز کنند اما ایران در این مورد استثناء بوده است.

او افزود: از نظر فنی هیچ راهی برای پرواز به ایران وجود نداشت و به همین دلیل انجام پرواز به ایران باعث ایجاد نگرانی‌های زیادی در بین لیزینگ‌های هواپیمایی آمریکایی می‌شد.

اپشتاین که به شرکت‌های لیزینگ هواپیمایی در موارد مربوط به تحریم مشورت می‌دهد، گفت: البته در عمل بسیاری از هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران پرواز کرده‌اند اما مجوزی که روز جمعه صادر شد هرگونه ابهام را در این‌باره از بین برد.

 

22439

افشاگری از نوع صمد‌آقا/آقای کارشناس اسپانسر آورد تا جای مرفاوی را بگیرد!

 

صمد مرفاوی در نشست خبری پیش از بازی مقابل پیکان اظهار کرد: فردا باید در هفته دوم به مصاف پیکان برویم در حالی که در هفته نخست تیم‌ها هنوز به هماهنگی مطلوبی نرسیده بودند. این در فوتبال ما طبیعی است. شاید در لیگ‌های اروپایی چنین وضعیتی نباشد اما با توجه به اینکه تاریخ شروع تمرین‌های تیم‌ها در ایران با هم برابر نیست میزان آمادگی آن‌ها هم متفاوت خواهد بود.

او ادامه داد: خدا را شکر تیمی را بعد از کش و قوس‌های فراوان آماده حضور در لیگ کردیم. در حال حاضر تیم‌مان هم بازیکنان باتجربه و هم بازیکنان جوان در اختیار دارد. یعنی مجموعه باتجربه و جوان‌ها را در اختیار داریم. امیدوارم فردا وضعیت خوبی داشته باشیم.

وی افزود: شرایط صبا نسبت به سال گذشته متفاوت است. سال قبل این تیم اسپانسر داشت اما امسال شرایط سال قبل را ندارد به همین دلیل بیشترین تغییرات در این تیم رخ داد. هیچ تیمی به اندازه صبا تغییرات نداشته است. خیلی از تیم‌ها که حتی زودتر از ما تمرین‌هایشان را شروع کرده‌اند هنوز به هماهنگی لازم نرسیده‌اند. ما هم این گونه هستیم. ما فقط با 13 جلسه تمرین بازی مقابل صنعت نفت آبادان را انجام دادیم. بنابراین ناهماهنگی برای تیمی که زود شروع کرده یا دیر شروع کرده وجود دارد اما به هر حال ما امیدواریم شرایط‌مان بهتر شود.

وی درباره بازی تیمش برابر پیکان هم گفت: دیدار ما فردا در هفته دوم برگزار می‌شود. در تمرین‌های گذشته سعی کردیم نواقص‌مان را برطرف کنیم و تیم‌مان را از نظر فنی و همین طور روحی روانی آماده بازی فردا کردیم. امیدواریم فردا بتوانیم سه امتیاز بازی را به دست بیاوریم.

مرفاوی در پاسخ به این سوال که نظرش درباره انتشار مبالغ قرارداد بازیکنان و مربیان چیست گفت: این مسئله جدید نیست. سال‌های قبل هم مبالغ منتشر می شد. از همان ابتدا کار درستی نبود که انجام می‌شد اما انجام می‌شود. واقعیت این است که خیلی از مربیان به رقمی که در قراردادشان می‌نویسند نمی‌رسند. این‌ها فقط در فوتبال ما رقم هستند و پرداخت آن‌ها با مشکلاتی مواجه است. بنابراین این‌ها همه یک مانور است و رسمی است که جالب نیست. متاسفانه در فوتبال ما اتفاقاتی رخ می‌دهد که در هیچ جای دنیا وجود ندارد. اما همه باید خود را با این شرایط وفق دهند.

وی ادامه داد: مشکلات مالی برای همه تیم‌ها وجود دارد. همان طور که گفتم خیلی از مربیان نصف مبلغ قرارداد خودشان را هم نمی‌گیرند. ما نمی‌توانیم خود را گول بزنیم و پشت این مسائل پنهان شویم. پرونده‌هایی که در کمیته انضباطی هست شاهد گفته‌های من است. من از سال 88 هنوز نتوانسته‌ام طلبم را از استقلال بگیرم اما الان رقم‌های آنچنانی در همین باشگاه‌های بزرگ پرداخت می‌شود. این مسائل نشان می‌دهد که در فوتبال ما نظم و انضباط وجود ندارد. با توجه به اینکه آقای تاج رییس فدراسیون فوتبال شده‌اند امیدوارم که ایشان این مشکلات را حل کنند.

مرفاوی در پاسخ به سوالی مبنی بر ا ینکه برخی بازیکنان همچون دهنوی در مصاحبه‌ای اعلام کردند که اگر ظرف چند روز آینده پول به حساب‌شان واریز نشود از صبا جدا می‌شوند نظر شما در این باره چیست گفت: من فکر نمی‌کنم چنین مسئله‌ای مطرح باشد. دهنوی در صحبتی که با من داشت آن مصاحبه‌اش را تکذیب کرد و گفت چنین مسائلی را مطرح نکرده است. هیچ بازیکنی قصد جدایی ندارد اما برخی از دوستان پیشروی می‌کنند و مباحثی را مطرح می‌کنند. اگر او این صحبت‌ها را مطرح کرده به خودش مربوط است اما در صحبت‌هایش با من این مصاحبه را تکذیب کرده است. اسپانسر باشگاه هم قطعا ظرف چند روز آینده مشخص می‌شود و مشکلات حل می‌شود. باید بدانید همه تیم‌ها با مشکلات مالی مواجهند و این مختص صبا نیست. فوتبال ما با بحران مالی مواجه است و همه باشگاه‌ها با آن درگیر هستند.

وی تصریح کرد: آقای تاج اعلام کردند 16 تیم لیگ برتری بدهکار هستند. وقتی 16 تیم بدهی داشته باشند یعنی بحران وجود دارد پس این شرایط مخصوص تیم صبا نیست. خیلی‌ها راجع به این موضوع مانور می‌دهند اما خیلی‌های دیگر سکوت می‌کنند. 

مرفاوی درباره اینکه آیا از باشگاه استقلال بابت طلبش شکایت کرده است یا خیر گفت: من نگران جایگاه خودم نزد هواداران نیستم. من از باشگاه استقلال طلبکار بودم و مدتی صبر کردم و بعد به من اعلام کردند که از سازمان لیگ طلبم را بگیرم. طبق قانون تا زمانی که به کمیته انضباطی شکایت نکنم نمی‌توانم طلبم را از سازمان لیگ بگیرم من هم به کمیته انضباطی بابت طلبم از باشگاه استقلال شکایت کردم. کمیته انضباطی از سال 89 هم به سود من رای داده و از آن موقع تا الان حکم پابرجاست اما اجرایی نشده است و سازمان لیگ یک ریال هم به من نداده است. متاسفانه دوستان قبلی ما و آن‌هایی که در سازمان لیگ مسئولیت داشتند پول نیامده را به باشگاه استقلال می‌دادند تا این باشگاه اموراتش را بگذراند و طلبکاران را نگه می‌داشتند تا بعدا پولشان را بدهند. این‌ها می‌خواستند به استقلال کمک کنند در صورتی که این کارشان به ضرر استقلال بود و هیچ کمکی نمی‌کرد. هر سال به این بدهی استقلال هم اضافه می‌شود. منظور من مدیران قبلی سازمان لیگ نیستند. مدیران قبلی سازمان لیگ طلب من را از باشگاه مس به طور کامل پرداخت کردند اما دوستانی که از سال 88 و 89 در سازمان لیگ بودند پول بعضی‌ها که با خود من در تیم رقیب مربی‌گری می‌کردند را پرداخت کردند اما پول من را ندادند. متاسفانه در فوتبال ما این روابط وجود دارد. این روابط است که باعث می‌شود یکی پولش را بگیرد و دیگری به پولش نرسد. من از سال 88 طلب دارم اما پولم را نمی‌گیرم.

سرمربی صبا ادامه داد: نباید همه چیز به رقم قراردادها ختم شود. بالاخره در فوتبال ایران بعضی‌ها پول زیادی می‌گیرند و برخی پول کمتری می‌گیرند. کسی که پول زیادی می‌گیرد نوش جانش و هر کس کم می‌گیرد باز هم نوش جانش باشد. همه ما باید در آخر جوابگوی اعمال‌مان باشیم و نزد خدا یکی هستیم اما چیزی که در این فوتبال خیلی بد است این است که کسی بخواهد به زور من را از جایم بلند کند و سر جای من بنشیند. این در فوتبال ناجوانمردانه است. من با باشگاه صبا قرارداد سفید امضا کردم به خاطر معرفت مدیرعامل این باشگاه صحبتی از پول نکردم و قراردادم را به طور رسمی امضا کردم اما یکی از دوستان کارشناس فوتبال اسپانسری برای این باشگاه آورد و گفت به شرطی این اسپانسر با شما قرارداد می‌بندد که من سرمربی تیم شما باشم. این یعنی اینکه برای صندلی من نقشه می‌کشند. این کار واقعا ناجوانمردانه است. باشگاه صبا سرمربی دارد شما چطور می‌خواهید بیایید سرمربی این تیم شوید؟

 

4141

آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار؛ پرداخت وام نوسازی روستایی با تضمین سفته

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از بانک مرکزی، این جلسه با حضور محمد
رضا تابش و الیاس حضرتی نمایندگان منتخب کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه
مجلس شورای اسلامی در شورای پول و اعتبار و ادای سوگند توسط ایشان براساس قانون
پولی و بانکی کشور شروع و وارد دستور شد.

صورت
هاي مالي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در سال منتهي به پايان اسفند ماه 1394 اولین
دستور این جلسه شورا بود که در ابتدای جلسه ارایه و پس از بحث و بررسي براي طرح در
مجمع عمومي بانک مرکزي مورد تأييد شورا قرار گرفت. شورای پول و اعتبار همچنين از
مساعي انجام شده توسط رييس‌کل، اعضاي هيئت‌ عامل، مديران و کارکنان بانک مرکزي در
سال گذشته نیز تقدير کرد.     

در ادامه جلسه، گزارش بانک
مرکزي درباره افزايش سقف فردي تسهيلات نوسازي و بهسازي مسکن روستايي، مطرح و به
بحث و بررسی گذاشته شد.

شورای پول و اعتبار پس
از استماع گزارش بانک مرکزی، با افزايش سقف فردي تسهيلات نوسازي و بهسازي مسکن روستايي
تا مبلغ دويست ميليون (200.000.000) ريال و با اخذ وثيقه سفته زنجيره‌اي موافقت کرد.

22339

انتقاد یک کارگردان از سانسور آدم‌های جنگ در سینما

این
فیلمساز که پیش از این علاقه خود را به فیلمسازی در حوزه جنگ نشان داده است، درباره
آزادی عمل هنرمندان برای پرداختن به شخصیت‌ها و موقعیت‌های واقعی جنگ گفت: «وقتی روی
چنین موضوعاتی کار می‌کنیم، در وهله‌ی اول باید ببینیم هدفمان چیست. من معتقدم آدم‌های
جنگ نیازی ندارند ما درباره‌شان حرف بزنیم. آنها جایگاه خاصی دارند و حالا هم جایشان
خوب است، همچنان که در دوره حیات‌شان هم آدم‌هایی نبودند که به دنیا و مظاهر آن چسبیده
باشند به همین دلیل فکر می‌کنم ما نیاز داریم از آنها بگوییم نه اینکه آنها چنین نیازی
داشت باشند.»

کارگردان
«مزار شریف» اضافه کرد: «اگر  جامعه ما نیازمند
پرداختن به این آدم‌ها باشد، حتما باید تصویری واقعی از آنان ارائه دهیم و قصه‌های
شخصیت‌محور بنویسیم. وقتی این شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف واکنش‌های گوناگون داشته
باشند، جذاب می‌شوند بنابراین خیلی مهم است در آثارمان همه زوایای این آدم‌ها را نشان
دهیم.»

وی
با اشاره به پژوهش‌هایش درباره‌ یکی از شخصیت‌های زنده دوران جنگ افزود: «ایشان در
آغاز می‌گفت ازدواج نکرده وعلاقه‌ای هم به زنی نداشته است، اما وقتی بیشتر با یکدیگر
گفت‌وگو کردیم، متوجه شدیم حتی همین آدم‌ها هم خودشان را سانسور می‌کنند. گویی باور
کرده‌اند ابعاد مشخصی دارند و دیگر ابعادشان برایشان پنهان و غیرقابل باور است.»

برزیده
در عین حال خاطرنشان کرد: «البته طبیعی است که آنها مبارز بودند و شاید خیلی فرصتی
برای مقولاتی مانند عشق و زن نداشتند، اما به هر حال انسان هستند و هر انسانی حتی ممکن
است دچار لغزش و گناه شود. اتفاقا ویژگی مهم این افراد این است که می‌توانند بر این
ضعف‌ها غلبه کنند.»

وی
ادامه داد: «هر آدم سالمی لذت‌های دنیا را دوست دارد و آدم‌های جنگ هم از این قاعده
مستثنی نیستند، اما ما به شکل بیمارگونه‌ای شخصیت‌های جنگ و انقلاب را مطرح می‌کنیم
و تصویری از آنها ارائه می‌دهیم که کاملا با واقعیت‌شان فاصله دارد در حالیکه اگر جامعه
ما نیازمند طرح این آدم‌هاست، باید تصویری واقعی از آنها ارائه دهیم تا تاثیرگذار باشد.»

این
کارگردان در واکنش به این پرسش که چقدر چنین ظرفیتی در جامعه ما وجود دارد؟ ابراز تاسف
کرد و پاسخ داد: «شرایط خیلی بد است. مثلا همین‌که مجموعه‌ای طنز درباره پزشکان ساخته
شود و به سرعت با حجمی از واکنش‌ها و اعتراضات عجیب روبرو می‌شود. وقتی این نوع برخوردها
از سوی قشر تحصیل‌کرده اتفاق می‎افتد، چگونه می‌توانیم نگاه واقع بینانه داشته
باشیم؟»

برزیده
افزود: «تقدسی که در اطراف شخصیت‌های جنگ به وجود آمده، از سوی متولیان فرهنگی است
نه خانواده‌های آنها. متولیان شرایطی ایجاد کرده‌اند که حتی خود خانواده آن اشخاص هم
شخصیت انسانی آن فرد فراموش‌شان شده، در حالی که پرداختن به وجوه انسانی چنین شخصیت‌هایی
اصلا بد نیست، اما از آنجاکه برای ساخت فیلم درباره‌ قهرمانان و اسطوره‌های جنگ، باید
با متولیان فرهنگی وارد مذاکره شویم، دچار مشکل و محدودیت خواهیم شد.»

وی
با اشاره به تعریف درام اضافه کرد: «درام برخلاف رویه معمول شکل می‌گیرد. مثلا با همه
قداستی که برای شخصیت «پدر»  قائلیم، اگر به
عنوان نویسنده نتوانیم تخیل کنیم که پدرمان می‌تواند قاتل باشد، نمی‌توانیم فیلمنامه
بنویسیم.»

کارگردان
«دکل» گفت: «گاهی برای جلب مخاطب، به بازی‌هایی در کار فرهنگی دست می‌زنیم و بعد می‌بینیم
اولین کسانی که گول می‌خورند، متولیان فرهنگی هستند. به همین دلیل است که ارائه‌ چهره
واقعی بچه‌های جنگ گاه با واکنش آنها روبه‌رو می‌شود. متاسفانه آنان حاضر نیستند دلایل
ما را بشنوند. در صورتی که بدون گوش دادن به سخنان و دیدگاه‌های یکدیگر، جلوی فرآیند
پرسشگری را می‌گیریم اما در این فرآیند است که آدم‌ها شریک ما می‌شوند و با اثرمان
ارتباط برقرار می‌کنند نه این‌که ما گوینده صرف باشیم و آنها شنونده صرف.»

برزیده
تاکید کرد: «اگر بدرستی شخصیت‌های جنگ را تصویر کنیم، مردم عادی بخوبی با آنان ارتباط
برقرار می‌کنند، اما مسوولان دچار مشکل می‌شوند و چون آنها در ساخت این آثار موثر هستند،
ما را دچار محدودیت می‌کنند، در حالی که حتی در خارج از کشور نیز نسبت به بچه‌های جنگ  احترام قائل هستند و در تکریم آنها تمام قد می‌ایستند
که خود من بارها و بارها شاهد این احترام‌ها بوده‌ام.»

این
کارگردان ابراز تاسف کرد: «دزدان کاملا شناخته شده کشور که پول می‌دزدند، جنگ را هم
به خود منتسب می‌کنند. فیلمسازی هم که دنبال دکان است، فیلم ضعیفی می‌سازد و با سانسور
بخش‌های واقعی از بچه‌های جنگ، به این بچه‌ها لطمه می‌زند. در حالی که آنها بسیار دوست‌داشتنی
و کمیاب هستند.»

وی
ادامه داد: «بنابراین هر دو طرف مقصرند؛ هم مدعیان دروغین و متعصب، زیرا با حذف بخش‌های
حقیقی از بچه‌های جنگ، آنها را شبیه خود می‌کنند و از آنها شخصیت‌هایی غیر جذاب ارائه
می دهند و از سوی دیگر روشنفکرانی که این تصویر را باور می‌کنند و به آن تن می‌دهند،
نیز از کارکردن درباره‌ جنگ دوری می‌کنند. پس هر دو طرف به یک اندازه مقصرند و قربانی
این وضعیت، آدم‌هایی هستند که صادقانه در جنگ شرکت داشته‌اند.»

حسن
برزیده در ادامه درباره‌ تازه‌ترین فعالیت‌های خود گفت: «دو فیلمنامه دارم که یکی از
آنها با نام «آریو» موضوعی اجتماعی با فضای روزهای اول جنگ دارد و فیلمنامه دیگر نیز
با نام موقت «سه تاک» اثری سیاسی، خانوادگی و اجتماعی است، اما از آنجایی که شخصیت‌های
آن سیاسی هستند، می‌توان آن را بیشتر اثری سیاسی دانست.»

 

این
کارگردان اضافه کرد: «همچنان بر هر دو فیلمنامه کار می‌کنم. فیلمنامه اول آماده است،
اما اولویتم ساخت فیلمنامه دوم است. به هرحال امیدوارم سرمایه‌گذاری پیدا شود تا بتوانم
این فیلم‌ را بسازم.»

برزیده
درباره‌ احتمال اکران این فیلم در جشنواره فجر امسال توضیح داد: «به این موضوع علاقه‌مند
هستم اما اگر تا شهریور و مهر فیلم‌ام را کلید نزنم، نمی‌توانم آن را به جشنواره برسانم.»

5757

چرا روسیه به پیشنهاد عادل الجبیر بی اعتنایی خواهد کرد؟

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت روزنامه ودمستی، عربستان سعودی گمان کرده است که همه چیز را می تواند با پول بخرد یا حل کند حال آنکه روسیه در سوریه انگیزه های سیاسی دارد که از طلا گرانتر است. 

این روزنامه نوشته است :  عادل جبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به روسيه پیشنهاد جالبی کرد. این پیشنهاد به عنوان یک نمونه رفتار صریح سیاستمداران جالب است که معمولاً به شکل تلویحی اظهار نظر می‌کنند. جبیر در یک مصاحبه به روسيه پیشنهاد کرد در ازای همکاری اقتصادی از حمایت از بشار اسد منصرف شود.

بر این اساس ریاض در ازای این آماده است “سهمی” به روسيه در خاورمیانه اختصاص دهد که باعث مي‌شود روسيه “از شوروی نیرومندتر شود”. منظور دسترسی به بازار کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و سرمایه گذاریهایی است که “پتانسیل آنها از چین فراتر می‌رود”. پوتین و وزارت امور خارجه روسيه به کرات گفته‌اند روسيه نه از رژیم اسد بلکه مبارزه دمشق با تروریسم حمایت می‌کند. شاهزاده‌های سعودی می‌گویند: بله، ما خیلی خوب می‌فهمیم، چقدر باید بدهیم؟”

لئونید ایسایف کارشناس سیاسی می‌گوید نیل به پیشرفت در این چانه زنی ممکن نیست. حتی درصورت جدی گرفتن پیشنهاد ریاض، باید در نظر گرفته شود که پتانسیل پیشنهادی را نمی‌شود به این سادگی بکار گرفت. اقتصاد عربستان سعودی متوجه آسیای جنوب شرقی است، اما روسيه حتی درصورت راه یافتن به این بازار نخواهد توانست در آن با کره جنوبی و چین رقابت کند.

ولی علت اصلی رد پیشنهاد ماهیت سیاسی دارد. اگر مسئله سوریه برای روسيه فقط از لحاظ مالی جالب بود مسئله خیلی وقت پیش حل می‌شد. واقعیت این است که روسيه (به پاس نگاه داشتن بحران سوریه در موقعیت کنونی) می‌تواند به عنوان بازیگر مستقل ایفای نقش کرده و با قدرتهای طراز اول جهانی پشت میز بنشیند. معامله با عربستان سعودی باعث مي‌شد روسيه استقلال عمل خود را از دست بدهد اما ارزش استقلال در عرصه سیاسی از طلا گرانتر است.
26149

آتس سوزی در ساختمان اداری که انبار دارو و تجهیزات پزشکی شده بود

سید جلال ملکی در این‌باره گفت: در ساعت 16 دقیقه بامداد امروز جمعه یک مورد حادثه حریق در یک ساختمان اداری به سامانه 125 اطلاع داده شد که در پی آن ستاد فرماندهی، آتش‌نشانان چهار ایستگاه را به همراه نردبام هیدرولیکی و خودروی حامل تجهیزات تنفسی به محل حادثه واقع در خیابان توحید، نرسیده به میدان توحید اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور عوامل آتش نشانی در محل حادثه اظهارکرد:‌ پس از حضور عوامل آتش‌نشانی در محل، مشاهده شد که حریق در یک ساختمان اداری سه طبقه رخ داده که در پشت بام آن نیز انباری به مساحت حدود 240 متر مربع ساخته شده بود و آتش‌ از طبقه سوم آغاز شده و به انبار نیز سرایت کرده بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه این ساختمان کاربری اداری داشته اما در طبقات فوقانی آن محلی برای انبار کردن لوازم و تجهیزات پزشکی، لوازم شیمیایی و دارو ایجاد شده بود، گفت:‌شعله‌های آتش از طبقه سوم به طبقه چهارم سرایت کرده و تمام آن را در بر گرفته بود و در حال سرایت به اماکن و ساختمان‌های اطراف بود که عوامل آتش‌نشانی بلافاصله از دو جهت وارد عمل شده و موفق به مهار آتش‌شدند.

ملکی ادامه داد: مدتی بعد عوامل آتش‌نشانی موفق به اطفای کامل حریق شدند.

وی با بیان اینکه علت این حادثه از سوی کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در دست بررسی است، گفت:‌ خوشبختانه این حادثه خسارات جانی نداشت اما خسارت مالی ناشی از آن بسیار بالا بود.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران عوامل آتش نشانی پس از ایمن‌سازی محل در ساعت 2:36 بامداد به عملیات خود خاتمه دادند.

۴۷۴۷