اولین عمل جراحی موفقیت‌آمیز از راه دور با ۵ جی

به گزارش خبرآنلاین، برای انجام عمل جراحی از راه دور 4 فاکتور لازم شامل بیمار، جراح، ربات و اتصال اینترنتی فوق‌سریع موردنیاز است. سه فاکتور اول مهیا است اما فاکتور چهارم چیزی نیست جز اتصالات 5 جی که برای اولین بار برای جراحی یک حیوان از فاصله 30 مایلی مورداستفاده قرار گرفت. {لینک}

برای اولین بار چینی‌ها توانستند در استان فوجیان و از فاصله 30 مایلی با استفاده از اتصالات 5 جی و تنها با تأخیر 1 صدم ثانیه عمل را انجام دهند.

عمل جراحی روی کبد یک حیوان درنهایت با موفقیت انجام شد تا اتصالات 5 جی خود را به‌خوبی نشان دهد.

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از 5 جی کاهش تأخیر زمانی است تا ربات پاسخگوتر شده و اشتباهات حین عمل جراحی به صفر برساند.

با توسعه 5 جی استفاده از جراحی از راه دور توسعه خواهد یافت و در سال‌های آتی شاهد گسترش این تکنیک در شرایط و مکان‌های مختلف خواهیم بود.

5656

سرنوشت تحقیق و تفحص از سازمان محیط‌زیست

نورمحمد تربتی‌نژاد، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منبع طبیعی گفت: موضوع جلسه‌ی امروز کمیسیون، تحقیق و تفحص از عملکرد محیط زیست بود. سوالات و موضوعاتی که تفحص‌کنندگان مطرح کرده بودند در جلسه امروز طرح و به بحث گذاشته شد.

وی با اشاره به حضور رئیس سازمان محیط زیست و معاونانش در جلسه‌ی امروز کمیسیون اظهار کرد: مهمانان جلسه‌ی امروز کمیسیون به محورها و سوالات مطرح شده در کمیسیون پاسخ دادند و نمایندگان را قانع کردند.

تربتی نژاد در تشریح محورهای تحقیق و تفحص از عملکرد محیط زیست گفت: مهم‌ترین محورهای تحقیق و تفحص تعیین حق‌آبه‌های تالاب‌ها، عدم نظارت سازمان در امر واردات و کاشت فراریخته، عدم نظارت درست بر انتصابات مدیران استانی و عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در استانها، کند شدن فرآیند طرح‌های اشتغال‌زایی، عدم مدیریت مناسب پسماندها در شمال و ریزگردها در جنوب، آلودگی هوا در کلان شهر و عدم اجرای مناسب احکام محیط زیستی برنامه‌ی ششم توسعه بود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت: پس از بررسی این موضوعات با رئیس سازمان محیط و زیست و معاونانش، در جلسه‌ای خصوصی این موضوع را مطرح کردیم که در نهایت پس از رأی گیری در مورد محورهای تحقیق، این تفحص رد شده و رأی نیاورد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در پاسخ به این پرسش که علت تحقیق و تفحص چه بود؟ گفت: بخشی از جواب‌هایی که رئیس سازمان محیط زیست،‌ آقای کلانتری و همکارانشان دادند نمایندگان را قانع کرد؛ بخشی از این انتقادات و سوالات هم مربوط به دولت یازدهم بود و رئیس جدید سازمان در دولت دوازدهم منصوب شده بود؛ بخش دیگر سوالات و انتقادات نیز اصلا در حیطه و اختیار سازمان محیط زیست نبود.

42237

تصاویر | گورستان لهستانی‌ها در محله دولاب تهران

به گزارش ایرنا، در این گورستان اکثرا افرادی از کشورهای لهستان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، چک، آلمان و ارامنه ساکن ایران دفن شده‌اند. 
​۶۱۲۸۲

اَبَرماه امشب مهمان آسمان ایران می‌شود

همن ماه امسال شاهد رخ دادن پدیده‌های بسیاری زیبای ماه گرفتگی و اَبَرماه به شکل همزمان در آسمان هستیم که بخش‌هایی از این پدیده‌ها در ایران و از جمله استان اصفهان قابل مشاهده است؛ همین امر بهانه‌ای شد تا به گفت و گو با مهدی اسحاقی مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب بنشینیم.

ابرماه چیست؟ در ارتباط با آن توضیح دهید.

ببینید ماه در چرخش خود به دور زمین گاهی به زمین نزدیکتر و گاهی دورتر می‌شود، هنگامی که ماه کامل باشد، در نزدیک ترین فاصله خود از زمین قرار گرفته است که اصطلاحاً به آن اَبَرماه می‌گوئیم؛ ابر ماه نسبت به ماه کامل در دورترین فاصله حدود ۳۰ درصد روشن‌تر و ۱۴ درصد بزرگ‌تر دیده می‌شود، خوشبختانه ماه کامل اول بهمن یک ابرماه زیباست و اولین ابرماه بهمن محسوب می‌شود.

ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی چندوقت یک بار در آسمان اتفاق می‌افتد؟

ماه تقریباً هر ۲۷.۳ روز یک دَوَران کامل در مدار خود دارد، بر این اساس هر ماه باید شاهد یک خسوف (ماه گرفتگی) و یک کسوف (خورشید گرفتگی) باشیم، چراکه در این دوران یک بار ماه میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد (کسوف) و یک بار زمین میان ماه و خورشید قرار می‌گیرد (خسوف) اما می‌بینیم اینگونه نیست و حدوداً هر ۶ ماه یک خسوف داریم، علت این اتفاق این است که اگر مدار گردش ماه را یک صفحه در نظر بگیرید، این صفحه با صفحه گردش زمین به دور خورشید منطبق نیست و دو صفحه یک انحراف ۵ درجه‌ای نسبت به هم دارند، به همین جهت شاید ماهانه زمین میان خورشید و ماه قرار بگیرد ولی بخاطر انحراف در یک راستا قرار نمی‌گیرند که ما را ناچار می‌کند مدت بیشتری حدود ۶ ماه صبر کنیم تا هم زمین میان خورشید و ماه قرار بگیرد، هم هر سه جرم با یکدیگر هم راستا شوند و در این حالت است که زمین مانع رسیدن نور خورشید به سطح ماه می‌شود و می‌توانیم شاهد گرفتگی ماه باشیم.

خسوف چند حالت دارد و اصلی ترین حالت آن چیست؟

واضح است زمین همیشه یک سایه از نور خورشید در فضا ایجاد می‌کند و به هنگام خسوف ماه از میان این سایه عبور می‌کند. از آنجا که نور خورشید به طور گسترده به زمین می تابد سایه‌ای مخروطی شکل در فضا ایجاد می‌کند که تشکیل یک سایه و نیم سایه می‌دهد. برای یک خسوف سه حالت ایجاد می‌شود، یکی خسوف نیم سایه که در این حالت سطح ماه دچار تیرگی شدید نمی‌شود و تنها کمی از روشنایی ماه کاسته می‌شود.

دیگری خسوف جزئی است بدین معنا که در حالت جزئی قسمتی از ماه به صورت جزئی وارد سایه می‌شود در حالی که دیگر قسمت ماه همچان در نیم سایه قرار دارد.

خسوف کلی حالت دیگر است که تمام ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد و ماه کاملاً تیره می‌شود اما کاملاً تاریک و ناپیدا نمی‌شود چرا که مقدار اندکی از نور خورشید توسط جو زمین شکسته می‌شود و به سطح ماه می‌رسد و البته باعث سرخ شدن سطح ماه می‌شود، علت آن هم نوع شکسته و پراکندگی نور سفید خورشید توسط جو زمین است، درست همانند منشوری که نور سفید را به رنگ‌های گوناگون تجزیه می‌کند، در اینجا هم رنگ سرخ به سطح ماه می‌رسد و باعث سرخ دیده شدن ماه می‌شود و البته علت بسیاری از افسانه‌های کهن!

وضعیت خسوف پیشِ رو که در بهمن ماه اتفاق می‌افتد چگونه است؟

صبحگاه دوشنبه یکم بهمن ۹۷ شاهد یک خسوف کلی هستیم که در دام یک ابرماه قرار گرفته است، برای مشاهدی این پدیده در آسمان ایران کافی است در زمانی که به آن اشاره می‌کنیم به سمت غرب آسمان نگاه کنید و ماه را بیابید و حواس خود را متوجه تغییرات روشنایی ماه بسازید.

در اصفهان این پدیده به صورت کامل پیداست؟

از آسمان اصفهان می‌توانیم شاهد آغاز خسوف و واردن شدن ماه به نیم سایه زمین باشیم، اما دیگر مراحل خسوف از آسمان اصفهان قابل مشاهده نیست و همچنین انتظار نداشته باشید اگر بدون تلسکوپ به ماه نگاه می‌کنید به محض ورود به نیم سایه آن را تشخیص دهید بلکه لازم است حدود ۵۰ درصد از ماه در نیم سایه قرار گرفته باشد.

در کدام ناحیه از ایران خسوف بهتر قابل مشاهده است؟

اگر در این هنگام در مناطق غربی ایران حضور داشته باشید می‌توانید شاهد مرحله خسوف جزئی هم باشید، هرچند هم زمان با نور صبحگاهی می‌شود و دقت بیشتری می‌طلبد ولی هیجان خاص خود را به همراه دارد.

متأسفانه دیگر مراحل خسوف مثل مرحله خسوف کلی از آسمان ایران قابل مشاهده نیست و نیاز است در مناطق غربی‌تر زمین مثل غرب آسیا، اروپا و آمریکا حضور داشته باشیم، اگر دوستانی در این نواحی دارید حتماً آنها را با اطلاع رسانی در لذت خود شریک کنید.

مراحل مختلف خسوف به وقت ایران از چه ساعتی آغاز می‌شود؟

ورود به نیم سایه از ساعت ۰۶:۰۶:۰۸ آغاز می‌شود و در ادامه ساعت ۰۷:۰۳:۳۴ وارد سایه شده و رأس ساعت ۰۸:۱۱:۰۳ ماه گرفتگی کلی شکل می‌گیرد.

سپس از ساعت ۰۹:۱۳:۳۸ ماه گرفتگی تمام شده و ساعت ۱۰:۲۱:۰۴ خروج از سایه اتفاق می‌افتد در پایان نیز رأس ساعت ۱۱:۱۸:۲۶ از نیم سایه خارج خواهد شد.

البته در آسمان ایران نهایتاً تا میانه مرحله ۲و۳ در مناطق غربی قابل مشاهده است.

در صحبت‌هایتان به نخستین ابرماه بهمن اشاره کردید، مگر به غیر از این ابرماه باید منتظر اتفاقات دیگری هم در آسمان باشیم؟

کاملاً درست است، بهمن ۹۷ دو ماه کامل داریم که هر دو ابرماه هستند! ابرماه اول یکم بهمن به همراه خسوف و ابرماه دوم ۳۰ بهمن رخ می‌دهد، البته ابرماه معمولاً هر ۴۱۲ روز یکبار رخ می‌دهد اما گاهی بخاطر برخی مسائل ممکن است شاهد ۲و ۳ تا ۶ ابرماه پیاپی باشیم که در صورت امکان در مقاله‌ای دیگر به آن خواهیم پرداخت.

حمله مجدد ترامپ به پلوسی و دمکرات‌ها

رئیس جمهور آمریکا در این پیام که امروز منتشر کرد، نوشت: نانسی پلوسی بسیار غیرمنطقی رفتار می‌کند او در حال حاضر رسما تبدیل به یک دموکرات رادیکال شده است. او به خاطر تمایلات چپ گرایانه خود در درون حزبش بسیار سرکوب شده و کنترل حزب را از دست داده است. 

ترامپ در توئیت دیگری آورد: نانسی پلوسی و برخی دموکرات‌ها روز گذشته پیشنهاد من را پیش از آنکه من درباره آن حرف بزنم، رد کردند. آن‌ها جرم و جنایات و مواد مخدر را نمی‌بینند، آن‌ها فقط (انتخابات) ۲۰۲۰ را می‌بینند- که قرار نیست در آن پیروز باشند. بهترین اقتصاد! آن‌ها باید اقدام درستی برای کشور انجام دهند و اجازه دهند مردم به سر کار خود بازگردند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پیشنهاد احتمالی  رئیس‌جمهور این کشور را در ارتباط با بحث مهاجرت و پایان دادن به تعطیلی دولت آمریکا «غیر قابل پذیرش» و «تلاشی نه از روی صداقت و حسن نیت» خواند. چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌های سنای آمریکا پیشنهاد دونالد ترامپ برای برون رفت از وضع تعطیلی دولت را مردود دانست. ترامپ و سران حزب دموکرات چندین جلسه بدون نتیجه بر سر مسئله بودجه مرزی مکزیک و تعطیلی دولت برگزار کردند.

تعطیلی دولت فدرال آمریکا از چهار هفته قبل شروع شده است و از اختلاف نظر بین رئیس جمهور و مخالفان دموکرات او در کنگره ناشی می‌شود. رئیس جمهور آمریکا بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری را برای ساخت دیوار در مرز مکزیک برای مقابله با ورود مهاجران خواستار است و دموکرات‌ها آن را کاملا رد می‌کنند.

49311

سرلشکر باقری: دشمن در تلاش است تا مسیر و رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد

 سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در گردهمایی مسئولین و مدیران عالی فرهنگی – اجتماعی نیروهای مسلح اظهار داشت: در قرون اخیر استکبار جهانی با تلاش بسیار گسترده ، مدیریت شده و هدفمند و با بهره گیری از تمام توانایی و ظرفیت ها مسیری را برای غلبه بر جهان درپیش گرفته بود که طی آن به اهداف و منافع خود دست یابد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه ابر قدرتهای غرب و شرق اگرچه به ظاهر با یکدیگر در تقابل بودند، اما در تقسیم منابع  و منافع جهان همکاری داشتند ، گفت:  با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظامی متاثر از اسلام ناب محمدی (ص) که زیاده خواهی ابرقدرت ها را برنمی تابید ،نظام سلطه از انقلاب اسلامی دچار هراس و وحشت شد و با ایجاد جنگ تحمیلی و تطمیع صدام سعی در نابودی این نظام الهام بخش و استکبار ستیز داشت.

اهم سخنان سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری بدین شرح است:

* برغم تلاش دشمنان برای زمین گیر کردن انقلاب اسلامی ، خواست و اراده الهی بر این بود که ملت ایران سربلند و پیروز از جنگ خارج شده و با عزت و اقتدار به مسیر خود ادامه دهند.

* دشمن همواره علیه ما توطئه و برنامه ریزی داشته و بیکار ننشسته است ،  دراین سالها در مقاطعی با تهدیدات نظامی جدی مواجه بودیم، اما بازدارندگی دفاعی کارآمد ایران اسلامی و هراس دشمن از تلفات ، خسارات و هزینه های سنگین سبب شد تا درگیری نظامی نداشته باشیم.

* امروز به یاری خداوند متعال با هدایت های مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، بصیرت مردم و به برکت خون شهدا و ایستادگی و مجاهدت های رزمندگان ، ملت ایران نسبت به عدم وقوع درگیری نظامی دشمنان اطمینان بیشتری دارند ؛ هر چند در چنین شرایطی نیز نیروهای مسلح کشورمان بر اساس آموزه ها و تجارب تاریخی، لحظه ای از ارتقای آمادگی‌های دفاعی برای مقابله با تهدیدها و تعرضات احتمالی دشمنان دریغ نکرده اند.

*دشمن با توسعه تهدیدات امنیتی، فرهنگی و تهدیدات نرم تلاش می کند تا با ایجاد فاصله بین مردم و نظام، از ایمان و اعتقاد ملت ایران نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی بکاهد،  امروز دشمن از روشهای جدیدی تحت عنوان «جنگ شناختی» و «توسعه عملیات روانی» به دنبال پیشبرد اهداف شوم و پلید خود بوده و بکارگیری این شیوه در اشغال عراق توسط امریکایی ها به وضوح مشاهده شد.

*در جنگ ۳ هفته ای آمریکایی ها و سایر متجاوزین با عراق در سال ۱۳۸۳ ، در هفته اول عراقی‌ها به خوبی مقاومت کردند و متجاوزین نتوانستند جز به بیابان های غرب و جنوب بصره و رود فرات برسند، اما درهفته دوم با  عملیات روانی ، ایجاد رعب و وحشت و اجرای عملیات فریب توانستند ارتش بعث عراق  را از داخل تضعیف و تهی کنند و طی سه تا چهار روز وارد بغداد شدند؛ هر چند کار آمریکایی‌ها پایان نیافت و با مقاومت های صورت گرفته در نهایت مجبور به خروج از عراق شدند.

* دشمن با انجام نفوذ و تاثیرگذاری بر ذهن مدیران  و نیز ایجاد تغییر در برنامه ها و طرح های بخش های مختلف کشور در تلاش است تا مسیر و رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد، آمریکایی ها برنامه ریزی هایی را علیه کشور ما دارند و عمدتا بخش های فرهنگی و اجتماعی را هدف قرار داده اند، هر چند در برخی موضوعات غیر فرهنگی هم تلاش دارند تا نظام اسلامی ما را دچار خدشه و آسیب کنند.

*القای ناکارآمدی نظام اسلامی را از خطوط عملیات روانی دشمنان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است،  آنها با  پمپاژ خبری و برنامه سازی و  بکارگیری راهبردهای مختلف تلاش می‌کند تا جمهوری اسلامی را  ناهماهنگ و مسئولان را  نسبت به مشکلات معیشتی مردم بی‌توجه جلوه دهند که این نیز جزو خطوط تبلیغاتی دشمن است؛  امروز پمپاژ ناامیدی به شدت از جانب دشمن انجام می پذیرد .

*ترغیب جوانان به مهاجرت از کشور ، تبلیغ توسعه فساد و عمیق تر شدن شکاف طبقاتی ، تبلیغ ضرورت کوتاه آمدن از آرمان‌های انقلاب اسلامی و سازش با استکبار جهانی و در نهایت ترساندن مردم از وقوع جنگ به دلیل ایستادگی نظام در برابر ابرقدرتها را از دیگر رئوس خطوط رسانه ای دشمن است.

*آمریکا در دوره فعلی حاکمیتی خود هزینه تمام این گونه اقدامات را در جهان به سمت صفر میل داد، اما بودجه این کار در وزارت خارجه آمریکا که حدود ۲۰۰ میلیون دلار بود ،برای سال ۲۰۱۹ به ۴۵۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد و این یکی از بودجه‌هایی است که برای کار بر روی ایران اختصاص دارد.

* توفیقات بسیار بزرگ امروز در منطقه به دست آمده است و سوریه و عراق از لوث وجود تروریست ها نجات پیدا کرده اند که اگر غفلت می‌کردیم امروز حاکمیت داعش در آنجا مستقر شده بود،اما برغم تمامی تلاشهای دشمنان امروز کشورهای ایجاد کننده تروریست ها برای باز کردن سفارتخانه در سوریه و عراق به صف شده اند.

* اگر امریکاییها ۷ هزار میلیارد دلار در سوریه و عراق هزینه کردند و هیچ دستاوردی  به دست نیاوردند، میزان هزینه کرد ما ، بسیار اندک و ناچیز بود و همت، جهاد، تلاش، فکر، مدیریت و هدایت این نتایج و دستاوردهای مهم و راهبردی را رقم زد.

*برغم تلاشهای گسترده امپراتوری رسانه ای  سلطه و صهیونیسم، انتظار است رسانه ها و سایت های داخلی با هوشیاری به وظایف خود عمل کرده و سناریوهای دشمنان در القای یأس و ناامیدی در جامعه و شکستن وحدت ملی را خنثی سازند.
2929

بازار سیاه بلیت‌های جشنواره فجر داغ شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این روزها در کنار همه اخبار ریز و درشت سینمایی خبرهایی از تازه‌ترین اتفاقات و روند برگزاری جشنواره فیلم فجر توجه جمع زیادی از علاقه‌مندان به سینما را به خود جلب می‌کند و با نزدیک شدن به ایام برگزاری این رویداد سینمایی میل و رغبت برای پیگیری اخبار مختلف نیز از سوی مخاطبان و علاقه‌مندان افزایش می‌کند.

شاید این میزان از علاقه را بتوان از استقبال مخاطبان و عموم مردم از خرید بلیت‌های جشنواره در سینماهای مردمی فهمید؛ امروز یکشنبه ۳۰ دی، بلیت‌فروشی جشنواره فیلم فجر رسما شروع شد و تنها چند ساعت بعد از باز شدن سایت برای خرید، تعداد زیادی از بلیت‌ها توسط مردم و علاقه‌مندان خریداری شد.

۸۰ درصد بلیت‌ها فروش رفت

در واقع از ساعت ۱۰ صبح امروز تا پیش از ظهر حدود ۵۰ درصد ظرفیتی که از سوی برگزارکنندگان جشنواره تعیین شده بود، فروخته شد و این آمار تا عصر امروز به هشتاد درصد افزایش پیدا کرد. با توجه به آمار منتشر شده می‌توان گفت در کمتر از یک ساعت از آغاز بلیت فروشی فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر بلیت خریداری کردند که این آمار در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

مخاطبان، بلیت‌های سینما فرهنگ، کوروش، آزادی را در همان ساعت‌های ابتدایی روز که بلیت فروشی آغاز شد، خریدند و تا پیش از ظهر بلیت این سینماها تقریبا تمام شد. در واقع می‌توان گفت با توجه به این استقبال در حدود صد هزار بلیت تا عصر امروز به فروش رفته است.

تاثیر انتشار زودتر جدول نمایش‌ها بر استقبال مردم

نکته قابل توجه اما زودتر اعلام شدن جدول نمایش فیلم‌ها در سینماهای مردمی و همچنین افزایش استقبال از خرید بلیت‌ فیلم‌های جشنواره نسبت به سال گذشته است. بسیاری از صاحب‌نظران، اهالی رسانه و کارگردانان سینمای ایران، زودتر اعلام شدن زمان نمایش فیلم‌ها در سینماهای مردمی را اتفاقی مثبت و در راستای نظم بیشتر جشنواره امسال ارزیابی کردند و به نظر می‌رسد همین نکته باعث شده تا بسیاری از علاقه‌مندان انتخاب‌های راحت‌تری برای خرید بلیت آثار مورد علاقه‌شان داشته باشند.

عزت‌الله علیزاده، معاون اجرایی سی و هفتمین جشنواره فجر نیز با تایید این نکته در همین باره گفت: «در دوره‌های گذشته به دلیل اینکه فیلم‌ها به لحاظ فنی گاهی دیرتر به جشنواره می‌رسیدند، امکان انتشار جدول نمایش سینماهای مختلف را نداشتیم، ولی امسال این اتفاق افتاد و این انتشار قبل از موعد پیش‌فروش، این حسن را داشت که همه با آگاهی دقیق‌تر انتخاب کردند و همین موضوع این افزایش استقبال را به دنبال داشت.»

مردم دوست دارند در کدام سینماها فیلم ببینند؟

استقبال مخاطبان در حالی اتفاق افتاده که علاوه بر بلیت‌های سالنهای فرهنگ، آزادی و کورش، پردیس‌های سینمایی هم مورد توجه خریداران بلیت‌ها قرار گرفتند. علیزاده در این باره نیز بیان کرد: «استقبال از تمامی سینماها خیلی خوب بوده است؛ با توجه به اینکه ما مجموعا ۱۴ مجموعه پردیس سینمایی با ۲۴ سالن سینما را داشتیم، تقریبا استقبال از تمامی سینماها از جمله تماشا، ماندانا، راگا و کیان خیلی خوب بود و سینماهایی که امسال وارد شدند مثل ایران مال هم در ساعات اولیه با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شدند.»

آگهی فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر

وقتی بازار سیاه داغ می‌شود

ماجرای بلیت‌های جشنواره زمانی جالب یا شاید بهتر باشد بگوییم شگفت‌انگیز می‌شود که با نگاهی به سایت دیوار متوجه می‌شویم بازار سیاه خرید و فروش بلیت‌ها، تنها چند ساعت بعد از آغاز بلیت فروشی رسمی جشنواره داغ شد. برخی از سودجویان ظاهرا در کمین سایت و بلیت‌ها نشسته بودند و بعد از خرید بلیت‌ها آنها را با قیمتی حتی سه برابر قیمت واقعی در سایت دیوار آگهی کردند. البته این همه ماجرا نیست و ممکن است تعدادی از خریداران، بلیت‌هایشان را برای روزهای نزدیک‌تر به برگزاری جشنواره نگه داشته باشند که آن موقع حتما باید منتظر قیمت‌های نجومی‌تر باشیم.

 البته مهلت پیش فروش بلیت‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر تا ساعت ۲۲ فردا (دوشنبه اول بهمن) همچنان ادامه دارد اما با توجه به استقبال زیاد بعید به نظر می‌رسد علاقه‌مندانی که امروز موفق به خرید بلیت نشدند، بتوانند بلیتی خریداری کنند.

۵۷۲۴۴

اعلام ترکیب تیم ملی ایران برای بازی با عمان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کارلوس کی روش 11 بازیکن تیمش برای دیدار با عمان را به شرح زیر مشخص کرد:

علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، سیدمجید حسینی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، وحید امیری، مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش و سردار آزمون
دیدار دو تیم از ساعت 20:30 به وقت تهران برگزار خواهد شد.

256 43

مهریه به نرخ روز چگونه محاسبه می‌شود؟

 وی با حضور در نشست خبرآنلاین در خصوص الزامات حذف چهار صفر از پول ملی گفت: واحد پول ایران در شرایط کنونی ریال است و این ریال در قانون صد دینار و هر ریال برابر با صد و هشت هزار و پنجاه و پنج میلیونیم (۰٫۰۱۰۸۰۵۵) گرم طلای خالص است.

رابطه ریال با طلا در قانون وجود دارد و بر اساس آن میزان ریالی مهریه در نظر گرفته می‌شود برای مثال یک میلیون ریال است و می‌پرسند در آن زمان رابطه یک میلیون ریال چه میزان طلا می‌شده است. قیمت امروز طلا را در نظر می‌گیرند و مهریه به روز می‌شود. البته بعضی خانم‌ها از ابتدا مهریه خود را طلا تعیین می‌کنند، اما تعیین قیمت روز مهریه‌هایی که پول است بر اساس همین رابطه و نسبت طلا و ریال تعیین شده در قانون صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: حالا سئوال اینجاست که ریال جدید که قرار است زیر مجموعه تومان پس از حذف چهار صفر باشد چه پشتوانه‌ای دارد و بانک مرکزی در این قالب چه تدبیری اندیشیده است.

حسینی هاشمی اضافه کرد: در گذشته پشتوانه پول امریکا نیز طلا بود و به این صورت که هر اونس طلا ۳۶ دلار ارزش داشت. همان طور که می‌دانید اونس طلا نزدیک به ۳۱ گرم است. در این راستا تا سال ۱۹۷۴ هر اونس طلا برابر با ۳۶ دلار آمریکا بود و همه تمایل داشتند نسبت به تبدیل دلار به طلا اقدام کنند چون ارزش آن طلا از ارزش ذاتی این پول بیشتر بود.

حسینی هاشمی

وی ادامه داد:‌ وقتی بحران در این حوزه جدی شد، نیکسون تصمیم گرفت این رابطه را حذف کند و دست به عمل زد اما در حقیقت در ایران هیچ‌گاه به طور قانونی رابطه ریال و طلا را به هم نزده‌ایم و لازم است تدبیری در این بخش بیندیشیم. وی با اشاره به اینکه دامنه پشتوانه‌ها در جهان امروز تغییر کرده است، گفت:در حال حاضر طلا، ارزهای خارجی، تولید ناخالص داخلی و جواهرات و میراث فرهنگی همگی به پشتوانه‌های پول ملی کشورها تبدیل شده‌اند.

 گزارش کامل این نشست را اینجا بخوانید.

۲۲۳۲۲۳

چرا سپرده‌گذاران پس‌انداز مسکن یکم منصرف می‌شوند؟

قبلا پیش بینی شد با افزایش شدید بهای مسکن و ثابت ماندن سقف وام مسکن صندوق پس‌انداز مسکن یکم، در صورت ثابت ماندن شرایط موجود، سپرده‌گذاران این صندوق سپرده‌های خود را برداشت کرده و همین مساله به تدریج امکان ادامه فعالیت صندوق را از بین خواهد برد.

همچنین به آمار ارائه شده از سوی مدیرعامل بانک مسکن هم در آن گزارش استناد شد که براساس آن تعداد کل حساب‌هایی که تا تاریخ ۶ شهریور افتتاح شده ۴۹۶ هزار فقره بوده که ۵۲ هزار فقره از دریافت تسهیلات منصرف شده و حساب را بسته‌اند و همچنین ۸۵ هزار فقره منجر به اخذ تسهیلات شده و ۳۵۸ هزار حساب مفتوح است که به ازای هر حساب بیش از ۲۱ میلیون تومان موجودی دارد.

براساس آمار اخیر مدیرعامل بانک مسکن « ۵۵۴ هزار فقره سپرده صندوق یکم در این بانک افتتاح شده که ۳۷۰ هزار فقره آن حساب سپرده زنده محسوب می‌شود. در مجموع نیز ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال، مانده سپرده‌های مردم در این صندوق برآورد می‌شود.»

بنابراین ۱۸۴ هزار حساب باز شده توسط افراد در این صندوق بسته و یا راکد شده است. این رقم نسبت به رقم ۵۲ هزار فقره شهریور ماه گذشته رشد شدیدی را نشان می‌دهد. در شهریور ماه ۱۰.۴ درصد از صاحبان حساب‌ها از دریافت تسهیلات منصرف شده‌اند اما در آخرین دوره مورد بررسی که به نظر می‌رسد دی ماه امسال است، ۳۳.۱ درصد از صاحبان حساب‌ها از دریافت تسهیلات منصرف شده‌اند.

همانطور که پیش ازاین اشاره شده است بقای صندوق‌هایی مانند صندوق پس‌انداز مسکن یکم به هدفی است که برای آن تشکیل شده است و در صورت عدم امکان تحقق آن هدف، صندوق به مرحله توقف ادامه فعالیت می‌رسد. 

در شرایط کنونی با افزایش بهای مسکن، امکان خرید خانه برای خانه اولی‌ها کاهش یافته و به نظر می‌رسد اغلب متقاضیان توان خرید مسکن با این قیمت‌ها و این سقف وام را ندارند.

در این میان، اگر تغییری در این شرایط رخ ندهد، بانک مسکن شاهد سیر نزولی منابع صندوق پس‌انداز مسکن خواهد بود و این فرایند خروج سپرده‌ها از صندوق تا سطح گیرندگان تسهیلات مسکن از این صندوق ادامه خواهد یافت. یعنی همه سپرده‌گذارانی که تاکنون تسهیلات از این صندوق دریافت نکرده‌اند، پول خود را از صندوق برداشت می‌کنند. اما با توجه به موعد دریافت تسهیلات و امید سپرده‌گذاران به افزایش سقف وام این روند را تدریجی کرده است. 

با توجه به اینکه صندوق پس‌انداز مسکن یکم یک صندوق خوداتکا بود و تجهیز منابع در قالب سپرده‌گذاری ۴۰ میلیون تومانی و انتظار یک ساله و یا سپرده‌گذاری ۲۰ میلیون تومانی و انتظار دو ساله انجام می‌شد، بنابراین حداقل به ازای ۲ سپرده‌گذار، یک سپرده‌گذار تسهیلات دریافت کرده است. در این صورت اگر سپرده‌گذارانی که تسهیلات نگرفته‌اند، سپرده‌های خود را از این صندوق برداشت کنند، صندوق علاوه بر توقف اعطای تسهیلات مسکن، با بحران بازپرداخت سپرده‌ها مواجه می‌شود.

با بروز چنین پدیده‌ای بانک مسکن برای پاسخگویی به تقاضای سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن، مجبور به اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی خواهد شد و یا اینکه بخشی از وصولی‌های خط اعتباری مسکن مهر را برای بازپرداخت این سپرده‌ها اختصاص دهد.

با بروز این پدیده، صندوق کارکرد خود را از دست داده و فقط به صندوقی برای وصول اقساط تسهیلات اعطایی در ماه‌های گذشته تبدیل خواهد شد. پس از وصول این اقساط، بانک می‌تواند پولی که بابت بازپرداخت سپرده‌ها از وصولی‌های خط اعتباری مسن مهر برداشت کرده بود را دوباره بازگرداند و به این صورت کار صندوق به اتمام خواهد رسید و خود به خود فرایند تصفیه انجام خواهد شد.

۱۷۲۳۱